Rozhovor s Martinou Salčákovou a Vendulou Fryčákovou

V novém roce u dalšího rozhovoru Vás přivítají naše dvě levé křídla, které za sebou mají již první zápas tohoto roku proti Mostu, kdy se tým dostal do zajímavé situace a do zápasu šel právě jen s Vendulou Fryčákovou a Martinou Salčákovou, která zaskočila za naše levačky, jelikož obě dvě kvůli zdravotním problémům bohužel nemohly v zápase nastoupit. Jak vidí jejich situaci v MOL lize a co o sobě navzájem říkají? To všechno se dozvíte v tomto rozhovoru.

Martina Salčáková
Mol liga se blíží k polovině, jak hodnotíš vaší dosavadní situaci a co říkáš na celkové vyrovnané zápasy, které jsme již letos mohli vidět?
Když se podívám na tabulku soutěže, tak jsme nyní mezi českými týmy na pátém místě, tedy nepostupovém do play-off. Všichni jsme po minulé sezóně asi pomýšleli na lepší umístění v půlce ligy. Letos je ale naše soutěž obrovsky vyrovnaná a celkové zúčtování se dle mého názoru ještě hodně zamotá. My za sebou máme několik kvalitně odehraných utkání, ze kterých jsme si mohli odnést do tabulky klidně i o 6 bodů více. Osobně mě mrzí remízy s Porubou, Prešovem a prohry o gól se Šalou a Slavií. Máme tedy soupeřům na jaře co vracet a věřím, že tentokrát body udržíme my a do play-off postoupíme.

V zápase s Mostem jste hráli jen na dvě křídla a ty jsi hrála ještě navíc celý zápas přes ruku, dávala jsi tam také důležité branky, docela těžká situace, jak se ti na tomto postu hrálo a těšíš se na návrat  vašich levorukých křídelnic?
Do utkání s Mostem jsme šli opravdu ve velmi okleštěné sestavě, ale i s takovými situacemi se musí počítat. Každý tým občas potká, že se musí vyrovnat s absencí některých hráček. U nás si zranění po novém roce vybrala obě levoruká křídla a pevně věřím a těším se, že se obě brzy vrátí zdravé. Do té doby jsem připravená díru na pravém křídle zalepit tak jako v utkání s Mostem. Na tomto postu jsem pár sezón už odehrála, a i když je to tam těžší, cítím se tam dobře a snažím se ze svého hendikepu pravorukosti udělat spíš výhodu.

Byla jsi se mrknout s celou rodinou na MS v Německu, co říkáš na celkový výsledek reprezentace, jak hodnotíš atmosféru?
Na letošní mistrovství světa v Německu budu vzpomínat ještě hodně dlouho, je to jeden z mých nejkrásnějších sportovních zážitků. Jsem moc vděčná, že jsem v reprezentační přestávce dostala od trenérů volno a mohla tam s rodiči vyjet, protože to opravdu stálo za to. Měla jsem možnost vidět v úchvatné atmosféře denně vždy 3 utkání z nejnabitější skupiny a mohla jsem sledovat nejlepší hráčky světa. Když se naší reprezentaci, ve které mám sestru a plno kamarádek, podařilo postoupit, prožívala jsem to s nimi, jako bych tam patřila. To, co navíc později předvedl celý náš tým v osmifinále s Rumunkami, mě dokonce až dojalo. Moc jim to všem přeji, nyní skutečně patří mezi světovou elitu.

Na levém křídle se nejčastěji střídáš s Vendulou Fryčákovou, radíte si s Venďou někdy navzájem na křídle? Přece jen jsi starší o nějaký rok, dáváš jí to sežrat nebo tohle vůbec neřešíte?
S Venďou konzultujeme vždycky, všechno a neustále. Každá jsme trochu jiný typ křídla, takže si navzájem často radíme. To, jestli je jedna z nás starší neřešíme, vzájemně se podporujeme, doplňujeme a v tréninku si při střelbě dáváme mezi sebou různé soutěže. Moc mě to s Venďou na křídle baví, nikdy jsem takového parťáka na stejném postu v týmu neměla.

Co tě napadne jako první, když se řekne Vendula Fryčáková? Tři slova.
Parťák, talent, legrace

Společně jste byly dokonce na dovolené, nelezete si už na nervy po celém roce?
Trochu se bojím, co by na tuto stejnou otázku odpověděla Venďa :-D, ale za sebe říkám, že mi na nervy ještě neleze. Možná se zdá, že spolu vlastně trávíme celé tréninky, když jsme stejný post, ale opak je pravdou. Kromě společných cvičení pro křídla vlastně celý zbytek tréninku běháme po opačné straně hřiště, takže se nikdy nepotkáme. Ale smutno nám z toho není, protože si to pak právě vynahrazujeme na dovolené, oslavě nového roku nebo po tréninku v šatně, kde máme místa vedle sebe.

Koho navrhuješ jako dalšího na rozhovor?
Osobně bych ráda v dalším rozhovoru četla odpovědi od našich dvou středních spojek – Ivany Salašové a Jarmily Trumpešové. Mají totiž společné nejen to, že jsou tvůrkyněmi hry, ale navíc jsou to obě vážně chytré holky, takže by to mohlo být zajímavé počtení.

Vendula Fryčáková
Minulý zápas s Mostem, jste většinu času drželi se soupeřem v zápase krok, jak hodnotíš toto utkání?
Myslím, že v zápase bylo mnoho světlých momentů, ale taky hodně chyb na obou stranách. Když jsme se na Most dotáhly, vždy zvládly zabrat a opět uskočit, bohužel nám také chybělo několik důležitých hráček. Most byl k poražení. O výsledku rozhodla střelecká forma Szarkové.

Jak už bylo zmíněno chyběli vám obě pravá křídla, jak jste se se Sally domluvily, kdo zaskočí přes ruku?
Nebylo co domlouvat, Sally má již z minulosti zkušenosti na pravém křídle, proto jí trenéři řekli, že půjde doprava ona a myslím, že se této úlohy zhostila velice dobře.

Stejná otázka jako na Sally, jak hodnotíš uplynulou část Mol ligy a vaší situaci?
Abych byla upřímná, osmé místo se mi nezdá adekvátní našim výkonům. Bohužel někdy se nám nepodaří dobře rozehraný zápas dotáhnout až k zisku bodů. Tabulka je hodně vyrovnaná a zamotaná, takže ještě pro nás není nic ztraceno a budeme bojovat o play-off.

Česká reprezentace má za sebou MS v Německu, před šampionátem jsi byla také na jednou ze srazů reprezentace, jak vnímáš tuto příležitost?
Byla to cenná zkušenost a vážím si této příležitosti.

Co říkáš na celkový výsledek šampionátu?
Výsledek finále byl pro mě neočekávaný, předpokládala jsem vítězství Norska, ale Francie vyhrála zaslouženě. Vynikající výsledek našich hráček byl pro mě velmi příjemným překvapením. U špičkových týmů mě zaujala jejich skvělá obrana, zejména u Francie ve finálovém zápase. Také se mi líbilo to, že jsou schopny rozložit hru na všechny posty, což mi u našeho týmu trochu chybělo.

Se Sally jste už nějaký ten rok parťáci na křídle, ještě společně s Míšou Chlandovou, popiš nám trochu Sally, má třeba nějakou speciální funkci v šatně?
To je naše mývalka. Neunikne jí žádná špína.

Je nějaká hláška, co tě napadne, když se řekne Sally, vzpomeneš si na třeba na nějakou vtipnou situaci, kterou jste společně zažily?
Napadá mě spousta zábavných situací, ale bohužel většina z nich není publikovatelná. 🙂