Starší dorostenky Zory vyhrály domácí turnaj – Olomouc Cup 2019

              Velmi kvalitní turnaj starších dorostenek v házené se hrál v pátek a v sobotu v Olomouci. Sešla se na něm konkurence ze špičky, úřadující trojice české špičky čtvrtá Slavia Praha,  pátá Zora Olomouc a šestý Zlín, podle pořadí z minulé sezony a k nim ještě slovenský tým MHK Bytča patřící dlouhodobě ke špičce mládežnické házené na Slovenku. To však nemusí být vždy ani nijak zásadně důležité, při přesunu mezi kategoriemi dochází samozřejmě vždy k určitému „promísení“ děvčat mezi družstvy, kdy se potkávají ty s většími a méně zářivými talenty a vždy si s sebou přinesou řadu dalších pozitivních návyků, které uplatňují při svém vývoji. Zkrátka někdy bývá dost obtížně poznat a zařadit děvčata kam při míře svého talentu vlastně patří. Chceme tím pouze přiblížit, že v Olomouci se hrála mládežnická házená té nejvyšší kvality.

Výsledky jednotlivých zápasů:

DHK ZORA Olomouc – MHK Bytča  33:20 (16:14)

DHC Slavia Praha – HC Zlín 25:22 (13: 8)

DHC Slavia Praha – MHK Bytča 27:20 (13: 9)

DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha  23:23 (14:15)

MHK Bytča – HC Zlín 17:24 ( 9:13)

HC Zlín – DHK ZORA Olomouc 23:28   (14:15)

 

Konečné pořadí:

  1. DHK ZORA Olomouc    3 2  1  0  84:66   5
  2. DHC Slavia Praha           3 2  1  0  75:65   5
  3. HC Zlín                              3 1  0  2  69:70   2
  4. MHK Bytča                       3 0  0  3  57:84   0    

 

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc:  Polášková Anita, Habermanová Klára – Palátová Tereza 3, Kristková Veronika 1, Coufalová Anežka, Kuxová Natálie  20/6, Kubálková 12 Klára, Možišová Anna 3, Žůrková Klára 6, Dušková Nikol 2, Krejzlíková Eliška 3, Foretová Magda  3, Grofková Markéta 2, Hejlová Štěpánka 15, Krůpová Alžběta 11/1.

Trenéři: Mgr. Lubomír Krejčíř, Václav Riedel

          Velmi dobrý, bojovný výkon předvedly po oba dny domácí házenkářky, spolehlivě zachytala zejména Anita Polášková, druhá brankařka Klára Habermannová dostala kratší prostor, začala s přípravou poději, proto bude do přípravy postupně zasahovat více. Nejlepší herní výkon předvedla nepochybně Natálie Kuxová, která byla také bezchybnou   exekutorkou sedmiček zakončovaných domácím družstvem. Velmi dobře zahrála na pivotě Štěpánka Hejlová, které se dařilo také střelecky.  Druhá s pivotek Tereza Palátová se také teprve postupně zapojovala do přípravy, dokonce zvažovala ukončení činnosti v dorostu, což by byla  škoda, kdyby nevyužila  v lize dorostenek  její nesporný potenciál a velkou míra kreativity, která  ji předurčuje k velkým výkonům. Křídla Foretová a Klára Kubálková mají všechny předpoklady pro hru křídel v družstvu vyšší kvality, také Anička Možíšová, kterou trenéři zkoušejí vhledem k jejím fyzickým předpokladům na křídle ukázala své předpoklady pro tyto činnosti. Fyzické předpoklady pro hru spojek mimo už jmenované  Kuxové a nesporně  Krůpové, která se začíná prosazovat i v interligovém týmu žen mají bezpochyby  Krejzlíková, Grofková a Kristková, musejí však na sobě v tomto směru ještě popracovat. Samostatnou kapitolou ve hře týmu olomouckých starších dorostenek by měla být univerzálka Klára Žurková, která umí výborně číst hru, umí vytvářet prostory pro uvolňováni spojek i pivotů ale co je asi  u ní nejcennější, umí zakončit prakticky ze všech herních prostorů. Celkově olomoucké družstvo zanechalo na turnaji výborný dojem i když stále je hodně co vylepšovat.

 

DHC Slavia Praha: Vrbková Vendula, Koudelková Martina – Janečková Petra 7/1, Pražáková Jana 3, Řežábková Adéla 1, Tichá Karolína 1, Linhartová Babora 8, Pavliščáková Sára 6, Škvorová Petra 17/2, Holeňáková Denisa 21/2, Pařízková Michaela 10, Studená Veronika.

Trenérka: Petra Vítková

Z družstva Slavie Praha se prosadily obě reprezentační spojky, jednak ta hrající za družstvu juniorek ČR, tedy Petra Škvorová a v družstvu dorostenek ČR hrající Denisa Holeňáková. Také ostatní hrčky zasluhují pozornost, neboť budou jistě patřit v nastávající sezoně ke klíčovým oporám Slavistek v soutěži.

 

HC Zlín:  Stojarová Kristýna, Jechová Karolína – Hozová  Simona 6/3, Vodárková Annemarie, Daňková Michaela 22/3, Krajčová Natálie 5, Šimarová Kateřina 6/1, Sedláčková Kristýna, Neubauerová Anna 2, Hvozdenská Jana 5, Zahradníčková Markéta 16/1, Chlupová Eva 1, Klinkovská Jana 7.

Trenér: Marek Kolář

Zlínské družstvo dorostenek přijelo na turnaj  do Olomouce s řadou zvučných jmen jednak s juniorskou reprezentantkou Markétou Zahradníčkovou a dorosteneckými reprezentačními dorostenkami Jechovou, Daňkovou, Hvozdeckou, ale i Sedláčkovou, kterfá však nenastoupila v Olomouci, protože hrála v sobotním utkání interligy doma ve Zlině proti Prešovu.  Všechny jmenované se v Olomouci prosadily, líbily se ještě i další děvčata, na příklad Šimardová a Klinkovská.

MHK Bytča:  Chodovská Natália – Gáňová Romana 6, Leštinová Lucia 26/7, Záhumenská Andrea 11/1, Valúchová Terézia 4, Gaňová Kristýna 2, Kadačková  Monika 6, Weberová Ema  3, Dušková Nikol.

Trenérka: Ajka Záhumenská

Děvčata ze Blovenské Bytě nezastihl turnaj v pohodě, když musely přijet jen s minimem hráček, ty však prokázaly ve většině zápasů kvalitní házenkářské okamžiky přesto, že musely v některých okamžicích nastoupit jen s pěti hráčkami v poli, na což reagovala Slavistická trenérka Petra Vtková tím, že vždy stáhla ze hry svou hráčku, aby se síly vyrovnaly. Přesto musíme zmínit jednak nelepší střelkynini turnaje Luciu Leštinovou a dále pak  Andreu Záhumenskou, které se postaraly o kvalitu hry své družstva. Škoda, že okolnosti nedovolily Slovenkám  přijet na turnaj v kompletním složení, kvalita hry by byla ještě vyšší.

 

Autor textu: Václav Dobeš