Starší dorky Zory se vrátily z Ostravy s prázdnou

Sokol Poruba – DHK ZORA Olomouc 30:28 (16:14)

Vývoj skóre: 1:0, 1:1, 2:3, 4:3, 4:7, 6:8, 8:10, 10:10, 13:11, 15:13, 16:14 – 18:15, 20:16, 22:17, 24:20, 27:22, 28:25, 29:27, 30:28.
Rozhodčí: Fukala, Simu, 43 diváků, 7 m hody: 6/5 – 3/2 / vyloučení: 6 – 2 , Kateřina Dluhošová (Poruba) – diskvalifikace za třetí vyloučení

Sestavy a branky:
Poruba: Šuláková, Blahová – Mihačová 2, Grycová, Dluhošová 2, Michnová, Novobilská 4, Svobodová 2, Noworytová 1, Kiršnerová 1, K. Dejová 1, A Dejová, Kortusová 4, Desortová 13/6.
Trenérka: Michaela BARTOVÁ

DHK Zora Olomouc: Polášková, Hašlarová, Švábová – Gazdíková 1, Pšenicová 1, Veselá, Protivánková 3, Glogarová 3/1, Juřičková, Štěpánková, Konvičná 2, Dobrovská, Rožková 5, Krůpová 13/1.
Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

Starší dorostenky Zory sehrály v neděli své druhé utkání nového ročníku soutěže v Ostravě, kde nastoupily proti vedoucímu týmu soutěže, kterými bylo domácí družstvo Sokola Poruba. V prvním poločase se hrála vyrovnaná partie, která se brzy stala přestřelkou dvou kanonýrek, v nichž se střetly domácí, fyzicky vyspělá odchovankyně Hlučína Eliška Desortová a nejmladší hráčka Olomouckého družstva, která je zase odchovankyní házené Lesany Zubří – Bětka Krůpová. Souboj skončil nakonec nerozhodně, obě kanonýrky se zastavily na čísle 13, Desortová za pomoci pěti sedmiček, Krůpová ze 7 m hodu zaznamenala jednu branku.

Samozřejmě družstvo tvoří jako obvykle další hráčky, shodou okolností v obou družstvech jsme napočítali skoro polovinu děvčat z jiných klubů, v domácím jich nastoupila polovina – 7, čtveřice z Bohumína, dále pak z HC Ostrava, Karviné a Hlučína, v družstvu Zory pak pětičlenná enkláva z Lesany Zubří a dvojice děvčat z Litovle. Pro růst děvčat je to jen dobře, aby se soustředila v místech, kde pro ně jsou vytvořeny optimální podmínky a jsou vedeny kvalitními trenéry. Většina z nich jsou také po fyzické stránce s velkými předpoklady pro házenou, což platí hlavně pro domácí družstvo Poruby, kde většina děvčat je vysokých a má výborné fyzické parametry.

Vlastní utkání se odvíjelo v prvním poločase naprosto vyrovnaně, obě družstva se často střídala ve vedení a jen několikrát odskočila na větší než dvoubrankový rozdíl. V první polovině poločasu se dařilo více hostujícímu týmu, tříbranková série mezi 23. – 25. minutou posunula vedení na stranu domácích, které tak také vyhrály první poločas dvoubrankovým rozdílem. K rozhodujícímu úniku došlo v první polovině druhé půlky, kdy domácí navýšily své vedení na pětibrankový rozdíl (23:18), který platil ještě devět minut před koncem utkání (28:23). Závěrečnou část se ještě pokusily zlomit hostující děvčata, která zabojovala, ale jejich finiš stačil jen na korekci, na body však už nedosáhly.

Obtížnou situaci měly Olomoucké brankařky, soupeř zakončoval několika tvrdými střelami ze střední vzdálenosti, ty se však dařilo většinou pochytat, většinu branek však dosáhly domácí z hranice brankoviště z pivota, po brejku, nebo po průniku (16), pět vstřelily ze sedmiček a pouze sedm střelou z dálky. Střelecky se v družstvu Olomouckých dařilo především spojkám, Krůpová svých 13 branek rozložila do sedmi ze střední vzdálenosti, pět po průniku a brejcích a jednu ze 7 m hodu. K ní se přidala Julie Rožková, žel pouze v prvním poločase, dařilo se také Glogarové a jednu branku přidala také Pšenicová . Z křídel se prosadila jen Konvičná. V první čtvrtině utkání se dařila spolupráce pivota Protivánkové se spojkami, zejména Rožkovou. Z družstva domácích se mimo již zmiňované Desortové, prosadily zejména Kortusová a Novobilská.

Václav Dobeš