Oba avizované šlágry vyhrála družstva hostů

Nová soutěž, která se ve druhém kole představila i ve dvou utkáních, která nabízela lahůdky v podobě střetnutí dvojic, která tvořila v minulé sezoně elitní týmy soutěže se tak rozběhla a v žádném případě nezklamala. Zejména před kamerami slovenské TV123, se hrála házená té nejvyšší úrovně, která nepostrádala dramatičnost a kvalitu, takže příznivci mohli být spokojeni. Předzápasové prognózy se naplnily, první poločas byl naprosto vyrovnaný a skončil také nejtěsnějším rozdílem ve prospěch Černých andělů. Ti také vletěli do druhé poloviny zápasu jako uragán, postupně si budovali náskok, který narostl až na pětibrankový rozdíl a zdálo se, že je rozhodnuto. Domácí bojovnice však nesložily zbraně a znovu snížily na kontaktní gól 24:25, ale zkušený soupeř si závěr pohlídal a zejména zásluhou desetibrankové kanonýrky Jeřábkové si odvezl ze Slovenska velmi důležitou výhru. Ani druhé utkání mezi Porubou a Slavií nepostrádalo nic z kvality toho prvního, za delší konec tahaly většinou Slavistky, které si soustředěným tlakem vypracovaly čtyřbrankový poločasový náskok. Ostravanky podobně jako před týdnem v Olomouci zapnuly a jen nepřesné zakončování vypracovaných akcí a výborný výkon mladé Slavistické brankařky Hellebrandové, podpořené jedenáctibrankovou kanonádou Veroniky Galuškové jim zamezily i tentokrát získat bod.

Také dvě utkání, která skončila nerozhodným výsledkem stoj za to so přiblížit. Do jižních Čech v rolu favoritek přijely hráčky Veselí, které před týdnem doma bez problémů vyhrály nad Trenčínem a také tři čtvrtiny utkání v Písku držely otěže ve svých rukou a pohodlný čtyřbrankový náskok. Domácím se poslední čtvrthodinka vydařila a zejména zásluhou výborně chytající Slavistky Neubergové, která v Písku hostuje, vydolovaly z vyrovnaného utkání cenný bod. Utkání na Šariši, kde se střetli Prešov a Olomouc, tedy soupeři, kteří se dvakrát utkali v letní přípravě, takže je nic nemohlo překvapit, přineslo také vyrovnaný boj a kvalitní podívanou. První poločas skončil dělbou bodů 8:8, když ani jednomu ze soupeřů se nepodařil výraznější atak. Po změně stran Hanačky na svého soupeře trochu více zatlačily, prosazovaly se i střelecky a výsledkem byl nárust úspěšně zakončených akcí a také postupné narůstání vedení hostujícího celku. Do poloviny druhého poločasu se podařilo navýšit vedení až na pětibrankový rozdíl 13:18 a nic nenasvědčovalo tomu, že by mělo dojít k obratu ve vývoji výsledku. Navíc, když ještě sedm minut do konce zápasu vedly Olomoučanky 17:21. Domácím střelkyním Šutranové a Bačíkové se dvěma „slepenými brankami podařilo snížit na rozdíl dvou branek a domácí vycítily šanci. Velkou příležitost jim poskytlo přísné vyloučení Terezy Kubáčkové v čase 55:45 a domácí hráčky toho využily k vyrovnání v čase 57:27. V posledních dvou minutách se už nepodařilo ani jednomu ze soupeřů vstřelit vítěznou branku. Hanačky si odvezly velmi cenný bod, z horké půdy v Prešově, trochu hořkosti ze způsobu ztráty vedení v nich ale už ve druhém utkání po sobě zůstalo.

Zbývající dvě utkání skončilo jasnými výhrami favorizovaných družstev, když HC Zlín vyhrál desetibrankovým rozdílem nad nováčkem z Banovců a slovenský mistr Iuventa Michalovce se celkem lehce vypořádal ve slovenském derby s Trenčínem. První dvě kola potvrdila očekávání, že nová soutěž bude vyrovnanější, než v minulých letech. I když po dvou klech se dá jen těžko soudit na kvalitu soutěže, přece jen skutečnost, že skoro polovina družstev ještě neprohrála a nás těší, že mezi nimi jsou i naše děvčata a vedoucí trojice favoritů Michalovce, Most a Slavia mají plný bodový zisk.

Utkání třetího kola nemají ve svém programu zápas s výrazným puncem náznaku
derby nebo šlágru kola, přece jen můžeme očekávat zajímavé souboje v některých dvojicích. Jedno utkání – Slavia Praha-ŠŠK Prešov je odloženo na 3. listopadu, protože v Praze Edenu se bude v sobotu a neděli hrát dvojzápas kvalifikace 1. kola Poháru EHF, když proti domácímu celku nastoupí běloruský BNTU BeLAZ Minsk (naše děvčata Bělorusky vyřadily v sezoně 2008/9 a postoupily do osmifinále Poháru EHF). Ve zbývajících utkáních ve třech zápasech na sebe narazí česko-slovenští soupeři: Veselí – Šaľa, Michalovce – Písek a Bánovce – Poruba, dvě utkání budou derby mezi českými družstvy, Baník Most – HC Zlín a DHK ZORA Olomouc HC Zlín. Volný los má ve třetím kole HK AS Trenčín.

Sobota 16.09. v 17:30 hod.: HK ZORA Olomouc – HK Hodonín
Ve třetím utkání MOL ligy nastoupí v sobotu v tradičním čase v 17:30 hod. domácí Hanačky proti nováčkovi soutěže HK Hodonín. Nováček soutěže proletěl minulou sezonu prvoligovou soutěží jako nůž máslem, za celou sezonu prohrál jen ve dvou zápasech, shodou okolností s oběma B týmy interligových soupeřů a to v prvním podzimním kole doma se Zlínem B a v posledním podzimním kole v Olomouci s B týmem Zory. Největšími oporami prvoligového týmu, které jsou v sestavě družstva i v interlize byly zkušená brankařka Vanda Nejezchlebová, někdejší nejlepší házenkářka Slovenska Betka Tóthová a další Slovenky Annamária Birkušová – Patrnčiaková, Laura Kováčiková a Simona Višňovská, nebo Zlínské odchovankyně Budayová, Pospíšilová a další mladé z hodonínského dorostu. Před novou sezonou družstvo posílilo několika kvalitními házenkářkami, především ze Zlína přišla Natálie Gärtnerová, z dorostu pak Kalinová, Smetková, brankařka Zichová a některé další. Naše děvčata po dvou nerozhodných výsledcích by chtěla konečně protrhnout smůlu, která se jim lepila na paty zejména při zakončování akcí v závěrech zápasů a připsat si první letošní výhru. Nastoupí ale proti ambicióznímu soupeři, který podle jmen má do pozice nováčka hodně daleko, naše družstvo si je vědomo role favorita, do které je předurčují předchozí výsledky, věřme, že budou hrát sebevědomě, s cílem uspět, ale také v každém případě s vědomím síly a kvality soupeře, kterého není radno podcenit.

Program utkání 3. kola MOL ligy:
Sobota 16.09.2017 v 15:00 hod.: SHK Veselí n. M. – Slovan Duslo Šaľa
Sobota 16.09.2017 v 16:30 hod.: Iuvena Michalovce – Sokol Písek
Sobota 16.09.2017 v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – HK Hodonín
Sobota 16.09.2017 v 18:00 hod.: DHK Baník Most – HC Zlín
Neděle 17.09.2017 v 17:00 hod.: Sokol Bánovce n.Bebr. – DHC Sokol Poruba
Pátek 03.11.2017 v 18:00 hod.: DHC Slavia Praha-ŠŠK Prešov
Volný los má HK AS Trenčín

Václav Dobeš