Desáté kolo MOL ligy přinese souboj obou mistrů

Největší překvapení minulého týdne se zrodilo při dohrávce utkání 3. kola MOL LIGY v Edenu, kde domácí Slavia Praha zopakovala svou bodovou ztrátu z minulého roku, kdy nechala oba body na Šariši v utkání proti Prešovu. V minulém týdnu se Slavistky ještě vzpamatovávaly z porážky v Michalovcích, odkud po velmi dobrém výkonu a v oboustranně kvalitním zápase odjely do Prahy  bez bodového zisku: Jakoby byly zápasy s Prešovem, které se hrají mimo oficiální termín pro Slavistky zakleté. V minulé sezoně jely do Prešova dokonce v úterý 18. října a odjely s prázdnou. Skoro by se chtělo Slavistkám poradit –  předehrávat, nebo dohrávat s Prešovem ? Ne už nikdy ! Mezi oběma utkáním je dokonce jakási paralela, oba zápasy totiž skončily výhrou Šarišanek čtyřbrankovým rozdílem, v pátek v Praze 21:25 a před rokem v Prešově 27:23. A ještě jednou Prešov.  Ten si své utkání 2. kola hned na úvodu sezony odehrál proti Hodonínu doma a nováčka udolala 30:23.  Proto se na programu 9. kola objevilo v rozpise pouze pět zápasů a když už těch změn je tolik, tak se nakonec o víkendu  hrála pouze čtyři utkání, protože  Sokol Poruba a HK AS Trenčín se pro onemocnění hráček Trenčína dohodli na odložení utkání.

Čtyři zápasy, které se nakonec o víkendu hrály (nepočítáme-li dohrávku Slavie s Prešovem), už žádné větší překvapení nepřinesly, nepočítáme-li utkání v Olomouci, kde domácí Hanačky v dlouhodobé bilanci vzájemných utkání hraných v Olomouci, měly do soboty příznivější bilanci, když měly na svém kontě osm výher a sedm porážek, takže v nadsázce lze říci, že jejich porážka byla do jisté míry překvapením. Slovenský vicemistr, ale přijel na Hanou odhodlán nepříznivou vzájemnou bilanci srovnat a od poloviny prvního poločasu, kdy byl stav 7:7 začal navyšovat své vedení a v poločase už bylo šestibrankové a to už vypadalo pro domácí děvčata hodně nepříjemně. Svěřenkyně trenérů Hegara a Malínka se však ukázaly jako velké bojovnice i když první desetiminutovka v druhém poločase nějakému zvratu  příliš nenasvědčovala, rozdíl skóre se stále držel na šestibrankovém rozdílu (17:23). 0 Domácí družstvo však zejména zásluhou střelecky disponované Terezy Kubáčkové začal postupně ukrajovat z náskoku Slovenek a na začátku poslední dvacetiminutovky bylo vyrovnáno a domácí se dokonce poprvé v utkání dostaly do vedení 26:25. Duslo však nemělo s domácími slitování a v nervy drásajícím závěru nejprve dvěma brankami jedné z nejmladších svých hráček Némethové (1999) znovu otočily, když další branku přidala kapitánka Bahýlová. Domácí děvčata už dokázala ještě odpovědět dvěma brankami kanonýrek Kubáčkové a Gajdošíkové, zkušený soupeř si ale výhru už nenechal vzít. Škoda, remíza by určitě našemu celku hodně slušela.

Další utkání skončila bez překvapení, Zlín v domácím prostředí bez problémů přehrál Sokol Písek devítibrankovým rozdílem a svou třetí výhrou v řadě se zařadil do řady adeptů na české play-off. Český mistr Baník Most se vypořádal s ambiciózním Veselím a ve slovenském derby nováček z Bánovců celý první poločas vzdoroval Iuventě Michalovce, nakonec si však oba body po zásluze odvezl slovenský mistr.

Desáté kolo MOL ligy začne středeční předehrávkou, ve které se střetnou slovenský a český mistr. Toho českého totiž čeká o víkendu první utkání v Poháru EHF, kdy ho čeká cesta do Ruska, kde v neděli nastoupí  v městě  ležícím 30 km západně od Moskvy, proti celku Zvezda Zvenigorod. Odveta se hraje o týden později v Mostě v neděli 19. listopadu. Utkání v Mchalovcích se očekává  s velkou pozorností, český mistr hraje stále bez jediné porážky, slovenský soupeř Iuventa dvakrát klopýtla na moravských  hřištích ve Veselí a Olomouci, má tedy co dohánět. Další utkání se bude hrát v pátek v Šaľe, kam zavítá český nováček Hodonín, favoritem však bude domácí Duslo. Všechna zbývající utkání se budou hrát v sobotu 11. listopadu, v žádné hale se tentokrát nebudou hrát státní hymny, protože ve třech střetnutích nastoupí proti sobě česká družstva a v jednom pak dvě slovenská.

V sobotním odpoledni 11. 11. uvidíme od 15 hodin v jižních Čechách u řeky Otavy sokolské derby v utkání domácího Sokola Písek proti ostravským jmenovkyním Sokolu Poruba. Očekává se zajímavý souboj stále se lepšícího Písku, proti Porubě, která má ale zatím daleko lepší bilanci utkání hraných na hřištích soupeřů. Druhé odpolední utkání se bude hrát pod trenčínským hradem a proti domácím se postaví přemožitelky Slavie Praha z minulého týdne, děvčata Prešova. Uvidíme, jak se Prešov vyrovná se svými soupeřkami v utkání, kdy bude favoritem.   Zajímavý zápas slibuje derby ve Veselí, kam má namířeno Zlín. Oba soupeři jsou ve výborné formě, Veselanky patří mezi nejlepší v domácím prostředí, kde stejně jako naše děvčata ztratily body jen v utkání se Šaľou. Zlín pojede do Veselí s vědomím své úspěšné série, když dokázal třikrát v řadě získat oba body.

Posledním domácím utkáním bude třetí domácí zápas v řadě (s přestávkou, kdy měly volný los) našich děvčat. Soupeře budou mít opět z nejzvučnějších  – pražskou Slavii, která má za sebou sérii šesti vítězných  utkání v řadě, přerušenou až před dvěma týdny porážkou v Michalovcích a následně domácí prohrou s Prešovem.  Jinak Slavia patří k nejčastějším soupeřkám našeho týmu, kdy ke 30 utkáním ve WHIL nastoupily proti sobě také osmkrát v play-off a jednou v play-out, celkový počet vzájemných mistrovských zápasů už dosáhl čísla 51, z toho 27 krát v Praze a 24 krát Olomouci. Z dlouhodobých statistik je na tom lépe náš soupeř, který vyhrál 31 zápasů, 19 krát byly úspěšnější naše děvčata a jedno utkání skončilo nerozhodně. V Olomouci je ale bilance naprosto vyrovnaná, 12 krát vyhrálo naše družstvo a stejný počet výher si připsaly Slavistky. Statistiky jsou tedy srovnatelné s oběma předchozími soupeři Michalovcemi a Šaľou a věřme tedy, že i sobotní utkání bude podobně dramatické jako obě předchozí. Naposledy jsme Slavii v Olomouci porazili před šesti lety 42:29, v Praze jsme byli úspěšnější, když naposledy jsme v Edenu Slavii porazili před dvěma lety v sezoně 2015/16 a to 18:33. Takže bylo by dobré, abychom už zase jednou tu dlouhou pauzu vítězných zápasů doma zkrátili a poslali Slavii zase jednou domů bez bodů.

Rozpis 10. kola MOL LIGY:

Středa  08.11. v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – DHK Baník Most

Pátek   10.11. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HK Hodonín

Sobota 11.11. v 15:00 hod.: Sokol Písek – Sokol Poruba

Sobota 11.11. v 15:00 hod.: HK AS Trenčín – ŠŠK Prešov

Sobota 11.11. v 17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – HC Zlín

Sobota 11.11. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – DC Slavia Praha

 

Václav Dobeš