Pozvánka na zápasy sedmého kola.

          Do doby přerušení nejvyšší soutěže házenkářek, zbývá dnes už odehrát jen poslední  tři  kola, mezi nimi bude také samozřejmě vložené 3. kolo Českého poháru, do kterého už vstoupí také osmička interligových zástupců, kteří si to rozdají o postup do čtvrtfinále. Termín osmifinálových zápasů, ze kterých by podle předpokladů měli vzejít kandidáti na čtvrtfinále pro závěrečné boje o druhou nejvýznamnější českou trofej, má hrací termín 17. listopadu  (naše družstvo  nastoupí  na Vysočině proti prvoligovému týmu Sokola Vel. Meziříčí).  Interligová soutěž žen se přeruší po odehrání devíti kol, tedy 11. listopadu kdy začne prostor pro českou reprezentaci na přípravu k účasti na ME ve Francii , které se bude hrát ve dnech 30. 11. – 18. 12. 2018.  Předtím se ještě uskuteční v Chebu 18. – 24. 11. tradiční turnaj (účast Slovensko, Chorvatsko a Švýcarsko), který bude součástí přípravy na EURO. Naše družstvo ještě před účastí na Euru sehraje před koncem roku jak jsme uvedli tři interligová utkání, po nedělním zápas v Edenu proto Slavii, je čeká domácí utkání v Olomouci proti Zlínu, v posledním kole před ME  ještě budeme hrát v Písku. Pokračování interligy budeme moci sledovat po Novém roce,  od 5. ledna 2019

          V minulém kole se hrála dvě zajímavá utkání,  v páteční předehrávce v dramatické koncovce, se podařilo Panenkám uzmout  oba body po Šaľe také českému mistru z Mostu, naopak před dvěma týdny v podobném pátečním  formátu si dva body odvezly Michalovce. V druhém  očekávaném dramatu v Šale si domácí tým výhru nad Slavií pohlídal.  Naše děvčata se se ctí vypořádala s nebezpečným týmem nováčka z Plzně, který potvrdil jak velký potenciál v něm dříme. V utkání v Polance n. Odrou kde hrála svůj zápas Poruba nenechaly svěřenkyně trenéra Daniše nic náhodě a doprovodily Jihočešky s desetibrankovým, přídělem. Zlíňačky pokračovaly ve své spanilé jízdě, když bez problémů porazily Prešov, který ale má nejvyšší čas aby navázal na loňské výsledky, jediné dva body proti Bánovcům  jsou pro třetí slovenský tým hodně málo. Šesté utkání kola si soupeři Michalovce a Bánovce odložily až na osmého prosince.

            Sedmé kolo interligy bude mí na programu několik zajímavých utkání, předně to bude další ze seriálu pátečních zápasů na Slovácku, kde nastoupí domácí ke svému třetímu zápasu v řadě na domácím hřišti a soupeřem mu budou Ostravské sokolky, které  mají zatím nulovou bilanci ze zápasů na hřištích soupeřů a rády by jistě tuto nulovou už téměř  tradici změnily. Stejný počet bodů na svém kontě mají také Slavistky, ty však skoro ostudně ztratily body za remízy v Písku a v Edenu se Zlínem, po dvou „povinných“ bodech posbíraly s nováčkem z Plzně a zatím  nevýrazným Prešovem. Do Prahy teď pojedou naše děvčata, která by zopakování úspěchů Písku i Zlína,  za bod z Prahy by asi brala všemi deseti. Ještě jeden zápas budeme pozorně sledovat. Také ve Zlíně budou hrát domácí svůj třetí domácí zápas v řadě a soupeřem jim tam bude Šaľa, určitě bude zajímavé sledovat jak si s domácím překvapením  poradí. Zbývající trojice zápasů, snad s výjimkou střetnutí v Písky, kde se bude očekávat procitnutí Prešova letargie, se budou hrát asi v poklidu. Zajímavá je skladba utkání Prešova, který zatím v sedmi utkáních hrál šestkrát venku a to ještě za týden bude znovu hrát v Ostravě proti Porubě. Ve zbývajících utkání v Plzni a v Bánovcích se dají očekávat bodové zisky obou úřadujících mistrovských týmů Michalovců a Mostu.

Pátek 26.října v 18:00 hod.: SHK Veselí  Písek – Sokol Poruba

 Třetí domácím utkání v řadě svede proti sobě dvojici, vyvažovanou za potenciální favority o účast v českém play-off. Úvahy o tom však asi ještě hodně předčasné, do okruhu kandidátů dnes můžeme zahrnout minimálně šestici, která živí reálné naděje s podobnými ambicemi. V každém případě  můžeme očekávat boj na ostří nože, zejména sokolky ještě nepředvedly všechno co se od nich očekává, musejí totiž začít sbírat body i venku nejlépe  zabodovat na hřišti velkého soka. Potenciál v jejich sestavě určitě najdeme, zejména mezi nejmladšmi (Desortová 2000, Smetková 2001, ale také překvapeni z Trenčína zkušená  Michalíková(1998) . Zatím se do pohody nedostala Polášková, ale ani obě zlínské posily Herbočková a Andrýsková. O domácím týmu netřeba dlouze hovořit, jejich kvality jsou dostatečně známé, duo dvou nejlepších střelkyň Olšovská, Pastorková je dostačujícím důkazem.

 

Sobota 27.října v 15:00 hod.: Sokol Písek – ŠŠK Prešov

Zajímavé utkání se čeká na jihu Čech, oba soupeři patří do skupiny ve spodní části  tabulky a jsou navíc sousedy v tabulce. Od utkání nelze očekávat nijak závratná kvalita hry.

Sobota 27. října v 16:00 hod.: HC Plzeň – Iuventa Michalovce 

           Vysokými favority utkání na západě Čech budou házenkářky slovenského mistra Iuventy, které si do Plzně přijedou s jistotou pro oba body. Přesto, že jsme v minulém kole chválili výkon a hru plzeňského nováčka po utkání v Olomouci, přece jen hráčská kvalita obou  současných  celků obou soupeřů je natolik výkonnostně odlišná, že nepřipouští úvahy o jiném výsledku.

Sobota 27. října v 17:00 hod.: HC Zlín  – Slovan Duslo Šala

          Momentální tabulkové postavení obou družstev v soutěži nepřipouští hodnotit jejich vzájemný zápas jinak než jako utkání bez zřejmého favorita. Asi pryč jsou, alespoň zatím časy, kdy, kdy několik „nedotknutelných“, myšleno družstva první čtyřky, si jezdila na hřiště celků, typu Zlína, nebo třeba našich děvčat pro jasné body. Letošní soutěž zatím probíhá tak, že skoro každý může porazit každého, naopak skoro každý může prohrát s každým a pro soutěž samotnou je to jen dobře. Podle předchozího scénáře, by se měl ve Zlíně odvíjet i o sobotní zápas, můžeme totiž očekávat vyrovnaný zápas, ale také výsledek může být  očekávaný, ale také třeba hodně překvapivý.

Sobota 27. října v 18:00 hod.: Sokol Bánovce – DHK Baník Most

           Zatím bezbodoví domácí nastoupí proti padesáti procentně úspěšným hostům, kteří, zatím bodovali pouze v domácí tvrzi a proti minulým letům už ztrácejí tolik bodů, kolik jich v některých letech ztratily třeba po celé soutěži. I takové jsou proměny v soutěži, jak jsme o ní psali v přechozím odstavci. Kvalita hráčských kádrů obou soupeř však  je však nesrovnatelná i přesto, že u domácího týmu se mnohdy dá jen těžko odhadnout v jaké sestavě a s jakými hráčkami nastoupí, viz na příklad (Michnová).  Přesto však se dá očekávat výhra favorita, opačný výsledek byl obrovskou senzací.

Neděle 28. října v 18:00 hod.: Slavia Praha – DHK ZORA Olomouc

          Slavistky mají za sebou nepříjemné vyřazení z Evropského poháru v Rumunsku, které spolu se změnami na trenérském postu  musely nutně zanechat nepříjemné průvodní znaky. Na druhé straně, se Pražanky už mohly oprostit od pohárové zátěže a plně soustředit na MOL ligu. První vstup do reality všedních dnů se v Šaľe  se jim před týdnem ještě moc nevyvedla, odvezly si ze Slovenska  šestibrankovou porážku. To sešívané víc mrzí remízové ztráty před vyřazením z poháru doma od Zlína a v Písku. Slavia nastoupí v neděli doma v Edenu ke svému třetímu domácímu duelu, na svém kontě mají zatím od všech něco, dvě porážku na hřištích soupeřů (v Ostravě a Šaľe, dvě výhry v Plzni a doma s Prešovem a už dvě zmiňované remízy se Zlínem a v Písku. Z pohledu ambicí Pražanek tedy zatím nic moc, a i proto budou muset doma bodovat. Už po utkání v Šaľe hodnotily porážku na svém webu, jako „vystrnadění“ Slavie z první čtyřky pro play-off. V družstvu Slavie nastupuje v letošním roce trojice našich  odchovankyň, po krátkém extempore v Mostě se vrátila do Prahy Míšová a nově obě sestry Fryčákovy. Mezi střelkyněmi Slavie se zatím nejvíc daří po vleklém zranění Tereze Pokorné a Brazilské kanonýrce Borges Limě, velkým oslabením je vleklé zraněné Veroniky Galuškové, které trpěla hned v první kole v Plzni. Vzájemná bilance utkání obou soupeřů je aktivní ve prospěch Slavie. Zejména v posledních letech se nám proti Slavii příliš nedaří. Poslední výhry jsme dosáhli v Olomouci před sedmi lety, kdy jsme vyhráli  dokonce  42:29, celková bilance v Olomouci je vyrovnané (12:12), v Praze je dlouhodobě úspěšnější Slavia poměrem (7:19). Dlouhodobé výsledky toho moc neřeší, naše děvčata už dokázala v letošní sezoně zlomit na příklad tabu v porážkách proti Šaľe, proč by se jim podobné nemohlo podařit znovu v Edenu. Děvčata si musí začít věřit, kdysi se totiž tradovalo, Hanačky si proti Slavii věřily cestou do Prahy, po příjezdu do Edenu prohrávaly hned 0:5. Chce to znovu zabojovat jako před lety, ztratit respekt a pustit se do Slavistek bez obav. Takže holky do toho !!!!!

 

Autor textu:  Václav Dobeš