O víkendu startují také soutěže dorostenek

Po nejvyšší soutěži žen, kterou je od letošní sezony MOL LIGA, zahajují o víkendu také všechny republikové soutěže, 1. liga žen, 2. Ligy žen ( obě bez účasti družstva našeho klubu), dvě skupiny 1. lig starších dorostenek východ a západ a 1. a dvě 2. ligy mladších dorostenek. Přestože vedení ČSH předpokládalo, tak jako u mladších dorostenek, vytvoření 1. celostátní ligy a dvou 2. lig u starších dorostenek, počet 22 přihlášených družstev tuto alternativu spustit neumožnilo. Už dnes hledá vedení soutěžního úseku cestu k naplnění uvedeného cíle a a už v rozpisu soutěže je uvedeno, že od příští sezony bude uvedený model spuštěn za každou cenu. Soutěže starších dorostenek už v rozpisu soutěže jsou dnes už totiž jedinými, v nichž se o mistrovském titulu a dalších medailích nerozhoduje po umístění v dlouhodobé soutěži a to je přinejmenším ostuda.

Soutěže starších dorostenek se tedy budou hrát ve dvou skupinách, skupina západ má v soutěži 12 družstev vesměs z českých krajů, skupina východ se hraje za účasti 10 družstev, první dvě družstva postoupí do boje o medailová umístění v rámci celé ČR. V soutěžích mladších dorostenek se hraje celostátní 1. liga o 10 družstvech, vítězové získávají titul „Mistr ČR“, poslední dvě družstva sestupují do skupiny 2.DL podle územní příslušnosti. Dále se hrají dvě skupiny 2. lig západ (Čechy) o 11 startujících družstvech a východ (Morava), kde bude hrát 9 družstev. Rozpisy všech soutěží, tedy i dorosteneckých jsou koncipovány pro 12 družstev proto i družstva v soutěžích se sudým počtem účastníků, kterých je méně než 12 mají v rozpisech vždy volné termíny podle rozpisu.

1.liga starší dorostenky – východ:
V 1.kole nového ročníku soutěží uvidíme celkem 4 utkání. Většina družstev, která hrála v minulém ročníku soutěže ve starších dorostenkách pokračuje i letos, v soutěži skončila, ale družstva vítěze soutěže HK Hodonín a poslední tým skupiny Vel. Bystřice, mezi nová družstva se naopak zařadila družstva mistra ČR mladších dorostenek HK Ivančice a dále pak nově Sokol Ostrava-Zábřeh a HC Hlučín. V jednotlivých družstvech došlo před novou sezonou ke značným hráčským přesunům. Řada družstev bude v nové soutěži nastupovat převážně s děvčaty, které hrály v soutěži mladších dorostenek, ale hodně jich už hrávala souběžně také v družstvech starších dorostenek. Typickým příkladem budou Ivančice, kde je většina hráček roč. 2000 a ty všechny přecházejí do starších, více než polovinu hráček družstva mladších mají Otrokovice, Poruba, ale očekáváme, že také Zlín a Veselí. Podcenit nelze samozřejmě ani nováčky, Sokol Ostrava Zábřeh tvoří mladé hráčky převážně ještě mladší dorostenky roč. 2001, naopak HC Hlučín bude sázet asi převážně na zkušené hráčky ročníku 1999 a 2000. Favorité se v této konstelaci budou hledat velmi těžko, očekáváme, že se rozpoutá velký boj o první čtveřici, která zaručuje první ligu pro příští ročník 2018/19.

Velká obměna hráčského kádru proběhla samozřejmě i v našem družstvu. Po dosažení dorosteneckého věku skončilo celkem 6 děvčat ročníku 1998 Ošlejšková, Bajerová, Králová, Řezníčková, Žáčková, Vaňková, z nich jen polovina přešla do žen – Řezníčková je v kádru A družstva, Žáčková na hostování ve Veselí a Králová hraje 2. Ligu v SK UP Olomouc, ostatní s házenou skončily. Oslabení je také zrušené hostování dvou hráček z Ivančic Vavrouškové a Olšové, které budou samozřejmě hrát v družstvu Ivančic. Pokračovat tedy budou z loňských starších dorostenek jen Hašlarová, Gazdíková, Glogarová, Pšenicová a Ulrychová. Novými tvářemi s kterými začal trenér Krejčíř se svým asistentem Vaškem Riedlem pracovat od léta jsou děvčata z mladšího dorostu, tedy ročníku 2000: Švábová, Dobrovská, Molíková, Protivánková, Rožková a Veselá a několik děvčat přešlo z Lesany Zubří – Juříčková, Konvičná a Krůpová. Družstvo pak doplňuje několik děvčat ročníku 2001 Kristková a Štěpánková. Brankařka Míša Polášková se připravuje v A družstu žen, v některých utkáních nastoupí i v družstvu staršího dorostu. Podle dosavadního průběhu přípravy nelze očekávat, že by naše družstvo patřilo k úplným favoritům, děvčata budou chtít zejména bojovností své soupeřky přehrávat a dosáhnout některých dílčích úspěchů. Věříme, že se děvčata budou v průběhu sezony neustále zlepšovat, budou na sobě pracovat tak, aby pokrok ve výkonnosti byl v průběhu sezony patrný.

K prvnímu utkání zajíždějí naše děvčata do Otrokovic, které budou pařit k velkým favoritům na nejpřednější umístění, což hráčky prokázaly i v minulé sezoně, hlavně když nastoupily za starší dorostenky a některé z nich byly tahounkami i v soutěži starších. Jedná se zejména o Lenku Sekulovou, Miladu Stuchlíkovou, Anetu Slováčkovou, Terezu Hřibovou a další.

Rozpis utkání 1. kola starších dorostenek:
Sobota 16.09. ve 13:00 hod.: Sokol Poruba – Sokol Ostrava- Zábřeh
Sobota 16.09. ve 13:00 hod.: Tatran Bohunice – SHK Veselí n. Mor
Neděle 17.09. ve 13:30 hod.: HK Ivančice – HC Hlučín
Neděle 17.09. v 17:00 hod.: Jiskra Otrokovice – DHK ZORA Olomouc
Volný los v 1.kole mají: Sokol Velké Meziříčí a HC Zlín

1.liga mladší dorostenky
Nejvyšší soutěž mladších dorostenek se již jaksi stabilizovala, opět je v ní zařazeno deset týmů, chybějí dva poslední z minulého ročníku Sokol Poruba a Jiskra Havl. Brod, kteří sestoupili a jejich místa zaujali vítězové druhých lig Baník Most a za HK Hodonín, který na postup do 1. ligy nereflektoval, je mezi elitou Jiskra Otrokovice.
Naše děvčata zahajují tak jako jejich starší kolegyně své tažení v Otrokovicích a dá se očekávat, že velká část hráček Otrokovic, které budou hrát proti starším se objeví i v družstvu mladších dorostenek.

Rozpis utkání 1. kola mladších dorostenek:
Sobota 16.09. v 10:00 hod.: Házená Jindř. Hradec – DHC Plzeň
Neděle 17.09. v 11:30 hod.: HK Ivančice – HC Praha Háje
Neděle 17.09. v 13:00 hod.: Jiskra Otrokovice – DHK ZORA Olomouc 
Neděle 17.09. v 14:30 hod.: DHK Baník Most – Sokol Vršovice
Volný los mají DHC Slavia Praha a HC Zlín

Václav Dobeš