ZORA znovu bodovala – obrala Iuventu o cenný bod

DHK ZORA Olomouc – Iuventa Michalovce  27:27  (11:14)
Průběh utkání: 0:1, 1:2. 3:2, 3:4, 6:5, 9:7, 10:9, 10:12, 11:14 – 13:14, 16:16, 16:18, 19:20, 21:24, 23:24, 24:25, 25:26, 25:27, 27:27.

Rozhodčí: Frieser, Kavulič   180 diváků   7 m hody: 1/1 – 0  vyloučení: 0 – 2

DHK ZORA Olomouc: Rašková, Haládiková – Hurychová 8, Závišková, Trumpešová, Kapsová, Jansová 1, Sovová, Kašpárková, Salčáková 5, Krajčovičová, Severová 2, Salašová 1, Gajdošíková 9, Patrnčiaková 1/1, Chlandová.

Trenér: Jan HEGAR

Iuventa Michalovce:  Mulíková, Yablonska, Petkovič  – Kakaščíková, Štefaniková, Kišíková 3, Trúnková 3, Habánková 7, Janičič 2 Štefanová, Wollingerová 5, Bajčiová 3, Kopaniiets 2, Fiľková 2.

Trenér: Peter HATALČÍK

Začátek nové sezony zastihl olomoucké házenkářky v pohodě, když jsou i po dvou kolech v soutěži bez porážky a po dvoubodovém zisku v prvním kole nad Porubou se jim podařilo získat cenný bod i proti soupeři z nejsilnějších, proti slovenskému mistru Iuventě Michalovce. Slovenský tým přijel na Hanou ověnčený výhrou nad svým slovenským sokem Šaľou, ale také postupem v Evropském poháru a dvojnásobnou výhrou nad kvalitním nizozemským soupeřem VOC Amsterdam. Iuventa přijela v plné sestavě se všemi svými zahraničními esy, ale především se dvěma slovenskými reprezentantkami, velezkušenou Patricií Wollingerovou a mladým talentem Veronikou Habánkovou, které především určovaly ráz sobotnímu duelu. Na druhé straně však stála dvojice kanonýrek v olomouckém dresu Slovenka Tatiana Gajdošíková a mladičká Češka Markéta Hurychová a navíc rychlonohá Martina Salčáková, která tentokrát zaskočila za excelentního rychlíka Aničku Patrnčiakovou, které se v utkání tentokrát až tak nedařilo.

V úvodu zápasu byla hra naprosto vyrovnaná, mírně navrch však měly Hanačky, které držely s favorite krok a byly většinou v mírném vedení, které svítilo na ukazateli skóre ještě ve dvacáté minutě, kdy jsme vedli 10:9. Závěr poločasu však patřil Iuventě, která pěti brankami proti jediné v podání domácích navýšili vedení hostujícího družstva na 11:14. Také druhý poločas měl podobný průběh s tím rozdílem, že navrch měly častěji hostující hráčky, když Hanačky pouze dotahovaly. Rozdíl ve skóre byl po celý průběh druhé půlky jedno až dvoubrankový, až poprvé ve 21. minutě Iuventa zahrozila, když odskočila na třígólový rozdíl a zdálo se, že chce za každou cenu odjet s plným bodovým ziskem. Domácí hráčky však opět stáhly na rozdíl, který se odvíjel celých druhých 30 minut. Zemplíčanky ve 29. minutě vstřelily svou poslední branku v utkání a zvýšily na 25:27, když autorkou posledních dvou branek Iuventy byl kdo jiný když ne Veronika Habánková se svou neomylnou levačkou. V čase, kdy běžela ještě stále 29. minuta hry se podařilo uvolnit se Tatianě Gajdošíkové a ta po chybě brankařky hostů snížila na jednobrankový rozdíl. V čase 59:36, vytáhla famózní zákrok Lucka Rašková a po Time outu olomouckého týmu využily domácí hráčky zbývající čas, aby připravily střeleckou šanci Tatianě a ta se několik sekund před závěrečnou sirénou nemýlila a  rozhodla nechytatelnou střelou o dělbě bodů. Radost hráček, na hřišti, celé lavičky a příznivců v hledišti byla nelíčená, byla odměnou za bojovnost a nádherný zážitek.

Výsledek utkání a bodový zisk je dílem celého kolektivu, přesto však musíme znovu vyzdvihnout podíl trojice o které jsme hovořili v úvodu – o dvojici kanonýrek Gajdošíková – Hurychová a rychlonohé Salčákové, v obranné fázi toho hodně odpracovala Lucka Severová ale za nezměrnou bojovnost třeba vyzdvihnout všechny hráčky včetně těch, které se tentokrát nedostaly příliš hry, kterou žila celá střídačka. A že se tentokrát neblýskly brankařky obrovským množstvím úspěšných zákroků ? Pochytaly to co měly ale proti takovým kanonýrkám jakými jsou Habánková, Wollingerová, Bajčiová, nebo oba pivoti Kišíková a Trúnková se toho dá chytit jen hodně málo a to ještě musejí mít gólmanky kupu štěstí. I proto obě, jak Lucka Rašková, tak i Zuza Haladíková pochytaly co měly a přispěly hlavně celkovému úspěchu.

Hodnocení trenérů na tiskovce po utkání:

Jan Hegar, trenér ZORY Olomouc: „Myslím, že diváci viděli moc pěkné utkání, kde jsme v první půli byli vyrovnaným a důstojným soupeřem. V druhé půli jsme větší část tahali za kratší konec a nedařilo se nám dát vyrovnávací branku. V závěru jsme získali pár míčů a podařilo se nám vyrovnat. Bod je pro nás velmi cenný, protože kvalita Michalovců je neodiskutovatelná.“

Peter Hatalčík, trenér Iuventy Michalovce: „Dobré, dramatické utkání, ve kterém jsme měli po větší část trošku navrch. Ke konci utkání nás bohužel nepodržely ani brankářky ani naše střelkyně, což vedlo k remíze. Gratuluji soupeři k bodu.“