Poslední kolo základní části je za námi, začíná nadstavba.

               Poslední kolo základní části MOL ligy byl zahájeno už v minulém týdnu v Plzni, v sobotu 23. března, kde proti domácím hráčkám DHC nastoupil slovenský tým Slovan Duslo Šaľa. Slovenky přijely v dobré pohodě a odvezly si domů výhru 27:35 a dotáhly se tak bodově na náš tým na 19 bodů, což je už skoro několikaletá klasika obou týmů, které pravidelně končívají bodově s těsnými rozestupy mezi sebou. Domácím se tentokrát nedařilo obvyklým oporám, i proto skončil zápas tak jak skončil, tedy výhrou hostujícího týmu. Střelecky se v družstvu Dusla prosadily Holešová se šesti a Ratvanská s pěti brankami, z týmu Plzně byla nejlepší střelkyní se šesti brankami Schreibmeierová. Další předehrávkou posledního kola bylo střetnutí v Ostravě, kde domácí porubské Sokolky přivítaly naše družstvo. Hanačky se do soupeřek pustly s velkou chutí a vervou a hned od prvních minut si vytvořily slibný náskok. Soupeřky se nechtěly nechat jen tak lehce vzdát, a ještě do poločasu náskok Hanaček skoro vymazaly (13:16). Ofenzíva domácích pokračovala však i po poločase. Na hostující tým padla jako by deka, domácí bušily do útoku a po šesti minutách bylo poprvé vyrovnáno 17:17. Prostřední část poločasu obě družstva jako by formovala síly do rozhodující části zteče. Víc fyzických i morálních sil však nasbíraly Hanačky. Až do úplného závěru utkání si své vedení pečlivě hlídaly, a nakonec si odvezly zaslouženou výhru 31:33. Zbývající čtveřice zápasů se odehrála v sobotu 30. března. Pražská Slavia si v Edenu lehce poradila s už sestupujícím Hodonínem, kterého by měl vystřídat vítěz 1.ligy, kterou zatím vede 1. SC Bohumín. I přes výhru si Slavistky vedení v play-off před Kynžvartem neudržely a budou tedy hrát play-off z pozice čísla 3. Naopak výhodnější pozici pro semifinále play-off č. 2 si vybojoval ve Zlíně zaslouženě tým Kynžvartu, který ve Zlíně vyhrál vysoko 40:24. Písecké Sokolky neudržely na uzdě ani Iuventu Michalovce, která si připsala další důležitý skalp a soutěž dohrály s jedinou porážkou hned z prvního kola od Dunajské Stredy a jedinou plichtou, kterou jí uštědřila naše děvčata. Titul nejlepší střelkyně soutěže si po zásluze připsala písecká Iveta Korešová s 230 brankami, když paradoxně nejméně jich vstřelila v posledním kole právě Iuventě 5/3. V posledním zápase posledního kola se střetla dvojice, která skončila v celkovém pořadí soutěže za zlatou Iuventou na stříbrné pozici (Dunajská Streda) a jako bronzová nejúspěšnější z českých týmů (Baník Most). V posledním kole se střelecky dařilo dvěma českým reprezentantkám v týmu Dun. Stredy Elišce Desortové s devíti brankami a stejný počet nastřílela exolomoučanka Natálie Kuxová (9/8).

 

Společná česko-slovenská soutěž se bude hrát minimálně ještě tři roky 

              Ženskou nejvyšší soutěž čekají početné změny. Československá WHIL bude pokračovat také v následujících třech sezonách, upraví se ovšem formát play off i bojů o udržení. Další tři roky vzájemné spolupráce. Český svaz házené se Slovenským svazem házené a ALKH – ženskými kluby – domluvily na pokračování nejvyšší česko-slovenské soutěže házenkářek. WHIL se bude hrát minimálně další tři sezony. Formát soutěže se ale změní. Kromě základní části nově přibude Final 4, ve kterém se o interligovou trofej utkají finalisté českého a slovenského play off. Úprava se dotkne také boje o udržení, nově budou mít šanci postoupit „vítězové“ národních prvních lig z obou zemí díky společné baráži. Předpokldá se  zatraktivnění soutěže, je to krok směrem k fanouškům, budou si moct užít vyvrcholení v podobě závěrečného souboje nejlepší čtyřky.

                Ve WHIL aktuálně působí devět českých klubů (Slavia, Most, Olomouc, Písek, Kynžvart, Plzeň, Poruba, Zlín, Hodonín) a tři slovenské (Michalovce, Dunajská Streda a Šaľa). Vítězem letošní základní části a mistrem MOL Ligy se staly Michalovce, které obraly o body pouze Dunajská streda s olomouckou Zorou. Příští sezonu odstartují kluby ve stejném počtu. Ve středu 3. dubna byla v Hodoníně slavnostně podepsána smlouva mezi ČSH, SZH a ALKH. Podpis smlouvy je podle všech naprosto zásadní. Jde o historický okamžik, kdy je deklarováno, že se s kluby jednoznačně počítá při organizaci nejvyšší soutěže. Vnímám to jako skvělý impuls do budoucna.

 

Autor textu: Václav DOBEŠ