Hanačky pětkrát srovnaly náskok soupeře, v posledních minutách však měly méně štěstí

DHK ZORA Olomouc – DHK Baník Most 20:24 (9:11)

Průběh utkání. 0:2, 1:2, 1:4, 4:4, 4:7, 7:7, 7:9, 9:9, 9:11 – 11:11, 11:13, 12:15, 14:15, 14:18, 15:19, 18:19, 18:22, 20:22, 20:24.
Rozhodčí: Králíček, Letev, 7m hody: 3/2 – 1/1, vyloučení: 2 – 6

DHK ZORA Olomouc: Rašková, Polášková – Hurychová 1, Růžičková, Kapsová, Jansová  2/1, Sovová, Kašpárková, Salčáková 4, V. Fryčáková 3, Krajčovičová, Severová, Kubáčková 2, Salašová 2, Gajdošíková 6/1.
Trenér: Jan HEGAR

DHK Baník Most: Müllnerová, Bezpalcová – K. Dvořáková 1, V. Dvořáková 1, Stříšková, Jungová, Jeřábková 2, Szarková 11/1, Šípová, Ecksteinová, Kovářová 3, Maňáková 1, K. Kostelná, Zachová 4, Janoušková 1.
Trenér: Peter DÁVID

První  utkání nejvyšší soutěže házenkářek v roce 2018 viděli diváci v olomoucké hale a přivítali v něm soupeře z nejsilnějších – úřadujícího mistra ČR, novopečeného vítěze Českého poháru a lídra tabulky MOL ligy – DHK Baník Most. Hanačky hrály svá předchozí domácí utkání v závěru minulého roku proti takovým soupeřům, jakými byli postupně Michalovce, Šaľa a Slavia Praha a zanechaly v nich hodně hlubokou stopu, po výhře o jedinou branku nad slovenským mistrem Iuventou Michalovce, následovaly dvě porážky o jedinou branku proti oběma favoritkám. Na tyto skvělé duely chtěly Olomoučanky navázat i v zápase proti nejlepšímu českému celku. Černí andělé přijeli na Hanou plné zbroji (chyběla pouze Slovenka Lucia Mikulčik, očekávající přírustek do rodiny), dokonce se v hale objevily i dvě nejčerstvější posily, z Trenčína kanonýrka Katarína Kostelná, tedy hráčka patřící na sedmou příčku tabulky střelkyň interligy a ze zahraničního angažmá se vrátila Michaela Janoušková, která hrála od začátku sezóny v Německu. Naopak v domácím celku chybělo několik opor, zejména Tereza Fryčáková, Jarmila Trumpešová a Katarína Hvostaľová.

Od prvních minut se na ploše olomoucké haly rozpoutal nemilosrdný souboj a už první minuty napovídaly, jak asi bude zápas vypadat. Po úvodních brankách mladičké Sáry Kovářové za záda Raškové se v plné síle začala prosazovat slovenská kanonýrka Simona Szarková, takže až do poslední minuty prvního poločasu se do listiny střelkyň Mostu zapsaly pouze dvě střelkyně, Kovářová 3 krát a Szarková dokonce šestkrát. První poločas byl naprosto vyrovnaný, domácí děvčata dokázala s mistrem držet krok a dařilo se jim zejména srovnávat náskok, který si vytvořil, z 1:4 na 4:4, z 4:7, na 7:7 a z 7:9 na 9:9 a až samotný závěr poločasu patřil Černým andělů, když se trefila nejlepší česká střelkyně na nedávném MS Jeřábková a svou kanonádu korunovala po proskoku Szarková. V podobném duchu se odvíjel i druhý poločas, na začátku nejprve domácí opět srovnaly na 11:11, naše děvčata třikrát srovnávala náskok Severočešek 11:13, 12:15 a 14:18, poslední srovnání se jim už ale nepodařilo dotáhnout a skončily osm minut před koncem na jednobrankovém manku 18:19. Hostující celek zvýšil mezi 22. a 25. minutou na rozdíl 18:22, přesto se ještě domácí nevzdaly a snížily na 20:22, to však už bylo pouze labutí písní za jejich statečným výkonem. Oba trenéři byli po utkání spokojeni. Domácí za dobrý výkon, hostující za vítězství.

Gratuluji soupeři k výkonu. To je přesně ta aktivní házená, která se proti nám hraje, velmi dobře takticky zvládnutý zápas od domácích. Určitě to bylo velmi zajímavé i pro diváky. Vyhráli jsme, jsem spokojený,“ řekl trenér Mostu Peter Dávid.

„Samozřejmě kádry družstev jsou odlišné. Naše děvčata zápas zvládla. Měli jsme problémy se sestavou, hráli jsme bez pravých křídel, na jednu střední spojku. Bylo dost těžké dát mančaft trošku dohromady na zápas. Týmu musím za výkon poděkovat. Myslím, že soupeř, kdykoliv potřeboval trošku nastartovat vyšší obrátky, tak to dokázal, i přes naši snahu. Mostu přeji úspěch v pohárové cestě,“ řekl kouč DHK Zora Jan Hegar.

Autor článku: Václav Dobeš