Hanačky sice bez bodu, ale byly více než důstojným soupeřem

DHK ZORA Olomouc – DHK Baník Most 24:27 (12:10)

Průběh utkání: 1:0, 1:1, 6:1, 6:2, 6:4, 7:4, 7:9, 8:9, 10:10, 12:10 – 13:15, 13:16, 14:17,15:18,17:18, 19:18, 19:21, 22:20, 21:24, 22:26, 22:27, 24:27.

Rozhodčí: Horáček, Novotný        Diváků:112        7 m hody: 4/4 – 7/6           Vyloučení: 5 – 5

DHK ZORA Olomouc: Poláčková, Haládiková –  Závišková, Jansová 7/2, Sovová 2, Kašpárková 3, Přikrylová 2, Roupcová, Krajčovičová, Machačová 1, T. Fryčáková 3, Hejlová, Kuxová 5, Kubálková 1, Kubáčková.

Trenér. Libor MALÍNEK

DHK Baník Most: Müllnerová, Janssen – Stříšková 4/2, Skácelová 1, Andrýsková 1, Šutranová, Pokorná, Korešová 8/3, Mikulčík 1, Cholevová 2, Ecksteinová 4, Smetková 5/1, Maňáková 1, Kroftová, Kostelná, Mikulášková.

Trenér: Adrian STRUZÍK

Hanačky tentokrát vstoupily do důležitého utkání proti mistrovským „Černým andělům“ jako uragán. Asi chtěly konečně protrhnout smůlu, která je v zápasech proti mistrovskému týmu už dlouhodobě provází.  Vždyť od časů, kdy Baník Most vstoupil do elitní interligové soutěže, sehrál v duelech s naším týmem už 28 zápasů, včetně těch, které jsme proti Černým andělům sehráli v rámci semifinálových klání v play-off a celková bilance je pro naše holky dost nelichotivá, 27krát Baník nad námi vyhrál a pouze jedno jediné vítězství a to hned v prvním ročníku jsme doma vyhráli.  Takže první minuty sobotního zápasu byly jako v pohádce, během prvních šesti minut svítilo na ukazateli skóre 6:1. Škoda že tento sen se brzy rozplynul a český mistr se ze sprchy velmi rychle otřepal a do poloviny poločasu ukázal, jak to bude asi vypadat s průběhem zápasu dál. Nejprve dvě dalekonosné „šibenice“ v podání Smetkové, posléze tři přesně mířené sedmičky hostujícího týmu, v nichž se poprvé ukázala v plné parádě Iveta Korešová, která se pak prodírala domácí obranou jak nůž máslem a zúročila své bohaté zahraniční zkušenosti. Do poloviny poločasu se ještě v krátkém čase představila rychlonohá Tereza Ecksteinová, dvěma rychlými zářezy z křídla a ukázala v čem je její síla. Domácí děvčata však stále držela s favoritem krok. Závěr prvního poločasu se vydařil znovu domácímu týmu. Mostu jako by zvlhnul prach a dlouhých deset minut kralovaly na hřišti jen domácí hráčky. Mostečanky vstřelily svůj poslední gól v prvním poločase v čase 19:22 Smetkovou ze 7 m hodu, pak se ale trefovaly jen domácí hráčky až do konce poločasu, kdy nakonec poločas rozdílem dvou branek vyhrály 12:10. Velkou postavou konce poločasu se stala Nikola Jansová se svými třemi brankami v řadě.

Ani tento počin ještě na celkovou výhru nestačil, hostující družstvo po přestávce znovu zapnulo na plné obrátky, poločas začal bohužel vyloučením Magdy Kašpárkové a brankostroj Baníku se znovu roztočil a 5 branek v síti domácích se stalo velkou ránou na sebevědomí domácích děvčat, která rázem prohrávala 12:15 a hostující tým byl rychle zpátky „na koni“. Když se znovu dvakrát trefila Korešová a branek na straně domácích přibývalo jen velmi sporadicky, vypadlo to s domácími už hodně špatně. Přesto ještě znovu zvedly hledí, snížily na rozdílový výsledek 17:18 a krátce na to na 18:19, to však byl konec všech snah. V začínající dvacáté minutě, když opět úřadovala Korešová, která přidala další tři sedmičky, i když tu jednu jen se štěstím po dorážce na dvakrát proměnila, ale všechny nakonec platily a skóre utěšeně narůstalo ve prospěch hostí. Závěr obstarala dvěma brankami na závěr Cholevová a hostující tým v poklidu dohrál, když mu nakonec nevadily ani dvě v závěru obdržené branky, které už v podstatě nic neřešily. Favorit si opět svůj potřebný výsledek v poklidu dohrál. Našemu týmu musí bohužel opět stačit zase jen dobrý pocit z odvedeného výkonu, ale tentokrát i díky za něj.

Autor textu: Václav DOBEŠ

HODNOCENÍ UTKÁNÍ Z POZICE TRENÉRŮ

Na domácí palubovce prohrála Olomouc do jednadvacátého kola pouze jedenkrát, o oba body připravil Hanačky Kynžvart, naproti tomu zde neuspěly například Michalovce, které si odvezly domů pouze bod. Daleko od vítězství nebyly domácí házenkářky ani proti Mostu, které musely ve druhém poločase otáčet nepříznivý vývoj. To se ale nakonec povedlo a Černí Andělé tak nadále vedou MOL ligu.

Vedení 6:1 po sedmi minutách hry nad vítězem Českého poháru a obhájcem českého i interligového titulu? Ve většině duelů fikce, v Olomouci ale realita, o níž se v úvodu zápasu postaraly dvěma góly Nikola Jansová či Natálie Kuxová. Ani za tohoto stavu ale hostující trenér Adrian Struzik nesáhl k time-outu a nechal hru plynout. Čas ukázal, že se jednalo o správné rozhodnutí, Černí Andělé se postupně dostaly do hry, Valerie Smetková snížila na rozdíl dvou branek (6:4) a v sedmnácté minutě po brankách Terezy Eksteinové převrátila vedení na stranu hostů Adéla Stříšková. Olomoucká lavička za stavu 7:8 ale k oddychovému času sáhla a i v tomto případě se jednalo o dobré rozhodnutí. Po návratu na hřiště totiž Most zvládl za třináct minut vstřelit pouze dva góly, Nikola Jansová a Magda Kašpárková si naproti tomu rozdělil pět zásahů a Olomouc díky tomu šla do kabin s vedením 12:10!

Po změně stran Most vrátil svému soupeři začátek první poločasu a pěti góly v řadě se rychle dostaly hostující hráčky do tříbrankového vedení (12:15). Olomouc ale nesložila zbraně a ačkoliv další góly do domácí brány dopravila Iveta Korešová, manko mezi oběma týmy začalo mizet. Do poslední čtvrthodiny tak oba týmy vstoupily za stavu 17:18. V rozhodující fázi zápasu potvrdila svoji kvalitu a zkušenosti Iveta Korešová, která proměnila mimo jiné dva sedmimetrové hody, pět a půl minuty před koncem zvýšila mostecký náskok Marcela Skácelová na čtyři góly (21:25). Definitivní razítko na vítězství hostů dala Charlotte Cholevová. Olomouc ještě v úplném závěru upravila skóre do jeho konečné podoby, přes sympatický výkon ale odešla ze zápasu poražena.

„Musím družstvo i přes porážku pochválit. Most jsme dokázali potrápit, vlastně jsme je trápili po celých 60 minut. Museli si hrábnout na dno sil a museli hrát až do konce. Do zápasu jsme šli s tím, že chceme hrát důstojnou roli a to se nám splnilo na sto procent, vyhráli jsme poločas. Čekali jsme samozřejmě, že druhý poločas bude těžký, což se ukázalo. V druhé půli nás zastavilo hned vyloučení na začátku, Most vyrovnal a pak vedl a my jsme dotahovali, nicméně jsme bojovali až do konce,“ vyzdvihl řadu pozitivních věcí domácí trenér Libor Malínek.

„Jsem rád, že jsme tento zápas vyhráli. Věděli jsme, že v Olomouci bude zápas těžký. Olomouc hraje dobré zápasy s těžkými soupeři, Michalovce tady remizovaly. V prvním poločase jsme nehráli mosteckou házenou, ve druhém jsme zrychlili. Hráli jsme dobře v obraně, což bylo pro výsledek rozhodující, holky bojovaly a to rozhodlo zápas,“ byl spokojený také hostující trenér, Adrian Struzik.

Autor fotografií: PETR PELÍŠEK