Skvělá házená, výborná hra Hanaček, ale prohra se Slavií

DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha

Průběh utkání: 3:0, 3:2, 4:4, 6:4, 6:6, 8:8, 8:12, 11:12, 13:13, 14:14  – 15:14, 15:17, 16:20, 20:20, 21:23, 22:24, 23:24, 23:25, 24:25.

Rozhodčí: Fukala, Mohyla  3 20 diváků, 7 m hody: 2/1 – 4/4, vyloučení: 2 – 2

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc:  Rašková, Polášková – Hurychová 2, Růžičková, Trumpešová 4, Jansová 4, Sovová 1, Hvostaľová, Kašpárková, Salčáková 1, V. Fryčáková 3, Krajčovičová, Kubáčková 3/1, Salašová 1, Gajdošíková 2, T. Fryčáková 3.

Trenér: Jan HEGAR

DHC Slavia Praha: Kudláčková, Hillebrandová – Motejlová, Hudak 3, Míšová, Novotná 4/2, Večeřová, Jačková 2, Tulipánová 1, E. Svobodová, M. Svobodová, V. Galušková 7/2, Šetelíková 7, Chlupová.

Trenér: Richard ŘEZÁČ

Olomoučanky, hrály svá tři poslední utkání všechna v domácím prostředí a shodou okolností s nejlepšími týmy soutěže. Všechna tři utkání skončila po dramatických bitvách rozdílem jediné branky. To první se slovenským mistrem Iuventou Michalovce, jsme dokázali proměnit ve výhru, v obou zbývajících si soupeři odvezli po dvou bodech. Ne proto, že by snad byli lepší, v konečném součtu byli jen nakonec o něco šťastnější. Průvodním znakem všech tří zápasů však bylo to, že soupeřky si v průběhu střetnutí vždy vytvořily určitý brankový náskok, který se zdál už být pro vývoj   rozhodujícím, ale naše děvčata vždy dokázala zabojovat, náskok soupeřek vymazat a v závěrech šla dokonce do vedení. Proti Iuventě otáčely pět minut před koncem z 20:23 na konečných 24:23, proti Šaľe otáčely z vedení soupeře 21:25 na 26:25, aby soupeř nakonec závěr zvládl lépe a vyhrál 28:29 a to poslední střetnutí proti Slavii, soupeř dvakrát v průběhu vedl čtyřbrankovým náskokem, jednou v prvním poločase (8:12) a na začátku druhého (16:20), ještě deset minut před koncem byl stav 21:21, závěr však vyzněl znovu pro soupeře – 24:25.

Konečný efekt ze tří kvalitních a vyrovnaných duelů je hodně drsný a pro naše družstvo hodně smutný. Místo toho, abychom. se trvale vklínili mezi absolutní špičku a z vyrovnanosti vytěžili i bodový zisk, obě poslední porážky znamenaly propad až na osmou příčku, odkud se budeme nahoru muset opět do špičky jen obtížně drápat, abychom se zařadili tam, kde bychom se chtěli v tabulce pohybovat. Věřme tedy, že dvě nešťastné porážky nezanechají na družstvu šrámy, že si z nich vezmou to pozitivní k tomu, aby příští zápasy byly o něčem jiném. V obou případech samozřejmě nejde o žádný propadák, neuspěli jsme po velkém boji, diváci a příznivci byli nadšeni, odnesli si ze hry a ze zápasů hodně radosti, chyběla jen ta pověstná „třešnička na dortu“ z bodového zisku. Trenéři i hráčky jsou snad po porážkách trochu neprávem frustrováni, není ale   proč, přece odvedly v mezích možností vše co v dané chvíli mohly a co jim soupeřky, ale především štěstěna dovolily. Mohou být právem hrdi na svůj výkon a pevně věřit, že se vše v dobré obrátí. Vždyť už za pár dní, v pátek 17. listopadu k tomu budou mít první příležitost.

Samotné utkání připravilo všem aktérům a příznivcům hodně zajímavých momentů a dramatické zápletky. Vždyť soupeř přijel do Olomouce po dvou porážkách a tedy s obrovskou motivací tento trend zastavit a opět se vrátit na vítěznou vlnu. Začátek utkání však patřil domácím Hanačkám. První tři utkání a tři branky v síti reprezentantky Kudláčkové – Zora vedla 3:0. Pražanky však měly v sestavě zkušenou Alenu Šetelíkovou, které stačilo 15 minut k tomu, aby nastřílela za záda Raškové 5 branek a spolupodílela se tak na obratu ve vývoji. Ve 13. minutě byl stav 8:8 a na domácí přišla první nepříjemná chvilka. Čtyři branky v řadě v podání Slavistek znamenaly vedení hostí 8:12. Hanačky však zabojovaly a v krátkém čase stáhly na kontaktní branku a do poločasu vyrovnaly na 14:14. První desetiminutovka druhého poločasu se domácím příliš nevydařila. Po brance Gajdošíkové se jednou trefila už jenom Nikola Jansová, soupeřky však ve stejném čase zaznamenaly šest přesných zásahů a tak jako v prvním dějství, vedly zase čtyřbrankovým rozdílem. Poté se však jejich kanonýrky na dlouhých osm minut odmlčely a domácím se postupně dařilo ukrajovat z jejich náskoku a před vstupem do poslední desetiminutovky bylo srovnáno na 20:20. Poslední fáze utkání byla zcela otevřená, obě družstva střídavě připojovala přesné zásahy, až dvě minuty před koncem se podařilo Slavii díky hostující Galuškové ze sedmičky odskočit na dvoubrankový náskok, který už domácí děvčata pouze korigovala, na vyrovnaní už chyběl dostatek času.

Pokud jde o jednotlivé hráčky, v domácí brance se opět dařil Raškové, 21 úspěšných zásahů, z kterých pramení 53 % úspěšnost zásahů je velmi kvalitní výkon. O střelecké „úspěšnosti“ střelkyň Olomoce už hovořil trenér Hegar. Plyne to i z dlouhodobé statistiky na Handball netu, kde naše družstvo patří do poloviny tabulky něco kolem 57% úspěšnosti. Velmi dobý zápas odehrála v sobotu Jarmila Trumpešová, která v roli střední spojky odvedla skvělou práci nejen, že rozdávala přesné přihrávky spoluhráčkám, ale sama se stala spolu s Nikolou Jansovou nejúspěšnější střelkyní svého týmu. Klasické kanonýrky Kubáčková a Gajdošíková zůstaly teochu ve stínu, dobře si vedla také Hurychová. Na křídlech nastoupily obě sestry Fryčákovy a patřily k nelepším našim hráčkám. V družstvu Slavie byly jedničkami Šetelíková a Galušková, které se postaraly o naprostou většinu branek Slavie.

K průběhu utkání se vyjádřili na tiskovce oba trenéři. Domácí trenér Jan Hegar:. Utkání se mi nehodnotí vůbec lehce, protože je to druhý zápas v řadě, který jsme prohráli o gól. Nicméně děvčatům lze těžko vytknout nějakou slabou stránku, nebo snad nezájem vyhrát. Myslím si, že rozhodlo to, že Slavia se z vypracovaných šancí dokázala brankově prosadit, my tolik ne. My jsme předvedli v průběhu celého zápasu celý festival neproměněných šancí, ať už ze spojek nebo z křídel. To číslo, které jsme napočítali na konci zápasu, je kolem patnácti a to je hrozivé. S tím se těžko vyhrává i proti slabšímu soupeři. To byl zásadní rozdíl. Šance jsme si dokázali vypracovat, deset minut před koncem byl stav nerozhodný i přesto, že jsme v jednu chvíli o čtyři branky prohrávali Bylo to dramatické, pěkné, divácky zajímavé utkání. Jen nás mrzí, že ne s vítězným závěr pro nás.

Trenér Slavie Richard Řezáč: Hráčkám musím poděkovat, protože proti zápasu s Prešovem k utkání přistoupily lépe, co se týká plnění věcí, které jsme si řekly. Určitě tam byly nějaké nedostatky, ale byl tam vidět obrovský rozdíl. Olomouc hrála dobře, v určitých fázích nás zatlačila. Divákům se to muselo líbit, takových utkání by to chtělo hrát více.  

Autor článku: Václav Dobeš
Foto: Olomoucký deník