Olomoucké házenkářky obhajují bronzové medaile !

                 Tak už je to tady!  Držitelky bronzu z minulé sezony – házenkářky olomoucké Zory vstupují do další, 21.  interligové sezony. Jaká bude? Jak se bude dařit mladým? To vše ukáží až následující zápasy na palubovkách dvanáctky týmů, které začnou už příští víkend, když naše děvčata zajíždějí na horkou půdu k jednomu z favoritů na pomezí Slovenska, do Dunajské Stredy.  Po několika letech se bude hrát soutěž v klasickém formátu. Osmička českých týmů se střetne dvoukolově se čtveřicí slovenských soupeřů a na závěr dlouhodobé části pak čtveřice nejlepších českých týmů se utká v play off o titul mistra ČR. Stejně tak čtveřice slovenských družstev změří formou play-off své síly v bojích o slovenské mistry. Zbývající česká čtveřice se pak utká dvoukolově v nadstavbě o udržení v soutěži. Pro zajímavost uveďme, že nastávající soutěž se stane už 66. sezonou nejvyšší ženské soutěže a ve všech, až na několik málo výjimek, vždy za účasti olomouckého týmu. Zopakujme tedy, že po 36 ročnících 1. ligy Československa, následovalo 9 sezon extraligy ČR, po nich se hrálo zatím 20 ročníků interligy WHIL a MOL ligy a začínající ročník 2022/23 bude tedy opravdu 66. sezonou nejvyšší soutěže žen.

             Tradiční olomoucký tým žen doznává do příští sezony značné obměny. Z loňského bronzového družstva nezůstal po loňsku opravdu kámen na kameni. Skončila nebo odešla hned celá šestice děvčat. Pojďme si tedy jednak připomenout ty, které v minulé sezoně vybojovaly cenné bronzové medaile. Jedinou, která s házenou bude i nadále pokračovat, bohužel však ne v dresu Hanaček, bude odchovankyně žeravické házené, která v našem klubu začínala od žákovských let a to Magda Kašpárková, která bude hrávat v německé nejvyšší soutěži v bundesligovém Buxterhude. Po řadě let skončila dvojice   Slovenek, Zuzana Haládíková a Valentýna Kapsová, které však v Olomouci zakotvily i mimo házenou, budeme je moci vídat v našem městě i nadále. Ze slovenských hráček zůstala tak v družstvu už jen Denisa Krajčovičová. Dlouhou stopu v Olomouci zanechaly další dvě odchovankyně Tereza Kubáčková a Klára Sovová, obě se budou věnovat nadále práci s mládeží. Poslední, kterou v našem dresu neuvidíme bude Štěpánka Hejlová, která končí vlastně sotva vůbec začala. Ta začne studovat v Praze a zřejmě proto s házenou zcela skončí.

               Jedinou klasickou posilou týmu bude tak Michaela Smějová, která v dorosteneckých letech jezdila z Brna a hrávala v družstvu našich dorostenek, minulou sezonu už ale hostovala plnohodnotně v družstvu žen Hodonína v interlize. Náhradu v družstvu pro novou sezonu je tak třeba hledat mezi dorostenkami. Mnohé z nich mají za sebou už i starty v minulé sezoně za ženský tým. Jsou to především Natálie Kuxová, Klára Kubálková, Claudie Roupcová a Monika Machačová a samozřejmě k nim patřila i Štěpánka Hejlová, o které jsme hovořili v souvislosti s jejím odchodem do Prahy. Čistokrevnými dorostenkami pak jsou sestry Klára a Anička Kubálkovy a dvojčata brankařka Šárka a spojka Markéta Spurných, které jsou odchovankyněmi Jindř. Hradce. Dalšími novickami jsou Eliška Krejzlíková a Lenka Opálková a brankařka Klára Habermannová, která přišla z nedaleké Litovle, ty se budou především seznamovat postupně s ženskou házenou. Zkušenosti by pak měly potvrdit kmenové hráčky družstva, které tvořily část minulého hráčského kádru loňského týmu – brankařka Míša Polášková a hráčky Iva Závišková, Nikola Jansová, Martina Přikrylová, Denisa Krajčovičová, Tereza Fryčáková, Anna Možíšová a Adéla Protivánková.

                Hanačky začnou své putování za play-off dvěma zápasy na hřištích soupeřů, nejprve pojedou na Slovensko do Dunajské Stredy, kde se utkají v 1. kole v sobotu 3. září 2022 se stříbrným slovenským družstvem DAC Dunajská Streda, se kterým hrály naše holky na turnaji v Olomouci  a prohrály 24:19. Ke druhému zápasu 10. září 2022  pojedou Hanačky na západ, kde nastoupí proti dalšímu ambicióznímu týmu DHC Plzeň, s nímž mají z minulé sezony zápornou bilanci, když s nimi prohrály v Plzni vysoko 28:18 a v jarní odvetě doma  s nimi remizovaly 20:20. Až třetí zápas absolvují Hanačky doma, když nastoupí 17. září doma proti Sokolu Poruba.

 

Auto textu: Václav Dobeš