Podle očekávání, body si odvezly Ivančice

DHK ZORA Olomouc – HK Ivančice  24:30  (10:14)

Průběh utkání: 0:1, 1:2, 1:3, 5:4, 6:7, 7:8, 8:10, 9:11, 9:14 10:14 – 15:14, 16:18, 17:20, 19:20, 21:21, 22:24, 23:24, 23:30, 24:30.

Rozhodčí: Planka, Smékal   30 diváků   7 m hody: 8/8 – 3/2  vyloučení: 4 – 4

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc: Polášková, Švábová – Roupcová 9/7, Veselá 3, Protivánková 2, Molíková 5, Grofková 1/1, Kristková, Možíšová, Palátová 1, Dobrovská, Krůpová 3.

Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

HK Ivančice: Šiplová, Čožíková . Fraňková 6, B. Krejčíkoivá 4/1, Olšová 2/1, Haladová 2, Dužíková 1, Rechová, Kocábová 2, Vavroušková 6, Kovářová 1, L. Krejčíková, Bendová 4, Velebová 2.

Trenér: Pavel VAVROUŠEK

          V sobotním pravém poledni vstoupily do nové sezony starší dorostenky ZORY Olomouc. Soupeřem jim byl jeden z favoritů soutěže, zkušené a vyzrálé družstvo Ivančic, které hraj ve stejné sestavě prakticky už několik roků a letošní sezona by se měla stát tou, ve které budou děvčata chtít zúročit několikaletou důslednou a každodenní  dřinu. V utkání se očekával důrazný souboj o každou píď hřiště a to se také potvrdilo. Soupeřky do sebe šly bez milosti, na hřišti to jen jiskřilo, žádné z obou družstev nechtělo tahat za kratší konec. Utkání to bylo nakonec vyrovnané, alespoň kromě posledních pár minut v závěru utkání. Vždyť ještě ve 24 minutě druhého poločasu, tedy šest minut před koncem bitvy byl stav utkání 23:24 ve prospěch Ivančic, vše tedy mohlo být zcela vyrovnané. Opak však nakonec byl pravdou, když v posledních pěti minutách  se podařilo soupeřkám nasázet do domácí branky šest branek, když dokázaly potrestat několik chyb po kterých dosáhly laciné branky, které zvýraznily jejich výsledek, který se stal opticky z pohledu domácích až krutý. Takový ale sport někdy bývá. Nakonec musíme uznat svou porážku byť by byla sebekrutější.

          Celé utkání se vyvíjelo jak už bylo řečeno naprosto vyrovnaně, oba soupeři se několikrát vystřídalo ve vedení a až ve druhé polovině prvního poločasu se podařilo hostujícímu celku odskočit na tříbrankový rozdíl 7:10, 8:11 v poslední desetiminutovce, nakonec navýšil vedení na poločasových 10:14. Domácí Hanačky se však ještě necítily poraženy. Po změně stran sice nejprve Bára Krejčíková prošla domácí obranou a zvýšila na 10:15, poté však domácí děvčata ovládla bojiště a několika rychlými akcemi v krátkém sledu pěti brankami v řadě vývoj vyrovnaly na 15:15. Další minuty se hra vrátila do vývoje jaký se odehrával v prvním poločase, hostující celek sice častěji byl  ve vedení jedno až dvou brankovým rozdílem, domácí však vždy dotáhly na remízu, tak tomu bylo za stavu 21:21, 22:22 až nakonec do stavu 23:24, který jsme již popisovali v úvodu. Utkání tedy skončilo dá se říci zaslouženou, výhrou hostí, kteří byli herně vyzrálejším a zkušenějším týmem, který věděl v každém okamžiku co chce hrát a také to většinou realizoval. Typickým představitelem byla na příklad nejvyšší hráčka na hřišti Michaela Bendová, která snad vystřelila pouze čtyřikrát, ale čtyřikrát se trefila.

          Na závěr krátkého zhodnocení musíme pouze litovat absence nejlepší střelkyně našeho družstva Julie Rožkové, která plnila studijní zahraniční úkoly, vždyť patřila v minulé sezoně mezi TOP hráček soutěže, jejich v průměru 6 – 8 branek v sobotu určitě scházelo. Na druhé straně je třeba kladně hodnotit vysoké nasazení, bojovnost a přístup našich děvčat, které méně zkušeností, některé chyby pramenící z herní nevyzrálosti a také méně fyzických sil nahrazovaly právě bojovností a herním nasazením.  nasazením. Připomeňme alespoň práci které odvedly zejména Protivánková, Krůpová a Dobrovská v obraně, ocenit je třeba  přínos brankařky Míši Poláškové a i když úspěšných zákroků bylo proti kvalitní střelbě soupeře méně než obvykle,  velmi často šlo o zákroky veskrze brilantní. Vysoké ocenění si zasluhuje na příklad stoprocentní úspěšnost Claudie Roupcové při proměňování sedmiček a nebojácnost obou křídel Molíkové a Veselé v herních činnostech.

          Ještě jednou je třeba zhodnotit, že vítězství ivančických děvčat bylo zasloužené, předvedly celou škálu svých předností, těžili ze zkušeností, pohybu rasance  a nasazení v průběhu celého utkání a předvedly jak vyzrálým a vysoce efektivním kolektivem  s řadou dnes výbornými házenkářkami jsou .

Autor textu: Václav Dobeš