Hanačky zahájí interligu dvakrát venku

                Dvanáctka interligových týmů, osm českých a 4 slovenské, tentokrát bez zahraniční konkurence, zahájí o víkendu už 21. ročník interligové soutěže českých a slovenských házenkářek. Pozici lídra soutěže bude obhajovat slovenský mistr Iuventa Michalovce, těsně za ním na pozici úřadujícího českého mistra to bude Baník Most. Třetím do party pak je, a asi to tak i zůstane, další velkoklub DAC Dunajská Streda. Ostatní pak budou bojovat o další pozice.

              Hned první utkání v sobotním odpoledni slibuje velká drama. V Písku nastoupí „nabušné“ favorizované domácí Sokolky v čele s Ivetou Korešovou, která všude platí za velkou posilu na domácí scéně. Kromě už avizované Korešové zůstávají samozřejmě v týmu další dvě super střelkyně, Tereza Pokorná a třetí z reprezentantek, na pivotu hrající Alena Stellnerová. Také západočešky budou stavět na loňské silné střelkyni Veronice Galuškové, silnou osobností v brance bude reprezentační brankařka Karin Řezáčová. Za favoritky považujeme posílenou ekipu domácích Sokolek. O půl hodiny později spustí podle očekávání svou kanonádu na slovensko-maďarském pomezí favorizovaný DAC Dunajská Streda, soupeř, kterého jsme měli možnost poznat při turnaji v Olomouci a také nám ho přiřkl los hned pro první kolo soutěže. Kromě silné skupiny maďarsky hovořících hráček na příklad Juhos, Bizík, Sári, Elö a dalších, vévodí sestavě několik Slovenek, především reprezentantka Erika Rajnohová, velkou posilou se jeví i jedna z nejlepších českých střelkyň minulých let, bývalá hráčka Poruby Eliška Desortová. Tak jak jsme slovenský tým plný maďarských hráček poznali v minulém roce, v žádném případě nelze očekávat, že by naše družstvo v D.Stredě hrálo prim, spíš je třeba zabojovat a snažit se neprodat svou kůži zadarmo. I když naše šance na úspěch nebude asi veliká, každý zápas začíná od stavu 0:0, také proč se bát? O další půl hodinu později začne v lázeňském komplexu v Kynžvartě střetnutí domácího nováčka proti slovenskému týmu ze Šaľy. Úspěšný tým nováčka minulého ročníku zůstal v podstatě nezměněn, velkou posilou bude však jistě trenérka Lenka Černá přicházející do západních Čech z Moravy. Velkými postavami týmu budou jistě Annamária Patrnčiaková s brankařkou Sabrinou Novotnou, dále pak Veronika Dvořáková a Kristýna Königová, velkou posilou pak je Marija Brožovičová. Pokud půjde o Šaľu, do západních Čech přijede tradiční ambiciózní tým se spolehlivými brankařkami, vyniká také mladá střelkyně Olívia Ščipová.

             Další třicetiminutovka uplyne a v 16:30 hod. se v Edenu začne další kvalitní duel. Domácí Slavia notně posílila, jednak se po čtyřech letech vrátila brankařka Petra Kudláčková, z Plzně přišla další gólmanka Míša Malá a z Kynžvartu křídlo Švihnosová. Klub podstatně vložil dost financí do renovace sportovní haly. Obhájce prvenství Iuventa Michalovce přijíždí do Prahy s ambicemi na obhajobu loňských pozic. V přestávce mezi soutěžemi se na východě vyměnilo celkem sedm hráček, známá jména z minulých let už v týmu neuvidíme jako na příklad Bajčiovou, Trúnkovou, Rebičovou, Godeč a naopak se po mateřské vrací Ukrajinka Kompaniec. Další nová jména jsou na příklad z Brazílie, Švýcarska, Itálie, nebo z Černé Hory. Novým trenérem bude Peter Kostka, který střídá Jana Beňadíka. V podvečerním čase od 17:30 hod. začne poslední sobotní duel v Mostě, kde úřadující český mistr Banik Most přivítá házenkářky Zlína. Mostečanky budou sice postrádat hvězdu první velikosti Korešovou, ale manažeři klubu však vždy mají kam sáhnout. U kormidla týmu zůstává polský trenér Adrian Struzik, který si z Polska přivedl jedinou hlášenou posilu Darju Somionkovou z Koszalinu. Taký Zlín hlásí jen samé staré známé a stavět budou především na vlastních odchovankyních. Zlínským děvčatům se minulá sezona příliš nepovedla, skončily celkově na 12. místě a nevyhnuly se baráži, tu nakonec zvládly, takže Zlín zůstává prvoligovým týmem nadále. Jediné nedělní utkání se bude hrát ve Stupavě, kam přijede Poruba. Podle očekávání budou domácí patrně patřit mezi outsidery, pokud se jim nepodaří doplnit stávající obsazení týmu a budeme si muset počkat, do jak míry se jim to bude dařit. Stejný nebo podobný problém lze očekávat i v Porubě, kde se vytratila v podstatě celá základní osa – brankařka Hana Můčková a Silvie Polášková se přemístily do polského Piotrkowa, Eliška Desortová bude hájit barvy DAC Dunajská Streda. Exotická posila s Portorika Sheila Hiraldo bude mít hodě těžkou pozici, aby tyto ztráty eliminovala.

Rozpis 1. kola MOL ligy:

Sobota 03.09.2022 v 15:00 hod.: Sokol Písek – DHC Plzeň

Sobota 03.09.2022  v 15:30 hod.: DAC Dunajská Streda – DHK ZORA Olomouc

Sobota 03.09.2022 v 16:00 hod.: Házená Kynžvart – HC Slovan Duslo Šaľa

Sobota 03.09.2022 v 16:30 hod.: DHC Slavia Praha – Iuventa Michalovce

Sobota 03.09.2022 v 17:30 hod.: DHK Baník Most – Handall Club Zlín

Neděle 04.09.2022 v 17:30 hod.: AHT Tatran Stupava – DHC Sokol Poruba

Autor textu: Václav Dobeš