Rekordně nízký výsledek – je to vůbec možné ???

DHK ZORA Olomouc – SHK Veselí n. Mor 14:14 (8:9)

Průběh utkání: 1:0, 3:2, 4:3, 6:.4, 7:.9, 8:9 – 8:10, 10:12, 13:12, 13:14, 14:14.
Rozhodčí: Jurečka, Krejčí 70 diváků 7 m hody: 5/4 – 5/3 vyloučení: 2 – 2.

Sestavy a branky:
DHK ZORA Olomouc: Polášková, Hašlarová, Švábová – Gazdíková, Pšenicová 2, Protivánková 1, Molíková, Kristková, Glogarová, Juříčková, Konvičná, Dobrovská 2/1, Rožková 8/3, Krůpová 1.

Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

SHK Veselí n. Mor: Hřebejková – Zemčíková, Lapšanská, Štipčáková 4, Janoušková 2/1, Větříšková 4/1, K. Klimešová 2/1, A. Klimešová 2, Nekardová.

Trenér: Antonín STŘELEC.

Sobotní utkání 1.ligy starších dorostenek dvou vyrovnaných soupeřů se asi zapíše také do historie této soutěže, všechny aktérky ale naopak budou chtít na takové utkání co nejrychleji zapomenout. To že někdo bude stále připomínat jak se střelecky nedařilo, snad může potěšit jen obě brankařky a podíváme-li se na to z jejich pohledu, tak zcela zaslouženě. Obě byly ozdobou utkání a byly nejlepšími hráčkami svých týmů, domácí Míše Poláškové jsme zapsali 21 úspěšných zákroků, hostující Adéla Hřebejková jich má jen o dvě méně, v přepočtu na % úspěšnosti je to u Polášková 60 % a u Hřebejkové 59,4 %, tedy obě mají úspěšnost naprosto jedinečnou.

Zajímavá čísla z utkání jsou také v porovnání střelecky zakončených útoků, kterých měla obě družstva srovnatelně – domácí 41, hostující družstvo 40, což jsou ale čísla poněkud nižší než u vyspělých družstev bývá pravidlem. V předchozím utkání ve čtvrtek proti Ivančicím jsme napočítali celkem 8 neproměněných vyložených šancí, v sobotním utkání proti Veselí jich ze strany Zory bylo cekem 14, tedy téměř dvojnásobek. V průběhu celého utkání se z našich křídel nepodařilo skórovat ani jednou, což byla jedna z příčin velmi nízkého počtu vstřelených branek v utkání, ze strany našeho družstva, soupeřky jich neproměnily nepoměrně méně napočítali jsme jich celkem 8, i když ani to není nijak nízké číslo. Celkově je třeba utkání, zejména z pohledu vstřelených branek, hodnotit jako nepovedené, dosažená čísla ze zápasu ukazují na abnormálně nízkou střeleckou úspěšnost obou družstev, vždyť počet nastřílených branek oběma družstvy je hluboko pod průměrem a hledali bychom hodně dlouho v historii zápasů vyspělých celků, tedy starších dorostenek a žen, i několik roků zpátky v archivech, kde by obě družstva dosáhla takového počtu gólů.

Konečná remíza je asi vzhledem k vývoji spravedlivým vyjádřením sil na hřišti. V první části se většinu času ve vedení objevovalo domácí družstvo. Hosté se dostali do vedení až v samotném závěru prvního poločasu, kdy se dostali do dvoubrankového vedení , které si udržovali zhruba do poloviny druhého poločasu. Krátce po zahájení poslední desetiminutovky utkání domácí družstvo opět převzalo vedení (13:12), dramatická koncovka pokračovala až do konce, nejprve Veselanky z pivota vyrovnaly a vzápětí střelecky disponovaná Větříšková po náskoku do brankoviště strhla vedení na stranu hostujícího družstva.. Poslední slovo však měla Katka Pšenicová, která šest minut před koncem také z průniku do brankoviště, tvrdou střelou překonala hostující brankařku a vyrovnala. V závěru se oba soupeři snažili strhnout vedení na svou stranu, ale ani přes několik slibných šancí se to ani jednomu z týmů nepodařilo. Největší šanci pak krátce před koncem neproměnila z levého křídla Johanka Gazdíková.

V tak netypickém průběhu utkání se dá jen velmi těžko hodnotit výkon jednotlivých hráček. Všechny bojovaly ze všech sil, z toho jak se jim ale nedařilo proměňovat šance, byly až skoro zoufaĺé. Výborný vstup do utkání zaznamenala Julie Rožková, v první patnáctiminutovce měla šest přesných zásahů, tři z nich ze 7 m hodů, soupeřky se jí však začaly více věnovat, došlo i k několika bolestivým střetům spojených se zraněními, Julie však utkání i přes bolest obětavě dohrála. Po deseti minutách druhého poločasu musela odstoupit ze hry Bětka Krůpová, po ošetření se na hřiště také obětavě vrátila, bolest však byla tentokrát větší než vůle. Bohužel v sobotu naše družstvo sehrálo jeden z tak říkajíc zápasů „blbec“, kdy se téměř nikomu nedařilo vůbec nic a proti byla i brankařka hostí, která zachytala opravdu výborně.

V družstvu hostí, byla jedničkou brankařka Hřebejková, velmi aktivní byly další interligové hráčky – sestry Klimešovy, střelecky se dařilo jak odchovankyni Velké n. Vel. Štipčákové, tak i fyzicky dobře vybavené Větříškové.

Autor článku: Václav Dobeš
Foto: Pavel Vavroušek