Hanačky v 17. kole zavítají do města piva – Plzně

         Polovina zápasů 16. kola skončila výhrami domácích týmů, druhou polovinu  vyhrály hostující celky i když po pravdě řečeno výhry Mostu  v Ostravě proti Sokolu Poruba, se podobně jako Slavie v Prešově očekávaly. Trochu s očekáváním se  přece jen čekalo na výsledek v Písku, který samozřejmě s nadějí vzhlíží ke každému  dalšímu utkání, které by odvrátilo reálně hrozící nebezpečí sestupu. Zoufalý trenér Jordák dělá co může, dokonce sáhl už i po exslavistce Hance Kvášové – Kutlvašrové, která by měla pomoci Jihočeškám zabránit co se dá. V Ostravě si český mistr Baník Most po týdnu kdy se doma vyrovnal s Michalovcemi, vyšlápl i na ostravskou tvrz, která padla dva zápasy za sebou a zbavila ji tak své neprůstřelnosti. Na hřišti soupeře nezaváhala ani Slavia, která si moc dobře pamatuje zaváhání na Šariši, odkud před dvěma lety odjížděla nečekaně domů s prázdnou. Oba slovenští lídři, Iuventa ani Duslo nezaváhali a  jak Veselanky na Zemplině, tak ani nováček s Plzně na body tentokrát nedosáhli. Naše děvčata konečně zase mezi svými, ve vlastní hale jako by pookřála, po počátečním váhání se do svého slovenského soupeře pustila s plnou vervou a soupeře, který pokračuje ve výprodeji svých klenotů (z družstva odešla před týdnem do Šaľy Alžbeta Obstová) doslova smetla. Naše děvčata si s chutí zastřílela ale na jejich rekordní zápasové střelecké konto 51 branek ze sezony 2007/8 proti Nitře to však ani zdaleka nestačilo.     

          Nastávající 17. kolo MOL ligy nabízí opět několik zajímavých zápasů. V sobotu se pozornost příznivců určitě zaměří do Mostu, kam přijíždí Panenky ke střetnutí s Černými anděli. Utkání asi nepřinese zápletku v podobě ztráty bodů, ani ze strany domácího favorita, očekávaná bodová ztráta však nemusí ani tížit Veselanky,  které  bez problémů kontrolují svůj postup do play-off, ale uniká jim Šaľa ze souboje o interligové  medaile. Duslo je právě druhým aktérem v neděním střetnutí v Edenu, na který chceme upozornit. Zejména Slavia nebude chtít ztratit body, které tak nutně potřebuje k boji o české play-off.  Urputný souboj se očekává i v zápase na břehu Otavy, domácí přivítají své Sokolské jmenovkyně z Ostravy a pokusí se získat kýžené body pro záchranu. Jejich jmenovkyně zase nesmějí ztrácet body v souboji o play-off. Zajímavé střetnutí se očekává na Šariši, domácí Prešov před týdnem nestačil na Slavii, každopádně se však pokusí zastavit sérii porážek a oslabený  Zlín se jim bude zdát asi docela vhodným cílem. Svěřenkyně trenéra Martina Spuchláka se ale ještě stále, nevzdávají cíle postoupit do play-off. Jediným utkáním 17. kola bez většího doprovodného  náboje  bude slovenské derby Bánovce – Michalovce,  které má jednoznačného favorita v hostující Iuventě.  

Sobota  23. 02. V 16:00 hlod.: DHC Plzeň – DHK ZORA Olomouc       

Plzeňský nováček už dávno zahodil nováčkovský ostych a chová se v utkáních i proti renomovaným soupeřům jako rovný k rovnému, o čemž ostatně jasně hovoří i 12 bodový zisk po 16 odehraných kolech a to ještě mají Plzeňačky jeden odložený zápas v Prešově k dobru. Každopádně nemůžeme k našemu příštímu soupeři přistupovat jako k někomu, ke kterému si jedeme pro body, jedeme tam každopádně se sebevědomím, ale také s pokorou v sílu a kvality, jako ke každému jinému  soupeři. Pokud o soupeři něco víme, jde o mladý ambiciózní tým, který ve většině případů vyrostl v mládežnických týmech v plzeňských klubech pod vedením mládežnických trenérů. V podstatě jde o mix dvou hlavních klubů ženské házené v městě, s bohatou házenkářskou tradicí. Pokud se „zadíváme“ pozorněji do sestavy současného týmu, je třeba nezapomenout na jeho předchůdce, které dnes už několik roků úspěšně hrajících zejména v pražské Slavii a Baníku Most.  Mezi výrazné hráčky minulosti patří především Markéta Jeřábková několik roků hrajících v Mostě nyní v maďarské lize, v družstvu Mostu se zmiňme ještě alespoň o Dominice Zachové, Tereze Ecksteinové, Michaele Janouškové atd, ve Slavii například Veronika Galušková, a řada dalších hráček. V současnosti patří mezi opory týmů brankařka  Eliška Šíbrová, patřící mezi TOP brankařky soutěže, záda jí kryje zkušená Markéta Mácalová, známější pod jménem Doláková, kterou jsme dlouho vídali v dresu Sokola Poruba. Mezi nejlepší kanonýrky na spojkách patří Veronika Mudrová, dvě teenagerky – Věra Oravcová a Denisa Francová, další z dynastie  Galuškových – Linda, mezi rychlonohá křídla paří především ze Slavie na hostování Líbalová a Eva Svobodová. Pro osvěžení paměti připomeňme jak se na podzim hrálo v Olomouci, kde vyhrálo naše družstvo 27:21. Před několika dny se trenérského kormidla po dlouholeté trenérce Janě Galuškové, ujal Richard Řezáč ze Slavie Praha.

 Rozpis 17. kola MOL ligy:    

Sobota 23. 02. v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – DHC Sokol Poruba

Sobota 23. 02. v 16:00 hod.: HC Plzeň – DHK ZORA Olomouc

Sobota 23. 02. v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – HC Zlín

Sobota 23. 02. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – SHk Veelí n. Mor.

Neděle 24. 02. v 15:00 hod.: HK Sokol Bánovce n.Bebr. – Iuventa Michalovce

Neděle 24. 02. v 17:00 hod.: DHC Slavia Praha – HK Slovan Duslo Šaľa  

Autor textu: Václav Dobeš