Dvě derby, ale také tři očekávaní jasných výher.

          Zajímavou skladbu měla všechna sobotní utkání minulého kola, kdy se všechny zápasy hrály na Moravě a pouze jediná nedělní dohrávka Bánovce – Plzeň připadla na neděli a hrála se na Slovensku. Neméně zajímavé byly i konečné výsledky některých duelů, v nich na příklad jen málo kdo očekával po odchodu kanonýrky Olšovské do Švýcarska, že by Veselanky rozdílem třídy přestřílely doma Slavii, stejně tak se nečekala hladká výhra Poruby doma v souboji s do té doby neohrožené Šaľy, trůnící dosud na druhé příčce tabulky. Naopak zase český lídr a čerstvý majitel Českého poháru Baník Most nijak nezářil v souboji s oslabeným Zlínem, kterému chybělo několik stálic v sestavě (Ševčíková, Herbočková, Kolářová), které musely nahradit další děvčata z družstva dorostenek, všechny ročníku 2001. Žádné větší překvapení nepřipustily Hanačky, které od prvních minut hrály zodpovědně a budovaly si od začátku trpělivě náskok, který do poločasu navýšily na sedm branek. Krátké zaváhání na začátku druhého poločasu, kdy se Prešovu podařilo snížit zejména zásluhou střelecky potentní Šutranové, která se pochlubila 15 vstřelenými góly a Šarišanky se přiblížily na tříbrankový rozdíl domácímu týmu. Hanačky však včas zatáhly za brzdu, vycítily akutní nebezpečí a v polovině druhého poločasu bylo vše zažehnáno a domácí už žádné větší drama nepřipustily. Na závěr se ještě vyznamenal nováček z Plzně, který v nedělní dohrávce soustředěnou a trpělivou hrou rozleptal sebevědomí domácích a odjel domů s překvapivou výhrou.

        Interligová klání budou pokračovat v nastoupeném tempu i o dalším víkendu, kdy bude odehráno kompletní, 11. kolo soutěže, která tak dovrší svou první polovinu základní části. Závěrečné kolo první poloviny soutěže nabídne dvě derby, tím prvním bude střetnutí dvou odvěkých soupeřů, ve kterém nastoupí ve Zlíně domácí proti zatím druhému českému týmu, panenkám z Veselí. V poslední sezoně vyhrálo obě utkání doma i venku Veselí, poté dvakrát za sebou vyhráli svá domácí utkání oba soupeři vždy doma, v ročníku 14/15 byl úspěšnější Zlín po remíze ve Zlíně dovedl vyhrát i ve Veselí a o rok dříve vyhrál Zlín obě utkání, opačně v sezoně 12/13 vyhrálo oba zápasy Veselí, takže i tentokrát se dá očekávat vyrovnaný souboj. Druhé derby uvidí oba nejvýchodnější soupeři, na Šariš zamíří Iuventa v roli vysokého favorita, Prešov si bude muset asi na další body ještě počkat. První sobotní střetnutí uvidí Plzeň, kde nováček soutěže a největší překvapení přivítá Sokolky z Poruby, ty budou chtít rozhodně bodovat, protože jejich venkovní bilance je naprosto tristní, u zápasů venku mají nulu za výhry a jen dva body za remízy ve Veselí a v Bánovcích. Dvě utkání hrané v Čechách mají své favority v domácích družstvech v jižních Čechách očekávají úřadujícího českého mistra Baník Most a v nedělní dohrávce přijede na Edenu k utkání proti Slavii, zatím poslední celek tabulky Bánovce. Hanačky pojedou k poslednímu utkání první části soutěže do Šaľy s cílem zopakovat výhru z jara minulého roku, kterou protrhly zakletou branku v Šaľe a podařilo se jim po patnácti porážkách konečně vyhrát zatím jediný zápas v Šaľe 28:25.

Sobota 12. 01. v 16:00 hod.: DHC Plzeň – DHC Sokol Poruba

          Velký poprask v házenkářském hnutí se spustil v neděli, když nováček přivezl své první dva body zvenku, ale navíc se bodově dotáhl za favorita favoritů pražskou Slavií, se kterou nyní sdílí stejný počet bodů v tabulce. Dá se jen těžkou předpokládat, že by Poruba v Plzni také zakopla, navíc když má za sebou už poučení ze dvou remíz která má na svém kontě a hlavně ta z Bánovců má hodně trpkou příchuť. To si prostě Sokolky už nemohou dovolit. I proto to budou mít Západočešky i doma hodně obtížné. Ale kdo ví, i zázraky se někdy dějí a proč by se nemohl zrodit další třeba v Plzni.

Sobota 12. 01.  v 16:00 hod.: HC Zlín – SHK Veselí n. Mor.     

           O tom, jak se hraje derby už bylo popsáno hodně zajímavých, ale také protichůdných informací, ostatně o mnohém se dá vyčíst hodně i v předchozím popisu výsledků derby obou soupeřů, jak protichůdné a málo očekávané výsledky se často urodí. Před koncem roku odešla družstva Veselí do Švýcarska úřadující nejlepší střelkyně soutěže Mária Olšovská. I přes toto oslabení družstvo Veselí výrazně porazilo v sobotu družstvo Slavie Praha, takže se nedá očekávat, že by došlo k významnému oslabení týmu. Od sobotního zápasu se dá očekávat vyrovnaný průběh a jen těžko se dá předpokládat výsledek, jak bývá v takových přídech obzvláště obtížné.

Sobota 12. 01. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – DHK ZORA Olomouc    

          Utkání dvou vyspělých soupeřů vyznívalo většinou  tak, že v Šaľe vítězilo domácí družstvo při utkáních v Olomouci je dlouhodobá bilance naprosto vyrovnaná, není tedy pro naše družstvo nikterak příznivá. Obě družstva v Olomouci vyhrála shodně po osmi zápasech, naopak v Šaľe vyhrálo 15 utkání domácí družstvo Šaľy a jen v posledním vzájemném zápase bylo úspěšnější naše družstvo. V posledním tkání před týdnem naše družstvo bylo ve střetnutí s Prešovem úspěšnější, naopak Šaľa podlehla v Ostravě Sokolu Poruba jednoznačně 25:19. Favoritkami v utkání v Šaľe bude domácí celek Duslo, naše děvčata se pokusí navázat na úspěšný výsledek z jara minulého roku a přivést na Hanou po roce opět body.

Sobota 12. 01. v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce  

Ve „Východňárském“  derby, které se bude hrát na Šariši, budou vysokými favoritkami hráčky Iuventy.

Sobota 12. 01. v 18:00 hod.: Sokol Písek – DHK Baník Most

Ani v tomto utkání  se nedá předpokládat jiný výsledek, než vítězství ve prospěch Mostu. Hráčské kádry obou týmů jsou tak výrazně rozdílné, že ztráta byť jen jediného bodu ze strany Mostu by byla obrovským překvapením.

Neděle 13. 01.  v 17:00 hod.: DHC Slavia Praha – HK Sokol Bánovce n. B.

          Nedělní dohrávka v Praze by měla být završením série jednoznačných výsledku, podobně jako oba předchozí, v nichž se dají očekávat jednoznačně bodové zisky favoritů. V případě Slavie to očekáváme také, přestože dosavadní výsledky sešívaných mají zatím blíž k pásmu sestupu než boji o play-off.

 

Autor textu: Václav Dobeš

Zdroj fotografie: Olomoucký deník