Několik šlágrů na pořadu druhého kola interligy házenkářek

          Druhým kolem bude o víkendu se  středeční předehrávkou zápasu Poruba – Slavia Praha sehráno druhé kolo interligové soutěže žen, které začalo pěkně zostra. Oba úřadující mistrovské týmy Michalovce a Baník Most si připsali první dva body, došlo už také na další překvapení, mezi které musíme nutně zahrnout každopádně i cenný dvoubodový zisk našich děvčat v souboji s favorizovanou Porubou, kterou jsme v interlize neporazili dlouhých pět let. Další utkání v prvním kole skončila celkem bez velkých překvapení, Veselí si lehce poradilo se Sokolkami z Písku, Mile překvapila děvčata HC Zlín, od kterých se rozhodně tak vysoká výhra na půdě Bánovců nečekala. Zvědavi jsme byli na to, jak si povedou ve své interligové premiéře hráčky DHC Plzeň, které v posledních letech v mládežnických kategoriích vyhrály co se dalo a prakticky  kralovaly mládežnickým soutěžím. Porážka od Slavie se více mémě čekala ale její výše byla milým překvapením. Vždyť plzeňské družstvo plné teenagerek drželo krok se zkušeným celkem Slavie a podlehlo až po velkém boji čtyřbrankovým rozdílem. Proto snad ani příliš nepřekvapilo, když hned v neděli v předehrávce čtvrtého kola už Západočešky sáhly po prvních bodech, když porazily ambiciózní  Prešov 21:19.

         Druhé kolo připravilo zase jednu předehrávku, navíc okořeněnou jedním se dvou šlágrů kola, kterým beze sporu bude souboj Sokola Poruba a Slavia Praha. Oba soupeři mají po minulém víkendu co napravovat, s velkými ambicemi přijely na Hanou ale vcelku i oprávněně Sokolky, odjely však domů bez bodu a budou muset tedy zabojovat doma proti Slavii. Pražanky zase příliš nečekaly, že povezou domů z rakouského Stockerau šestibrankovou porážku v prvním kole Poháru EHF, navíc i dvě nepříjemná zranění klíčových hráček střelkyň Veroniky Galuškové a Brazilské posily Juliany Borges Limeaové. Druhým šlágrem kola bude zápas Duslo Šaľa – Baník Most. Bez zajímavostí snad věřme, nebude ani druhý domácí zápas našich děvčat proti úřadujícímu slovenskému mistru Iuventě Michalovce, v minulém roce skončila obě utkání těchto soupeřů nejtěsnějším výsledkem, v Olomouci jsme Iuventu porazili  24:23, na Zemplině vyhrála Iuventa 29:28. Nakonec i další vzájemná utkání, zejména v Olomouci končila těsnými výsledky a dlouhodobý poměr při 16 odehraných zápasech v Olomouci je 7 výher Olomouce a osm výher Iuventy při jednom nerozhodném výsledku.  Ani zbývající utkání druhého kola nebudou jistě bez patřičného náboje. Drama slibuje utkání v Prešově, kde přivítají Veselí, zajímavou podívanou může být utkání v jižních Čechách kde do Písku zamíří Bánovce a samozřejmě i ve Zlíně kde nastoupí nováček soutěže DHC Plzeň.

Středa 12. září v 17:00 hod.: Sokol Poruba – Slavia Praha 

První ze zápasů druhého kola uvidí ve středu Ostrava, bude to zajisté zajímavé utkání už proto že oba soupeři jak jsme už uvedli v úvodu mají co svým příznivcům co vracet. Zajímavostí je, že v posledních třech sezonách vyhrály v Ostravě vždy Slavistky a navíc shodou okolností vždy o jedinou branku. Bude zajímavé jak se Pražanky vyrovnají se zraněním dvojice klíčových spojek Brazilky Limeaové a Veroniky Galuškové nejlepší Slavistické kanonýrce s 185 brankami.  Domácí Poruba bude spoléhat na silnou spojkovou řadu složenou z mladičkých spojek (Polášková, Andrýsková, Desortová a Smetková) která je nejúdernější řadou Sokolek.

Sobota 15. září v 15:00 hod.: Sokol Písek – Sokol Bánovce n.Bebr.

Sokolský souboj na jihu Čech svede proti sobě dvě poražená družstva z prvního kola, jejichž cílem bude určitě napravit neúspěšný vstup do soutěže. Víc šancí dáváme v tomto případě domácím Sokolkám. Avizované posily však toho zatím příliš ve Veselí nepřevedly nejúspěšnější střelkyní se tak stala se sedmi brankami zkušená Kubišová, k ní se přidala další ze zkušenějších Talafousová. Bánovce hlásily před sezonou nástup mládí, zatím se nejvíc dařilo zkušené Hollé očekává se zda se zapojí také další ze zkušených bývalýžch hráček Partizánskeho Klaudia Michnová, která patřily loni k TOP střelkyním soutěže.

Sobota 15. září v 17:30 hod.: DHK Zora Olomouc – Iuventa Michalovce

O prognózách tohoto utkání jsme se zmiňovali už v úvodu článku, je s podivem, že našemu družstvu se proti slovenskému favoritu většinou daří, bilance zápasů v Olomouci je vcelku vyrovaná, naše družstvo však v minulosti přivezlo několik cenných skalpů i ze Zemplína např. v letech 2003, 07 a 09, posledních osm roků jsme tam ale nevyhráli. V sobotu se však hraje v Olomouci a tam by mohly být naše šance přece jen vyšší. Naše děvčata si spravila chuť už při domácí výhře na Poháru míru, kterou okořenily i následným úspěšným vstupem do soutěže. Každé utkání a každý soupeř však jsou jiní, důležitá by však mohla být naše největší zbraň, kterou zatím je velká bojovnost nasazení a sebedůvěra ve vlastní síly. Jsme si vědomi síly a kvality soupeře, který na nás v sobotu čeká. Víme však také, že ani on nepřijede úplně v klidu, bude muset vzít v úvahu naše kvality naše přednosti, aby uspěl. A my všichni věříme, že to naše holky věhlasnému soupeři pěkně znepříjemní. Iuventa před dvěma, třemi roky nastoupila novou cestu, stavět především na slovenských hráčkách. I přesto v hráčském kádru najdeme několik legionářek včetně srbsko-ukrajinské dvojice brankařek a především Ukrajinské kanonýrky Kompaniets, která se výrazně prosadila spolu se Slovenkami Wollingerovou, Habánkovou a ex Ukrajinkou Fiľkovou i v Evropském poháru, kde Iuventa už  postoupila do druhého kola, kde ji čeká dánský soupeř. Věřme, že se naše děvčata vzchopí a se silným soupeřem nám předvedou výbornou házenou.

Sobota 15. září v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – Baník Most

První ze dvou zápasů na Slovensku uvidí diváci v Šaľe, kam přijede český mistr. Šaľa v prvním kole v Michalovcích neuspěla, když podlehla celkem jasným rozdílem na kterém se podepsal hlavně začátek utkání, ve kterém Šaľanky  prohrávaly už 0:6. Určitě se dá předpokládat, že se domácí na svého soupeře připraví, budou chtít bodovat a připravit českému mistru první letošní porážku.  Duslu odešlo před sezonou několik klíčových hráček, zejména obě brankařky, Ukrajinka Krebs do Poruby a Zuzana Haládiková do našeho družstva, citelně chybí také střelkyně Karin Bujnochová, která odešla do Francie nebo rychlonohé křído Lívie Klučková do Prešova. Šaľa o to víc spoléhá na mládí, bude však chvíli trvat, než se mladé pušky prosadí. Český mistr přijíždí na Slovensko ověnčen výhrou s dalším slovenským soupeřem Prešovem, kterému uštědřil vysokou porážku. Z Mostu odešlo také několik hráček, např. Jeřábková, zraněná je  Petra Maňáková, na druhé straně se zapojila po zranění Lucia Mikulčík a také posily Alica Kostelná a Šustková. Střelecky se v prvním kole dařilo zejména Sáře Kovářové.

Sobota 15. září v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – SHK Veselí n Mor.

Prešov nevstoupil do nové sezony pravou nohou jak se očekávalo od týmu, který by chtěl zaútočit na výsostné postavení  Iuventy a Šaľy a usadit se trvaleji ve slovenské špičce. Hodně si sliboval od kvalitní Livie Klučkové ze Šaľy, odchod brankařky Gubíkové však je větší ztrátou než se očekávalo. Prešov v neděli přehrával své utkání 4. kola v Plzni, má už tedy na svém kontě dvě porážky a ani v utkání s posíleným Veselím nebude favoritem. Toho je třeba vidět především ve Slováckém týmu. V prvním kole se v něm především dařilo slovenské trojici Veselková, Olšovská, Pastorková, v záloze čeká ještě silné české duo Kubáčková – Novotná a velmi kvalitní Lékešová v brance. Se Slováckým týmem se bude muset v letošním roce velmi vážně počítat mezi nejlepší družstva.

Neděle 16. září v 18:00 hod.: HC Zlín – DHC Plzeň

Zlíňačky před týdnem příjemně překvapily v utkání prvního kola v Bánovcích, nováček zase překvapil v předehrávce 4. kola doma s Prešovem. Oba celky tedy mají na svém kontě podle nás příjemné překvapení a oba budou bezpochyby chtít v nich pokračovat. Je otázkou kdo z obou soupeřů k tomu bude mít blíže a kdo tedy naváže na úspěšný vstup, dost těžko se lze s tímto stavem na začátku soutěže srovnat, nejlepší bude počkat a hodnocení si schovat až po utkání. Takže budeme se těšit !!!

Autor textu: Václav Dobeš