Na Hanačky čeká doma pražská Slavia

Osmé kolo interligy, které se hrálo po měsíční pauze, mělo v rozpisu několik zajímavých střetnutí, které však nepřineslo žádnou bombu jako předchozí kola, která vnesla mezi zažité zvyklosti několik opravdu skutečných překvapení, a to už od prvních kol. Kdo by si na příklad před začátkem soutěže pomyslel, že dlouholetý lídr Iuventa Michalovce ztratí dva body hned v prvních dvou kolech a po odehrání sedmi kol bude mít na svém kontě čtyři porážky. Nebo další z hvězdných týmů Baník Most ztratil gloriolu s Dunajskou Stredou, která sice patří mezi slovenskou špičku, ale také už ztrácí po sedmi kolech šest bodů po třech porážkách. Na druhou stranu, kdo z odborníků by si asi vsadil na vedoucího lídra tabulky po sedmi kolech, kterým je Duslo Šaľa, tedy tým, který na příklad před sezonou hrál v Olomouci na tradičním turnaji o Pohár míru a skončil na turnaji úplně poslední bez zisku bodu a nyní vede tabulku bez ztraceného bodu. Inu i takové paradoxy letošní soutěž přináší.

V sobotním programu se hrála dvě nejzajímavější utkání v Praze a v Plzni. V pražském Edenu se utkaly domácí Slavistky s přemožitelkami dosavadního lídra Baníku Most se slovenským týmem DAC Dunajská Streda. Slovenky neponechaly nic náhodě, pustily se do domácích s vervou a vytvořily si do poločasu až šesti brankový náskok 18:12. Slavistkám se naopak vydařil lépe druhý poločas, kdy postupně snižovaly až na jednobrankový náskok a hrozil dokonce, že náskok Slovenek vymažou úplně, čemuž však nakonec nedošlo. Druhé avizované utkání v Plzni se odvíjelo naprosto vyrovnaně, Iuventě se podařilo odskočit na dvoubrankový rozdíl 9:11 až v samotném závěru poločasu. Druhý poločas se nesl v podstatě v režii Iuventy, která si udržovala ponejvíce tří a až čtyřbrankový náskok. Západočešky však v závěru přece jen zabraly a pět minut před koncem bylo vyrovnáno 21:21. Ještě tři minuty před koncem by stav vyrovnaný 22:22, šťastné vítězství si však nakonec připsaly přece jen Slovenky, které v závěru uhájily dvoubrankový náskok. Zbývající dva sobotní duely vyhrály domácí týmy. V Písku se hrál vyrovnaný první poločas, ve druhém se však prosadilo opět reprezentační duo Korešová – Stellnerová, který si vývoj pohlídalo. Stejně jako ve druhém utkání Kynžvart bez problémů přehrál slovenský tým Stupavy. Domácí celek byl výrazně herně vyspělejším družstvem.

Už jsme si mysleli, že se osmé kolo obejde bez větších překvapení a tu máš čerte, nechval dne před večerem. A tak se přece jen jedno překvapení zrodilo. Bylo sice jen poloviční, zrodila se „jen plichta“, ale díky za ni, už na ni v Olomouci čekáme opravdu hodně dlouho. I když na druhé straně ke dvěma bodům dnes v Mostě chybělo opravdu malinko, přesně 28 sec chybělo našemu týmu, kdy si trenér za stavu 24:25 vzal time-out. Bohužel po vypršení času tým Hanaček zakončil z ostrého úhlu střelou z pravého křídla, což brankařka zneškodnila a soupeř měl dostatek času k protiútoku a ten Stříšková bohužel proměnila. Škoda, radost Hanaček mohla být dvojnásobná. A podle průběhu utkání mohla být i naprosto zasloužená. Druhé nedělní utkání se už ale obešlo bez překvapení, snad jen výše výsledku favorita byla až nečekané vysoká. Po předchozích výsledcích Zlína byla hodně překvapivá, ale prohrát doma skoro dvacetibrankovým rozdílem a jen málo chybělo, aby padla rekordní padesátka, tak to se opravdu často nevidí.

Následující deváté kolo bude mít opět několik taháků. Pro nás jím bude bezesporu utkání v naší hale, kde přivítáme jednoho ze současných lídrů soutěže pražskou Slavii, dalším tahákem pak bude zajisté další utkání z popředí tabulky, v Dunajské Stredě přivítají děvčata Kynžvartu a v Šaľe se utkají  Sokolky z Písku v čele s duem Korešová – Stellnerová. Bez zajímavostí nebude ani střetnutí Poruba –   Most i když se potkají domácí, které jsou zatím předposlední se soupeřem za který přijede druhý tým tabulky Baník Most, který ale v posledních dvou kolech dvakrát zaváhal a sebevědomí může být hodně pocuchané. Naopak se zdá se, že Iuventa už přestála krizi a v posledních dvou kolech naplno bodovala, je sice stále hodně dlužná své hvězdné pověsti, Zlínu se naopak na východě někdy daří. Zatím bez většího zisku zůstávají hodně překvapivě Západočešky z Plzně, v loňském roce stříbrný tým českého play-off se letos potácí hodně na posledních pozicích a získané čtyři body jsou zatím moc slabá náplast. Plzeňačky doufají ve stoprocentní zisk v hale posledního týmu ve Stupavě, v opačném případě by mohlo začít v Plzni být opravdu zle nedobře.

Ještě jedna zajímavost před pokračováním mistrovských soutěží našich ženských týmů. Na vrcholícím evropském šampionátu ve Slovinsku byly vylosovány dvojice, které se střetnou o postup na mistrovství světa 2023, které se uskuteční ve skandinávských zemích. Z osudí bylo pro český tým losováno Švýcarsko, tedy stejný soupeř jako před rokem, změnilo se pouze pořadí. V minulém roce jsme začínali doma a končili u soupeřek, tentokrát se bude hrát nejprve ve Švýcarsku 7. nebo 8. dubna 2023 a odvety pak 11. nebo 12. dubna 2023.  V minulém roce jsme přes Švýcarky postoupili po remíze 27:27 a výhře 28:22. První reakce norského trenéra českého týmu Benta Dahla: „Moje první reakce byla taková, že je to pro nás dobrý los. Švýcarsko je kvalitní tým s řadou mladých hráček. Na evropském šampionátu ukázaly, že jsou ve fázi skvělého vývoje,“ narážel trenér Bent Dahl na remízu nadcházejícího soupeře s Chorvatskem a těsnou prohru s Maďarskem na probíhajícím EURU.  Pro úplnost ještě koho svedl los našim kolegům ze společné soutěže. Slovenkám byl nalosován asi poněkud obtížnější soupeř, a to reprezentace Chorvatska.

9. kolo:

Sobota 26.11.2022 v 17:30: Iuventa Michalovce – Handball PSG Zlín                       (Pavlovčák – Richvalský)

Sobota 26.11.2022 v 17:30: DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha   (Hanák – Pavlíček)

Sobota 26.11.2022 v 18:00: AHT Tatran Stupava – DHC Plzeň                                    (Balogh – Bohuniczký)

Sobota 26.11.2022 v 18:00: DAC Dunajská Streda – Handball Kynžvart                   (Bočáková – Jánošíková)

Sobota 26.11.2022 v 18:00: HK Slovan Duslo Šaľa – Sokol Písek                                (Haščíková – Kellner)

Neděle 27.11.2022 v 18:00: DHC Sokol Poruba – DHK Baník Most                           (Králíček – Letev)

Autor textu: Václav DOBEŠ