Desáté kolo interligy pokračuje po Novém roce 5. ledna

          Bezmála dvouměsíční přestávka uplynula mezi posledním kolem nejvyšší soutěže házenkářek, v níž české reprezentantky absolvovaly nepříliš úspěšné vystoupení na  Euro 2018, které se hrálo ve  francouzských městech od 29. listopadu do 16. prosince 2018 a na jehož konci se náš tým umístil oficiálně na předposledním patnáctém místě celkového pořadí. Do Francie cestovala naše reprezentace  s nemalými ambicemi, vracela se však po vyřazení v základní části, aniž by si připrala byť jen jedinou výhru. Po návratu z Francie čekalo na osmičku interligových týmů v termínu 15. až 20. prosince čtvrtfinále Českého poháru a po něm, v závěru roku 29. a 30. 12. 2018 proběhne v Mostě závěrečný finálový turnaj  „Final Four“, zahrnující semifinále a finále poháru. Exekutiva ČSH rozhodla po losu o semifinálových dvojicích, kterými se staly SHK Veselí n.Mor. – Slavia Praha a Sokol Poruba – DHK Baník Most.  

          Vraťme se ale zpět do reality domácí nejvyšší soutěže. Deváté kolo, které ukončilo podzimní část před koncem roku 2018, přineslo dva hodně nečekané výsledky o nichž by před jejich začátkem jen málo kdo tipoval jejich konečný výsledek. První se urodil na Slovensku na hřišti posledního týmu průběžného pořadí, na jehož kontě dosud svítila nula na bodovém zisku. Pro nečekaný výsledek si do Bánovců přijela ambiciozní Poruba, která se netají ambicemi, že by se ráda znovu vrátila na pozice, při nichž atakovala bez větších potíží postavení minimálně třetího českého týmu v pořadí play-off, což se jí teď už dvakrát v řadě nepodařilo. Bod získaný v Bánovcích je proto z pohledu porubských Sokolek jen slabým odvarem. Ještě větší „bomba“ vybuchla v Plzni, kde si nováček interligy vyšlápl na aktuálně druhý český tým interligové tabulky SHK Veselí, které mělo před utkáním v Plzni na svého přemožitele sedmibodový náskok, ale i tak ho poslal domů na Slovácko s porážkou 31:27. Zbývající utkání už žádná další překvapení nepřinesla, Baník Most přehrál bez potíží pražskou Slavii 27:22, která se krčí zatím na velmi nelichotivém osmém místě tabulky. Cenný dvoubodový zisk si od Otavy přivezla naše děvčata, která vyhrála 26:28 nad hodně neoblíbeným soupeřem, se kterými má hodně nevyrovnané účty.  Suverénně si se svými soupeři poradila obě nejlepší slovenská družstva Iuventa Michalovce vyhrála ve Zlíně 22:30 a Slovan Duslo Šaľa vyhrál v Prešově 23:29. Současná tabulky interligy má nyní velmi zajímavou podobu, v čele jsou oba slovenské velkokluby – Iuventa a Šaľa, následuje česká osmička, i když v trochu netradičním seřazení a závěr tabulky patří oběma nejslabším slovenským týmům Prešovu a Bánovcím. 

           Desáté interligové kolo  má před sebou pětici utkání (Písek – Michalovce bylo předehráno 23:37). Zajímavé složení má čtveřice zápasů hraných v sobotu 5. ledna, kdy všechna tato utkání se hrají v moravských halách. Jako první nastoupí ve Zlíně od 16 hod. český mistr Baník Most, o hodinu později, od 17 hod.  přivítají ve Veselí silné družstvo Slavie Praha, které nutně potřebuje zastavit hrozící strmý pád do propadliště, o dalších třicet minut později nastoupí v tradičním čase v 17:30 hodin  na Hané slovenský celek ŠŠK Prešov, který nastoupí už ke svému osmému utkání na hřišti soupeře. K poslednímu sobotnímu zápasu nastoupí od 18 hodin v Ostravě proti Sokolu Poruba ve šlágru kola, Slovan Duslo Šaľa. Jediné utkání v nedělním termínu na Tři krále bude sehráno v Bánovcích, kam míří nováček soutěže DHC Plzeň, utání začne v 15 hodin. 

 Sobota 05. 01. V 16:00 hod.: HC Zlín – DHK Baník Most

První utkání desátého kola zahájí v sobotu ve Zlíně zápas s úřadujícím českým mistrem Baníkem Most. Oba soupeře dělí od sebe netradičně pouhý bod, protože ani český mistr se nevyvaroval zaváhání, kterých nasbíral už ve třech případech, když na hřištích soupeřů vyhrál pouze jediné utkání a to na hřišti posledních Bánovců. Všechna zbývající utkání a to v Šaľe, Michalovcích a ve Veselí skončila porážkou. Naopak Zlínu se na venkovních utkáních daří, získal už 5 bodů a v tabulce trůní na třetí příčce, hned za oběma slovenskými velikány. Je však třeba připomenout, že v domácím prostředí ještě Zlín čekají kromě Mostu také Veselí a to budou v obou případech hodně tvrdé oříšky. Favoritem v utkání ve Zlíně bude český mistr Baník Most.

 Sobota 5. ledna v 17:00 hod.: SHK Veselí – DHC Slavia Praha

Jeden ze dvou šlágrú kola uvidí diváci v sobotu odpoledne, domácí umějí s favority vyhrát, v letošním roce podlehly doma jen Iuventě a bod ztratily s Porubou, naopak se mohou pochlubit skalpy Mostu a Šaľy, ale také ztratit oba body v Plzni v souboji s nováčkem. Slavia však toho letos zatím také moc nepředvedla, doma dokázala vyhrát jen s Prešovem a Olomouci a bod ztratila se Zlínem, naopak nezískala body v Porubě, Šaľe, Michalovcích ani v Mostě a ani remízu z Písku nelze počítat za    kdovíjaký úspěch. Výhodou může být při konečném účtování skutečnost, že má před sebou jen tři domácí utkání, naopak na hřištích soupeřů už odehrála 6 utkání má z nich ale zatím jen tři body. V utkání očekáváme vyrovnaný souboj vyloučena nemusí být ani dělby a bodů.

 Sobota 05. 01. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – ŠŠK  Prešov

Slovenský tým ze Šariše měl letos trochu problém s rekonstrukcí sportovní haly, takže musel improvizovat a v podzimním programu odehrál v domácím prostředí pouze dvě utkání, zbývajících sedm bude dohrávat postupně v průběhu odvet: Změna programu se z pochopitelných důvodů odrazila také ve výsledkové části, takže i proto má celek ŠŠK na svém kontě zatím pouze jediné vítězství. V historii vzájemných utkání s naším družstvem je bilance po osmi odehraných zápasech skoro stoprocentní ve prospěch našich děvčat. Jedinou ztrátu jsme zaznamenali v minulé sezoně, když jsme se soupeřem remizovali v Prešově 21:21, všech sedm zbývající zápasů jak v Olomouci, tak i na Šariši, skončilo jednoznačnými výhrami našeho týmu. Po loňské sezoně došlo v hráčském kádru Prešova k řadě změn. Jednak po dvou letech odešel od družstva zkušený trenér Dušan Daniš, který odešel na lavičku Sokola Poruba. Družstvo opustila také řada hráček, velkou ztrátou je odchod reprezentační brankařky Lucie Gubíkové, dále pak další reprezentantky Bačíkové, Gajdošová odešla do Šaľy, naopak ze Šaľy do Prešova přešla  rychlonohá Lívia Klučková a několik zejména mladých hráček jako Dvorščaková, Belušková, Magdová, Ukrajinka Petrovská a další. Nejlepšími střelkyněmi jsou Šutranová, Klučková, Demajová, Popovcová, Ukrajinka Liebiedieva atd. Novým trenérem družstva je Maroš Vikartovský. Věřme, že naše děvčata potvrdí roli favoritek a připíšou si do tabulky další dva cenné body.

 Sobota 05. 01. 18:00 hod.: Sokol Poruba – Slovan Duslo Šaľa

Další z očekávaných šlágrů kola slibuje souboj domácích Sokolek proti slovenské Šaľe. Hostující družstvo vstoupilo do soutěže trochu rozporuplně, nejprve podlehlo jednoznačně  Iuventě, poté se doma vyrovnalo s českým mistrem Baníkem Most a vzápětí podlehlo SHK Veselí. Poté už neztratil Duslo ani bod a také proto je v tabulce druhá za Michalovcemi. To Sokolky si se svými příznivci zahrávaly daleko více, i když začátek měly podobný jako Šaľa. Nejprve prohrály na Hané, porazily                       Slavii ale hodně je srazily ztráty na venkovních hřištích, odkud přivezly jen dvě remízy, hodně mrzet musí zejména ta poslední z  Bánovců. Také v tomto případě si netroufáme na odhad vítěze, také zde očekáváme velmi vyrovnaný souboj, kdy může vyhrát kdokoliv z obou soupeřů.

Neděle 06. 01. v 15:00 hod.: Sokol Bánovce – DHC Plzeň                      

Také v posledním utkání 10. kola očekáváme vyrovnaný souboj dvou vyrovnaných soupeřů. Oba soupeři, kteří nepatří k favoritům překvapili v minulém kole zajímavými výsledky, když obrali o body vysoké favority Veselí a Porubu. Každý ze soupeřů je schopen znovu udeřit a obrat o body někoho z dalších favoritů, proto si dnes musí dávat pozor skoro každý.   

Autor textu: Václav Dobeš