Víkend ukončí první polovinu MOL ligy házenkářek

          Nastávající víkend a pořad 13. kola nejvyšší soutěže házenkářek bude tím, kdy se dlouhodobá část MOL ligy přehoupne do své druhé poloviny. Poprvé se také srovnají počty odehraných zápasů všech týmů v tabulce a po skončení 13. kola tak budeme znát také skutečné pořadí všech družstev. Kolo bude mít opět středeční předehrávku, vyvolanou startem českého mistra ve skupinové fázi Poháru EHF, ze které už osmička postupujících bude vlastně čtvrtfinalisty Evropského poháru. Baník Most sehrál před týdnem ve Švédsku proti celku H 65 Höörs HK  po výborném výkonu v podstatě smolné utkání, když svého soupeře po celý zápas přehrával, ten však využil svých bohatých zkušeností a v poslední minutě překlopil výsledek zahajovacího zápasu skupiny na svou stranu a vyhrál nejtěsnějším poměrem 28:27. Už ve středu budou Černí andělé předehrávat další utkání MOL ligy v Praze proti Slavii, protože už v sobotu 13. ledna ve své hale přivítají jednoho z největších favoritů Poháru EHF, norský celek Larviku, který v uplynulém víkendu porazil v domácím prostředí rumunský H.C. Zalau 28:23.

           Uplynulé kolo MOL ligy  se obešlo bez větších překvapení favorité se se svou rolí vesměs vypořádali, i když v některých utkáních byl průběh duelů až nečekaně dramatický. Výborný zápas sehrála v předehrávce i naše děvčata, která s lídrem tabulky Baníkem Mosr sehrála více než vyrovnaný zápas a ještě v posledních minutách sahala dokonce i po bodech, závěr však zvládly lépe Mostečanky, které nakonec odjely se čtyřbrankovou výhrou (20:24). V souboji o postup do českého play-off uspěla také děvčata Veselí proti Prešovu, když vyhrála 25:20 a vzdálila se našim holkám na tříbodový rozdíl. Iuventa měla nečekaně hodně práce s Porubou, kterou porazila jen dvoubrankovým rozdílem a v souboji dvou týmů z konce tabulky se zrodilo až nečekané drama, když Sokol Písek vyhrál o jedinou branku doma nad nováčkem HK Hodonín. Ve slovenském derby porazila Šaľa bez problémů Trenčín a v Praze se Slavia vypořádala s dalším nováčkem Bánovcemi, které se před začátkem druhé poloviny soutěže posílily o někdejší nejlepší kanonýrku soutěže Klaudii Michnovou, která se uvedla hned devíti brankami.

          Poslední kolo první poloviny soutěže se vyznačuje  celou sérií derby zápasů. Za derby lze považovat hned středeční předehrávku, která bude současně šlágrem kola, když se utkají dva české týmy z absolutní špičky soutěže a sousedé z prvních dvou příček tabulky – Slavia Praha a Baník Most. Další derby, tentokrát „východňárské“ svede proti sobě na Šariši –  Prešov proti Michalovcům.. Historicky první  Slovácké derby mezi Hodonínem a Veselím uvidí tentokrát Hodonín a konečně dva týmy ze střední Moravy – Zlín a Olomouc, svedou další z důležitých soubojů o play-off. Uvedená utkání, zejména středeční předehrávka Slavia – Most nemá vyloženého favorita, zde se dá očekávat vyrovnaný souboj i když v posledním vzájemném utkání bylo před dvěma týdny finále Českého poháru hrané v Jindř. Hradci a celkem bezproblémová výhra Baníku Most rozdílem devíti branek. Musíme také předpokládat, že Baníku budou ubývat síly, protože na takovou zátěž, není z našich družstev připraven plně asi vůbec nikdo. V obou utkáních dvou slovenských soupeřů, jak mezi Bánovcemi a Šaľou, tak i mezi Prešovem a Michalovcemi favorizujeme oba hostující celky. Jediné utkání ve kterém se střetnou slovenský a český soupeř se v Trenčíně utkají domácí se Sokolem  Písek, budou favoritem domácí házenkářky, i když odchod Kataríny Kostelné před koncem roku do Mostu by mohlo zanechat následky v podobě citelného oslabení střelecké síly slovenského družstva.

         Obě moravská derby budou mít zajímavou příchuť zejména s ohledem na postup do českého play-off, kde se v neděli střetnou tři z vážných kandidátů postupu. Ve Slováckém derby bude vysokým favoritem hostující Veselí, které před týdnem představilo v zápase proti Prešovu další novou akvizici v podobě slovenské reprezentační spojky ze Šaĺy – Evy Veselkové. Utkání samotné bude soubojem řady slovenských hráček, v obou týmech je jich hned několik. Souboj Zlína a Zory Olomouc patří vždy k těm nejvypjatějším a to nejen proto, že oba týmy jsou už několik sezon největšími rivaly v boji o play-off, ale blízkost obou měst sebou nese často i větší vzájemné přesuny diváků na utkání obou soupeřů. Navíc  hráčské kádry  obou družstev se vzájemně dobře znají a jen velmi zřídka kdy  se mají čím překvapit. Zlínské družstvo je z větší části vytvořeno z mladých odchovankyň, nejlepší střelkyní družstva je Michaela Sobieská, která se dlouhodobě drží v TOP 10, dále pak z křídel se prosazuje nejvíc Očadlíková, které se také daří  z rychlých útoků. Brankařskou jedničkou je Lenka Benedíková.  Olomoučanky jsou si vědomy důležitosti nedělního utkání ve Zlíně. Je otázka, zda se zdravotní problémy některých hráček které citelně chyběly v utkání proti Mostu, podaří vyřešit a budou moci do důležitého zápasu v plné síle nastoupit. Děvčata znají sílu domácích  hráček, spolu s trenéry mají hru domácích dobře „zmapovánu“ a jsou připraveny využít  svou dobrou formu k tomu, aby svého soupeře v nedělním utkání porazily. Jsou si vědomy, že je ve Zlíně nečeká nic lehkého, ale do města obuvi pojedou s odhodláním zabojovat. Hráčky věří, že se jim konečně podaří prolomit bilanci posledních zápasů hraných ve Zlíně, kdy v posledních čtyřech letech odjížděly ze Zlína bez bodu, naposledy Zlín v jejich hale porazily v nadstavbě  v roce 2013, kdy jsme tam vyhráli 24:27.

Rozpis utkání 13. kola MOL ligy 

Středa  10.01.2018 v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha – DHK Baník Most

Sobota 13.01.2018 v 18:00 hod.: HK AS Trenčín – TJ Sokol Písek

Sobota 13.01.2018 v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce

Sobota 13.01.2018 v 18:00 hod: HK Sokol Bánovce n.Bebr. – HK Slovan Duslo Šaľa

Neděle 14.01.2018 v 16:00 hod.: HK Hodonín – SHK Veselí n. Mor.

Neděle 14.01.2018 v 17:00 hod.: HC Zlín – DHK ZORA Olomouc

Volný los má družstvo DHC Sokol Poruba

Autor článku: Václav Dobeš