Hanačky splnily roli favorita – porazily doma Prešov

DHK ZORA Olomouc – ŠŠK Prešov  32:26  (18:11)

Průběh utkání: 2:0, 5:1, 5:2, 8:3, 9:5, 11:6, 12:7, 14:7, 16:9, 17:11, 18:11 – 20:12, 20:15, 22:16, 24:19, 26:21, 29:23, 30:24, 32:26.

Rozhodčí: Friedel, Kučerka     250 diváků    7 m hody: 5/5 – 5/5   vyloučení: 2 – 4.

DHK ZORA Olomouc:  Rašková, Haládíková – Hurychová 7, Závišková, Kapsová, Jansová 3/1, Sovová 1/1, Kašpárková 3, Salčáková, Žáčková, Krajčovičová 4, Severová, Salašová 1, Gajdošíková 4, Patrnčiaková 9 /3.

Trenér: Jan HEGAR

ŠŠK Prešov: Feščáková, Poláková – Čirčová 1, Popovcová 2, Liebiedieva, Radvajská 5, Šutranová 15/5, Ščerbáková 1, Puzderová, Vencúriková 2, Klučková, Vagaská.

Trenér: Maroš VIKARTOVSKÝ

Hasy trenérů na tiskovce

Jan Hegar, trenér Zory Olomouc: „Výkon našeho družstva byl podle našich trenérských představ v první dvacetiminutovce prvního poločasu. Tam si myslím že jsme hráli velmi dobře jak v obraně, tak v útoku. Po tom prostřídání bylo vidět, že výkon spadl a jakási letargie z konce prvního poločasu se přenesla v našem výkonu i do začátku druhého poločasu a my jsme se pak prvních patnáct minut druhé půlky jako tým hledali. Myslím si, že v nasazení, v důrazu, ve střelbě, při zakončení a soupeř tohoto dokázal využít a dotáhl se na rozdíl čtyř branek. Reagovali jsme na to změnou na postu střední spojky a myslím si, že od 45. minuty jsme zápas znovu měli pod kontrolou a dohráli ho až do vítězného konce.“

Maroš Vikartorský, trenér Prešova: „V prvním poločase jsme byli asi ještě v autobuse, v druhém poločase jsme zjistili, že když hodíme balon na bránu, tak že asi i padne gól. Přišli jsme na to pozdě, děvčata sice bojovala do konce, ale můžu jen pogratulovat Olomouci.“

Prvním utkáním po novém roce vstoupily do interligové soutěže také házenkářky Olomouce. Soupeřem jim bylo družstvo Prešova, pro které to bylo už deváté utkání na hřišti soupeře. Domácí celek vstoupil do utkání s velkou chutí, nezúčastnil se mezi vánocemi žádných přípravných zápasů, nehrál ani Final Four, závěrečného turnaje bojů o Český pohár v Mostě, který pojala česká čtveřice účastníků jako vítanou příležitost pro přípravu na  pokračován nterligových zápasů a tři z nich v čele s vítězem poháru Baníkem Most, ale také Veselí proti Slavii Praha a Poruba v souboji se Šalou toho náležitě využili. Začátek utkání v Olomouci se plně vydařil domácím hráčkám, které v prvních deseti minutách byly jednoznačně lepší než jejich soupeřky a rychle se dostaly do pětibrankového vedení. V nastoupeném tempu pokračovaly i v dalších minutách prvního poločasu, takže do šaten se o poločasu šlo za jejich sedmibrankového vedení.

Ani vstup do druhého poločasu nevěštil žádné změny, domácí navýšily své vedení na devítibrankový rozdíl. Následovala však desetiminutovka v podání hostujícího celku, který se blýskl osmibrankovou šňůrou, kterou domácí přerušily pouze dvěma přesnými zásahy a najednou svítil na ukazateli skóre stav 22:19 a domácím začalo být úzko. Domácí děvčata trochu zklidnily dvě branky v podání Jansové a Hurychové, které zažehnaly akutní nebezpečí a navýšily vedení na šest branek a pět minut před koncem už vedlo dokonce osmibrankovým náskokem. Víc už domácí družstvo soupeři nedovolilo a v pohodě dokráčelo pro zaslouženou výhru.

Výhra domácího družstva byla naprosto zasloužená, velmi dobrý výkon jsme viděli v podání brankařky Lucky Raškové, která si připsala dvacet úspěšných zákroků, na druhé straně jsme museli také ocenit výkon prešovské střelkyně Tatiany Šutranové, která zaznamenala 15 přesných zásahu do branky Olomouce, z toho bylo přesných 5 ze sedmimetrových hodů. Vyhlášená kanonýrka zaznamenala v této sezoně daleko nejlepší bilance ze všech zápasů. Z domácích střelkyň se dařilo střelecky mimořádně Markétě Hurychové, autorce sedmi branek, ze spojek se dařilo také Tatianě Gajdošíkové se čtyřmi brankami, mimořádný byl také střelecký výkon na křídle hrající Denisy Krajčovičové, která se trefila také čtyřikrát. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na devět golů Aničky Patrnčiakové, loňské nejlepší střelkyně soutěže (ještě v dresu Hodonína), která se postupně propracovává mezi nejlepší kanonýrky, a po sobotě  už atakuje  TOP střelkyně a je zatím v tabulce  na šestém místě.

Mezi nejúspěšnější hráčky hostujícího celku musíme mimo  Tatiany Šutranové vyzdvihnout také pětibrankový příděl mladé Lenky Ratvajské, juniorské reprezentantky Slovenska.

Autor textu : Václav Dobeš