Utkání dvou rozdílných poločasů, body si odvezla Šaľa

DHK ZORA Olomouc – HK Slovan Duslo Šaľa 28:29 (11:17)

Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:4, 4:6, 6:6, 7:7, 7:11, 8:13, 9:15, 10:17, 11:17 – 12:18, 13:19, 17:23, 21:25, 26:25, 26:28, 27:28, 27:29, 28:29.
Rozhodčí: Bečička, Horák, Diváků: 230, 7 m hody: 0 – 5/4, Vyloučení: 2 – 3

Sestavy a branky:
DHK ZORA Olomouc: Rašková, Polášková – Hurychová 3, Růžičková 2, Trumpešová 1, Kapsová 1, Jansová 2, Sovová 1, Hvostaľová 2, Kašpárková, Salčáková, V. Fryčáková 2, Kubáčková 9, Salašová, Gajdošíková 2, T. Fryčáková 3.

Trenér: Jan HEGAR

Slovan Duslo Šaľa: Krebs, Haládiková, Ladicsová – Trochtová 3, Rácková, Škoricová, Špendlová, Königová 1, Pócsiková 3, Greštiaková 1, Bahýlová 5, Némethová 3, Tisajová, Klučková 6/4, Bujnochová 7.

Mgr. Michal LUKAČÍN

Druhé utkání s druhým ze slovenských velkoklubů, které Hanačky sehrály krátce po sobě v domácím prostředí, mělo téměř shodné výchozí parametry, jejich průběh však byl diametrálně rozdílný. Shrňme si fakta. Před dvěma týdny se v Olomouci představil úřadující slovenský mistr Iuventa Michalovce, která s Hanačkami měla předzápasovou bilanci zápasů v Olomouci : z 15 utkání 8 výher, 6 porážek a jedna remíza, poměr branek 429:390. V sobotním večeru nastoupil v Olomouci slovenský vicemistr Duslo Šaľa s bilancí proti domácímu celku: 15 utkání z toho 7 výher a 8 porážek, poměr branek 379:379. Obě utkání – to první proti Michalovcům i to dnešní proti Šaľe skončilo jednobrankovým rozdílem, v prvním případě výhrou domácích (24:23), to druhé vyhrálo Duslo také o branku (28:29). Chtěli jsme tímto srovnáním pouze potvrdit známou pravdu, že každé utkání má odlišný průběh, každé se může odvíjet jinak, a konečný efekt je takový, že mezi výhrou a porážkou je jen velmi úzká hranice. Zatímco utkání proti Michalovcům bylo po většinu času vyrovnané a ještě pět minut před koncem vedly Slovenky 20:23, závěr patřil domácím, které otočily výsledek na 24:23. V utkání proti Šaľe byl výsledek vyrovnaný jen do 17. minuty, závěr poločasu však Šaľa vyhrála 3:10 a celý poločas 11:17. Podobný časový úsek pak předvedla domácí děvčata ve druhém poločase, kdy mezi 10. a 22. minutou vyhrála úsek 9:2, ze stavu 18:23 na stav 26:25.

A jaký byl průběh duelu?
První poločas se domácím nevydařil. Začátek byl přitom vyrovnaný, ještě v polovině první části byl stav nerozhodný 7:7. Pak ale Hanačkám přestal vycházet útok a Šaľanky odskočily až na poločasový rozdíl 11:17.

Po změně stran Zora zahájila boj o zdramatizování duelu. Dlouho to přitom vypadalo, že se to nepovede, protože hostující tým na branky Zory trpělivě odpovídal, Hanačkám se dlouho nedařilo ubránit Bujnochovou, Némethovou či Bahýlovou, osobku hrála na střední spojku Ráckovou. Góly Zoře zařizovala neuvěřitelnými dělovkami Tereza Kubáčková, která se rozehrála ke skvělému výkonu. A najednou to začalo jít, gól po gólu se Olomouc začala přibližovat, pomohly k tomu dva výborné zákroky Raškové, chycená sedmička její brankářské kolegyně Poláškové a branka Venduly Fryčákové v oslabení.

Najednou vedla Zora 26:25.
Přišla poslední pětiminutovka a v ní se Zora na chvíli zasekla. Šaľa už si hlídala spojky, a tak Zora zakončovala z křídel a tam měla dvakrát smůlu Tereza Fryčáková, když trefila tyčku a břevno. Její sestra Vendula navíc při odvážné hře Šaľy v oslabení bez brankářky netrefila přes celé hřiště prázdnou branku.
Šaľa vedla o dvě branky, Zora ještě jednou snížila, ale v poslední půl minutě měly míč hostující děvčata, a Hanačky už šanci ke snížení nedostaly. Zora nakonec prohrála se Šalou 28:29.

Oba trenéři zhodnotili vývoj zejména z pohledu jeho dopadu v obou poločasech. Trenér Šaľy Michal Lukačín na tiskovce mimo jiné uvedl: „Nám vyšel vynikajícně první poločas. Velmi dobře jsme bránili, eliminovali jsme klíčové hráčky soupeře a hlavně za dobrou obranou chytala vynikajícně Krebs. V druhém poločase soupeř změnil hru na což jsme hráčky upozorňovali, že se obrana určitě vysune. Problém byl ale v naší obraně. Z každého útoku jsme dostali gól. Chci ale vyzdvihnout bojovnost družstva a hlavně zkušených hráček, které v závěru hry daly důležité góly.“

Domácí trenér Jan Hegar viděl problémy především: „Měli jsme problém v první půli odblokovat naše krajní spojky do střelby po připravených akcích. Nebyla tam razance náběhu a odvaha do střelby chodit. S postupem poločasu jsme se dostávali pod tlak a soupeř z toho těžil. V druhé půli jsme změnili obranný systém a dostali se zpět do zápasu. Nesmírně si cením toho, že ze zápasu, který vypadal na ručník, se děvčata dokázala zpátky dostat. Měli jsme i šanci na zisk bodu ale možná i dvou, ale zřejmě to tak dnes osud chtěl a body získal šťastnější soupeř.“

Autor Václav Dobeš
Foto archiv DHK ZORA