V sobotu začíná v Olomouci semifinále play-off

                Tak už to začalo!!!  Po krátkém extempore, ve kterém se podařilo našim reprezentantkám téměř nemožné, porazily výběr olympijských vítězek z Francie, které přijely do Česka v plné parádě i se všemi svými největšími esy a nejlepšími světovými házenkářkami. Radost z velkého vítězství však trvala jen chvíli, stačily jen čtyři dny, kdy se naše hráčky přemístily na jih do Chorvatska, aby vše smazaly.  Tým ukázal charakter. Těžko se dá hráčkám něco vyčítat, bojovaly do poslední vteřiny a daly do toho vše. Neuhrálo se to, je to sport. Postup se neprohrál tady, ale v prvním dvojzápase, potažmo úvodním utkání s Chorvatskem uzavřel Bašný. Tak skončila další nepovedená anabáze našich házenkářek.

                 Základní část MOL liga skončila a vše směřuje k vyvrcholení. Mnohonásobný český mistr letos své pozice vítěze MOL ligy neobhájil, přesto ho čeká ještě obhájení českého play-off. V něm se utká jako už po několikáté s našimi děvčaty, kterým se podařilo na poslední chvíli obhájit své pozice mezi čtveřicí českých týmů a opět si zahrát v play-off. Naše družstvo mělo letos hodně na mále. V předposledním kole základní části utrpěly totiž Hanačky v domácím prostředí se Slavií nečekaný debakl, když prohrály nejvyšším rozdílem branek v celé sezoně a i proto se jim nedávaly nijak velké šance jak proklouznout do play-off. Všechny trumfy bohužel držely v rukou Sokolky z Písku, kterým stačilo v posledním kole doma vyhrát a play-off měly na úkor našeho týmu v kapse ony. Naše družstvo však prokázalo stejné charisma a velký charakter jako předtím reprezentantky v utkání s olympijskými vítězkami z Francie, jak poznamenal reprezentační trenér Jan Bašný. Teď jen prokázat, že to velké srdce budou mít Hanačky i v zápasech proti lídrovi “Černým andělům“. Vždyť už jednou to musí vyjít i našemu týmu, když už v některých zápasech doma proti Mostu nechybělo mnoho k tomu, aby i velkého favorita dokázaly potrápit a třeba ho i porazit. Takže děvčata hurá na ně …… !!!  Druhou semifinálovou dvojici vytvoří dvojice západočeských družstev Házená Kynžvart – DHC Plzeň. Také mezi těmito soupeři se jen velmi těžko hledají favorité. Oba soupeři vyhráli svá domácí utkání – Plzeň vyhrála doma 27:24, Kynžvart získal soupeřův skalp také výhrou doma, ale daleko vyšším brankovým poměrem – 37:22. Pokud jde o prognózy na favority tak vězte: Kynžvart získal v průběhu roku do svých řad reprezentační brankařku Sabrinu Novotnou, dále posílil kádr o 21 letou Makedonku Mariju Božovič, zapomenout není možno ani na dvojici českých reprezentantek Königovou a Dvořákovou. V družstvu Plzně je největší hvězdou střelkyně Veronika Gajdůšková, která je jedinou hráčkou MOL ligy, která vstřelila dvě stě branek a současně vévodí tabulce střelkyň celé MOL ligy. Dalšími oporami jsou obě reprezentační brankařky Karin Řezáčová a Michaela Malá. Mezi další nejlepší střelkyně týmu patří Denisa Franzová, Pavlína Kempková a Andrea Vlachová. Dovedli byste podle uvedených prognóz určit favorita utkání? Já tedy určitě ne !!!

                 Jak už bylo uvedeno, zápasy play-off začnou už tento víkend. Před tím se začaly zápasy nadstavby, nebo jak se nesprávně uvádí, zápasy play-out. Tato utkání jsou určena pro ta družstva, která neměla to štěstí a mezi nejlepší čtveřici se neprobojovala. Poprvé v historii se hrála základní část jen se čtyřmi celky startujícími v play-off  a se čtyřmi týmy hrajícími nadstavbu.Poslední deváté české družstvo HK Hodonín skončilo poslední a čeká ho tedy sestup. Čtveřice, která vytvořila nadstavbovou část je vytvořena z těch českých týmů, které byly ve svém počínání neúspěšné. Paradoxně všechna tato družstva ještě před rokem hrávala často play-off jako úspěšná (Sokol Písek, Slavia Praha, TJ Sokol Poruba, Handbal  PSG Zlín).  Slovenská družstva startovala v dlouhodobé části čtyři a všechna budou také startovat ve slovenské části play-off. Čtrnáctým družstvem, které v dlouhodobé části v soutěži startovalo jako host, byl polský celek KPR RUCH Chorzów, ale i pro něj dlouhodobou částí soutěž skončila.

               Vraťme se tedy ještě několika slovy k prvním dvěma utkáním, kde paradoxně jediné dva body získalo družstvo Zlína, které porazilo Sokol Písek 31:24. Velké drama se odehrálo v Praze, domácí družstvo Slavie vedlo v utkání až do 56 minuty, kdy Sokolky vstřelily tři branky v řadě a ujaly  se vedení 28:29. Domácí však dvěma brankami a to Míšovou ze sedmiček  zápas otočily a vyrovnávací branku vstřelila po uplynutí hracího času  Silvie Polášková, která střelou přes postavenou obranu  srovnala na 30:30.

Play-off:

30. 04.  2022 v 17:30 hod: DHK ZORA Olomouc – DHK Baník Most      (Králíček – Letev)
01.  05.  2022 v 18:00 hod.: DHK Plzeń – Házená Kynžvart                           (Fukala – Mohyla)
07.  05.  2022 v 17:00 hod.: Házená Kynžvart – DHK Plzeň
07. 05.  2022 v 17:15 hod.: DHK Baník Most – DHK ZORA Olomouc

Nadstavba 4. – 8. místo:

30.04. 2022 v 17:00 hod.: Handball PSG Zlín – DHC Sokol Poruba                   (Šlezingr – Špunar)

30.04. 2022 v 18:30 hod.: TJ Sokol Písek – DHC Slavia Praha                                 (Veselý – Zelenka)

 

Autor textu: Václav Dobeš