Starší dorostenky ZORY skončily na Final Four na třetím místě se skalpem Sokola Poruba

Jindř. Hradci byla po dvoudenním klání dohrána den před Silvestrem druhá nejprestižnější házenkářská soutěž žen – Český pohár, který se hrál systémem Final Four, tedy semifinálové dvojice byly určeny losem (Veselí – Slavia Praha a Most – Poruba) a po výsledcích Veselí – Slavia 25:30 a Most – Poruba 31:26 se rozhodlo, že vítězné celky obou SF vytvoří finálovou dvojici, oba poražení se střetli o třetí místo. V konečných sobotních utkáních nejprve Veselí porazilo Porubu 26:21 (16:13) a odsunulo obhájce na poslední  místo a ve finále o trofej vyhrál Baník Most jednoznačně nad Slavii Praha 35:26 (20:12).

Součástí Final 4 žen byl už podruhé zajímavý turnaj nejlepších současných českých celků starších dorostenek, který byl tentokrát koncipován jako souboj obou prvních družstev obou skupin 1. ligy východ a západ a semifinálové dvojice se vytvořily nikoliv losem, ale soubojem prvního ze skupiny západ s druhým ze skupiny východ a druhou SF dvojici pak tvořil vítěz skupiny východ a po podzimu druhý celek skupiny západ. Turnaj se hrál stejně jako soutěž o Český pohár žen v Jindř. Hradci. V pátek 29. prosince 2017 nastoupila družstva DHC Plzeň, jako vedoucí celek západní prvoligové soutěže a proti němu pak druhý celek skupiny východ, tedy družstvo našich děvčat. V utkání od prvních minut dominovaly Západočešky, které potvrdily, v čem je jejich síla. Silná dvojice brankařek, družstvo hraje pospolu z větší části již několik roků a v některých fázích využívá nacvičené signály k navyšování skóre prakticky poslepu. V družstvu se na jihu Čech představila pětice reprezentantek, tři dorostenecké a dvě juniorské, celá osmička soupeřek našich děvčat se pravidelně předvádí i jako kmenové hráčky a velké opory vedoucího týmu 1. ligy žen, kterou dorostenky spoluvytvářejí. Ne náhodou vévodí starší plzeňské dorostenky tabulkám soutěží nejvyšší soutěže starších dorostenek a také 1. ligy žen, v případě dorostenek dokonce bez ztráty jediného bodu, což se zdá v konkurenci starších dorostenek, které startují v soutěži s družstvy takového kalibru jako jsou na příklad dorostenky Baníku Most, nebo Slavie Praha až skoro nemyslitelné.

O tom, že kvalita starších dorostenek je momentálně na vyšší úrovni v západní skupině jsme se mohli nakonec přesvědčit přímo na turnaji v Jindř. Hradci. Po podzimu druhý celek západní skupiny Baník Most v utkání proti vedoucímu družstvu východní skupiny Sokolu Poruba svého soupeře vůbec nešetřil a jednoznačně ho z hrací plochy smetl. Družstvo vedené trenérem Peterem Sabadkou v utkání jednoznačně dominovalo o čemž svědčí jen krátký průřez utkáním. V polovině prvního poločasu byl stav 13:2, poločas skončil výsledkem 21:4 a celý zápas pak debaklem Poruby 41:16, tedy brankovým rozdílem o 25 branek pro vítěze. O tom, že družstva Mostu jsou dlouhodobě doplňována o největší talenty dorosteneckých kategorií prakticky z celé republiky se samozřejmě všeobecně ví, nikdo se tedy nemůže příliš divit jak na příklad dorostenky Mostu na turnaji v jižních Čechách hrály, jak oba své soupeře jak v pátek Porubu tak i v neděli vedoucí celek skupiny západ DHC Plzeň smetly (35:11). Mostečanky svou hrou opravdu přítomné v hale nadchly, je zřejmé, že v nejbližších měsících se jen těžko může najít pro tento tým v českých klubech rovnocenný soupeř. Vždyť hned osm děvčat, které se v týmu dorostenek v Jindř. Hradci představily už trénují s hráčským kádrem interligového družstva a nejen to, trenér Peter Dávid jim v utkáních MOL ligy dává i hodně prostoru a šancí a zejména se jako o nejvýraznějších talentech dá hovořit o Stříškové, Šípové, Veronice Dvořákové nebo Mikuláškové, což je jen výčet, těch talentů bychom zde samozřejmě mohli vyjmenovat celou řadu. Nikdo se tedy vůbec nemůže divit tomu, jak svěřenkyně Petera Sabadky na hřišti v Jindř. Hradci řádily, což se však v souboru těch skoro doslova nejlepších dá očekávat. 

Dalším týmem, který do Jindř. Hradce přijel s velkými ambicemi a očekáváními, byl vedoucí tým východní skupiny ligy starších dorostenek – Sokol Poruba. Pravdou je, že v družstvu  chybělo několik klíčových hráček družstva dorostenek, zejména Eliška Desortová a Klára Svobodová, které hrály v družstvu žen, družstvo ale doplnilo několik talentovaných mladších dorostenek, na příklad Eliška Blahová, Prašivková, Dybalová a Farářová a ani ty se v utkáních neztratily,  i když celkově se Porubě turnaj nevydařil a po debaklu od Baníku Most podlehly i v utkání o třetí místo našim děvčatům, i když v tomto utkání byly po tři čtvrtiny zápasu lepším družstvem a podlehly až po bojovném výkonu a enormním nasazení Hanaček v poslední čtvrtině utkání. Sokolky však zůstávají i po nepříliš výrazném vystoupení v Jindř. Hradci favoritkami pro odvetnou část ligové soutěže.

Naše děvčata nejela k Vajgaru v roli favoritek, svůj úkol a cíl postoupit mezi elitu si splnily už svou účastí a chtěly si turnaj hlavně užít, což se jim určitě vrchovatě podařilo. V prvním utkání, které bylo vlastně semifinálovým zápasem podlehly po vcelku vyrovnaném souboji vedoucímu týmu západní skupiny DHC Plzeň šestibrankovým rozdílem, soupeř byl jednoznačně lepším družstvem, jeho výkon jsme zhodnotili v první části článku. Pohovořme nyní o výkonu našich děvčat a i když je třeba celé jejich vystoupení na Final Four hodnotit kladně. Je pravdou, že na takových vrcholných akcích se hrává více na výsledek než na to, aby si všechny hráčky zahrály rovnoměrně a tak říkajíc všechny si zahrály. To platí tentokrát zejména o brankařkách, které do Hradce jely všechny tři, do hry se však zapojila pouze jediná – Míša Polášková, která patřila mezi ozdoby nejen našeho družstva, ale patřila k  nejlepším brankařkám vůbec, zaznamenala v obou utkáních 17 + 18 úspěšných zákroků, což dává skvělou úspěšnost  52 %. V prvním utkání proti Plzni se z hráček v poli nejvíc dařilo Rožkové, která vstřelila 9 branek, když hlavně proměnila 5 sedmiček, třikrát byla úspěšná Bětka Krůpová, ovšem z devíti pokusů, Adéla Protivánková se trefila také třikrát, ta byla stoprocentní. Příjemně překvapila Tereza Veselá, která v každém ze dvou utkání vstřelila po dvou brankách a byla tak z křídel absolutně nejúspěšnější, z dalších spojek se Pšenicová trefila jen ve druhém zápase třikrát ze sedmičky, jinak měla 6 dalších střeleckých pokusů, bez úspěchu. Druhé utkání proti Porubě se v začátku nevyvíjelo příliš dobře, nepadalo moc branek, ale i střeleckých pokusů bylo pomálu, na obou stranách navíc zářily obě brankařky. V prvním poločase jsme napočítali jen 15 střeleckých pokusů našich hráček, z toho bylo 5 ze sedmiček, ale tři 7 m hody byly neúspěšné, soupeř měl 19 střeleckých pokusů a nastřílel z nich 9 branek. Druhý poločas byl střelecky ještě nižší, víc se bojovalo než hrálo, naše družstvo vystřelilo znovu jen 15 krát, ale soupeř měl 14 pokusů. Zhruba před polovinu druhého poločasu se zranily postupně obě klíčové naše spojky Bětka Krůpová a Julie Rožkové, které už do hry nezasáhly a musely rozhodovat ostatní. Během šesti minut se třikrát prosadila z levého křídla Johana Gazdíková, důležitou vyrovnávací branku na 10:10 a potom v závěru utkání dvě rozhodující branky vstřelila „sváteční“ střelkyně branek Nikola Glogarová. Kromě tří branek Gazdíkové z levého křídla a opět dvou branek Veselé se zbývající křídla v zápase vůbec neprosadila (Molíková, Juřičková, Konvičná). Vítězství si však naše holky plně zasloužily, zejména za bojovnost a nasazení, je třeba je pochválit a poděkovat, hodně vysoký počet technických chyb a nízká střelecká úspěšnost zejména křídel je však varováním.

Zápisy obou zápasů našich děvčat:

DHC Plzeň – DHK ZORA Olomouc 24:18 (12:8)
Průběh utkání:
0:1, 3:4, 5:4, 8:5, 10:7, 12:8 – 13:8, 14:10, 17:11, 18:14, 19:15, 24:15, 24:18.
Rozhodčí: Pavlát, Točík, 7 m hody: 4/2 – 7/6, vyloučení: 4-4

Sestavy a branky:
DHC Plzeň: Jiskrová, Toušová, Šlehoferová – Poslední 3, Kepková 3/1, Franková 2, Oravcová, Šmrhová 1, Bušauerová 6/1, Sedláková 3, Tomíšková, Lásková, Fousková 2, Franzová 4, Nosková.
Trenér: Tomáš JISKRA

DHK ZORA Olomouc: Polášková, Hašlarová, Švábová – Gazdíková, Pšenicová, Veselá 2, Protivánková   2, Molíková, Kristková, Glogarová, Juřičková, Konvičná 1, Dobrovská 1,  Rožková 9/5, Krůpová  3.
Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

DHK Baník Most – DHC Sokol Poruba 41:16 (21:4)
Průběh utkání:
6:0, 9:2, 13:3, 20:4, 21:4 – 22:7, 25:8, 31:9, 36:10, 37:14, 38:16, 41:16
Rozhodčí: Bečička, Horák, 98 diváků, 7 m hody: 4/3 – 3/3, vyloučení: 6-2

Sestavy a branky:
Baník Most: Novotná, Házlová, Hošková – Zemanová 2/1, Tesařová 3, Ulbertová 2/1, Dvořáková, Srpová 2, Stříšková 5, Švihnosová 4, Rubínová 6, Šípová 4, Ecksteinová 4, Ferencová 2, Hrbková 7/1.
Trenér: Peter SABADKA

DHC Sokol Poruba: A. Blahová, Farářová 1 – Mihačová 2, Dluhošová 1, E. Blahová 2, Michnová, Novobilská 3/2, Noworytová 1, Kiršnerová 1, Prašivková, K. Dejová, A. Dejová, Kortusová, Dybalová 2, Brožová, Šmidáková 3/1.
Trenér: Roman TICHÝ

DHK ZORA Olomouc – DHC Sokol Poruba  15:14 (6:9)
Průběh utkání:
1:0, 1:3, 3:4, 4:6, 5:9, 6:9 – 7:10, 10:10, 13:11, 13:13. 14:14, 15:14
Rozhodčí: Pavlát, Točík, 76 diváků, 7 m hody: 6/3 – 1/1, vyloučení: 2–1

Sestavy a branky:
DHK ZORA Olomouc: Polášková, Hašlarová, Švábová – Gazdíková 3, Pšenicová 3/3, Veselá 2, Protivánková  1, Molíková, Kristková, Glogarová 3, Juřičková, Konvičná, Dobrovská 1, Rožková 1, Krůpová 2.
Trenér: Václav RIEDEL

DHC Sokol Poruba: A. Blahová, Farářová – Mihačová 2, Grycová, Dluhošová 1, E. Blahová 1, Novobilská 1, Noworytová 2, Kiršnerová, Prašivková 1, K. Dejová, A. Dejová, Kortusová 2, Dybalová 2, Brožová, Šmidáková 2/1.
Trenér: Roman TICHÝ

DHC Plzeň – DHK Baník Most 11:35 (5:19)
Průběh utkání:
0:1, 1:1, 2:9, 3:12, 5:15, 5:19 – 5:22, 6:25, 7:27, 8:29, 9:32, 11:35
Rozhodčí: Bečička, Horák, 290 diváků, 7 m hody: 3/1 – 5/5, vyloučení: 5–1

Sestavy a branky:
DHC Plzeň: Jiskrová, Toušová, Šlehoferová – Poslední 2, Kepková, Franková 2, Oravcová 1, Šmrhová, Bušauerová 3/1, Sedláková, Tomíšková, Lásková 2, Fousková, Franzová, Nosková 1.
Trenér: Tomáš JISKRA

Baník Most: Novotná, Házlová, Hošková – Zemanová 1, Tesařová 1/1, Ulbertová 5/1, Dvořáková 1, Srpová, Stříšková 6, Švihnosová 2, Rubínová 3, Šípová 7/2, Ecksteinová 4, Ferencová 3, Hrbková 2/1.
Trenér: Peter SABADKA

Autor článku: Václav Dobeš
Foto: ČSH