Interliga MOL je před svým vyvrcholením

Interliga házenkářek se blíží svému vyvrcholení, do konce dlouhodobé části zbývá odehrát posledních pět kol, některé týmy, tedy konkrétně ty, které ještě čeká podle rozpisu volný los,  už mají před sebou dokonce pouze čtyři poslední zápasy (Slavia, Bánovce, Most, Zlín a Poruba) a všechny z rozhodujících cílů ještě čekají na své rozuzlení. V uplynulém kole, kdy mělo naše družstvo volný los se dařilo jejich největšímu konkurentu v souboji o postup do play off – Veselí, které přivezlo důležité dva body z Bánovců, když týden předtím získaly Panenky bod doma se Slavií a rázem se vyšvihly před naše děvčata. Naopak důležitý bod ztratila doma zcela nečekaně Poruba v souboji s Hodonínem. Remíza Hodonína v Ostravě byla také největším překvapením kola, v ostatních dvojicích byli úspěšnější favorité, i když trochu překvapila poměrně těsná porážka Písku v Mostě, šestibrankovým rozdílem, naopak se nečekala výhra Šaľy v Prešově rozdílem deseti branek. Největší brankový rozdíl byl zaznamenán v Luhačovicích, kde Zlín jako domácí porazil poslední Trenčín rozdílem 13 branek. Šlágr kola se hrál v Praze, kde Slavia porazila obhájce interligového prvenství Iuventu Michalovce tříbrankovým rozdílem, bylo to utkání, kdy Slavia hrála v pohodě, střelecky se dařilo zejména levoruké Galuškové sedmi brankami ze hry se blýskla Eliška Jačková, dařilo se také Haně Kvášové – Kutlvašrové. Slavistky si tak připsaly důležité dva body do souboje o interligové medaile, Pražanky se přiblížily za určité konstelace i šanci bojovat o zlato.

Dvaadvacáté kolo MOL ligy zahájí na Slovensku dvě páteční podvečerní utkání, v tom prvním bude v roli favorita hrát domácí Iuventa Michalovce proti dalšímu Slovenskému soupeři Bánovcům, ve druhém utkání pod Trenčínským hradem bude naopak vysokým favoritem hostující Poruba, která bude chtít  co nejrychleji zapomenout na ztrátu bodu v domácím utkání před týdnem proti Hodonínu, z Trenčína chce přivézt oba body a nechce hlavně opakovat týden starou blamáž z domácí haly. Poruba už doma totiž ztratila stejně jako na venkovních hřištích devět bodů a to u takového týmu, který si vždy  zakládal na domácí neporazitelnosti nebývalo v minulosti zvykem. Sobotní program zahájí trojice odpoledních představení se začátkem od 15 hodin, jedno z nich se odehraje ve slovenské Šaľe, kde přivítají naše družstvo o kterém si napíšeme něco málo v dalším odstavci.  Dvě utkání se budou hrát u družstev zápolících o únik z pásma sestupu, v Písku přivítají děvčata ze Zlína, který je ve svém tabulkovém postavení dost osamocený, na soupeře před sebou ztrácí osm a před dalším z poslední čtveřice má náskok 5 bodů. Poslední z „odpoledních“ zápasů se uskuteční v Hodoníně a soupeřem domácímu překvapení minulého kola se postaví Prešov, bažící po smazání desetibrankové porážky, kterou utrpěl před týdnem doma od Šaľy. Poslední sobotní utkání od 17 hodin bude ve  Veselí souboj domácích s Černými anděly. Zajímavost tohoto duelu tkví v tom, že domácí potřebují nutně dva body k postupu do play-off a Baník Most zase k vyřešení hádanky o vítěze interligy.

Naše děvčata pojedou do Šaľy k utkání hraném v netradičním čase, když jejich příznivci jsou zvyklí hrávat interligová utkání od 18 hodin. S jedním z nejlepších slovenských celků, častého korunního prince slovenské ženské házené, vážou naše družstvo dlouhodobě velmi dobré sportovní vztahy. Obě družstva žen řadu let hrávají v druhé polovině srpna před zahájením nové sezony přípravné turnaje v Šaľe a v Olomouci, Šaľa je také jedním z nejčastějších účastníků našeho Poháru míru a je také už jeho sedminásobným vítězem. Šaľa patří také k šestici zakladatelů česko-slovenské interligy a je v historické tabulce na druhém místě za Iuventou. Duslo je ale také soupeřem proti kterému se našemu družstvu, zejména v zápasech hraných v Šaľe tradičně nedaří a je stále jediným s touto „černou„ bilancí ze všech účastníků interligy. V mistrovských utkáních máme z dosud 15 odehraných zápasů na našem kontě bohužel jen samé porážky. To v utkáních hraných na Hané je bilance naprosto vyrovnaná, zatím bylo sehráno 16 zápasů a bilance je  8 našich výher a 8 porážek. I když je naše bilance na Slovensku hodně smutná, nepojedou naše holky k utkání v Šaľe v žádném případě v roli obětního beránka. Každá série jednou končí a proč by to nemělo být právě v následujícím zápase. Jsme si samozřejmě velmi dobře vědomí, jaká síla se skrývá v týmu Michala Lukačína, který disponuje trojicí vyrovnaných kvalitních brankařek, z nichž jedničkou je v současnosti Ukrajinka Olexandra Krebs, chloubou družstva jsou ale zejména rychlonohá křídla, především Lívia Klučková, která patří do TOP střelkyň, kde zaujímá v soutěži druhou příčku se 144 brankami, ale vysokou kvalitu má i Pócsiková. Střelecky disponované spojky Šaľy v čele s Karin Bujnochovou, dále pak Bahýlovou i mladou Némethovou, kvalitní jsou i oba pivoti, zkušená Trochtová i mladá Königová, prostě vyzrálý, kvalitní a sebevědomý celek bez větších slabin, přistupující ke každému svému vystoupení s plným nasazením, vědom si své síly. Naše družstvo však může hrát naprosto uvolněně, nepojede na Slovensko v roli favorita, ale může jen překvapit a hrát bez zábran s vědomím, že každý soupeř je porazitelný, což nakonec potvrdily i před dvěma týdny na Zemplíně ,kde byly více než  vyrovnaným soupeřem v souboji s Iuventou Michalovce.

Autor textu: Václav Dobeš