Hanačky nechaly oba body na Slovensku, nezklamaly však

HC DAC Dunajská Streda – DHK ZORA Olomouc 31:25 (17:9)

Průběh utkání: 1:0, 2:1, 5:3, 9:4, 11:5, 13:6, 15:8, 16:9, 17:9 – 17:12, 19:15, 21:17, 24:18, 26:19, 28:20, 29:21, 30:23, 31:25

Rozhodčí:  Manek, Majstrik     Bez diváků              7 m hody: 4/3 – 1/0        Vyloučení:  3 – 1

HC DAC Dunajská Streda: Oguntoe, Oláhová – Pénzes, Lelkesová, B. Bízik 1, Kuczerová,  Hornyák 1, Juhos 2, Straková 3, Mészáros 1, Jagodič, Pastorková, Orsolya Virág 2, Bugárová 2, R. Bízik 9, Élö 10/3.

Trenér: Viktor DEBRE

DHK ZORA Olomouc: Haládíková, Polášková – Závišková 1, Kapsová 2, Jansová 1, Sovová 2, Kašpárková 3, Přikrylová 1, Krajčovičová 1, Kuxová 3 , Gajdošíková 3, Řezníčková, Možíšová, T. Fryčáková 2, Kubálková 1, Kubáčková 5/1.

Trenér: Libor MALÍNEK

Domácí hráčky Dunajské Stredy dychtily v domácím prostředí od prvních minut po odvetě, v polovině února totiž poté, kdy začalo ambiciózní družstvo z pomezí maďarských hranic zářit mezi renomovanými českými týmy a odvezlo si body i z Mostu, který si do té doby vedl naprosto suverénně, přijel totiž tehdy na Hanou a odvezl si domů porážku 29:26, se, kterou se tehdy vůbec nepočítalo. Slovenky, mezi nimiž se to jen hemžilo jmény a hráčkami s maďarskými kořeny, pro které je ženská házená jak známo vlastně národním sportem, od prvních minut naplňovaly do puntíku své prognózy a nenechaly nikoho na pochybách, kdo by chtěl v sobotním podvečeru tvrdit muziku. Zejména dvojice ostrostřelkyň operujících na křídlech Réka Bizik a Beatrix Élö mělo nabito ostrými, a ne nadarmo také trůní na prvních příčkách interligových střeleckých tabulek. Po deseti minutách vedly domácí 5:3, v polovině prvního poločasu, tedy po dalších nějakých pěti minutách už vedly 10:4 a nic nenasvědčovalo, že by chtěly ve svých snahách polevit. Ve chvíli, kdy se schylovalo k naplnění desetibrankového rozdílu, se naše děvčata přece jen „zmátořila“ a třemi brankami v závěru prvního poločasu upravila na poločasových 17:9. Po změně stran se začalo střelecky dařit i našim děvčatům, které se dokonce srovnaly s domácími kanonýrkami a druhý poločas se s nimi držely na dostřel, když ve druhém poločase je přestřílely 16:14 a to naše družstvo se trefilo 16 krát, domácí 14 krát a to si muselo „pomoci“ třemi sedmičkami.

Do naší branky se od prvních minut postavila Zuzana Haládíková, která se pochlubila 12 úspěšnými zákroky, když na posledních sedm minut ji vystřídala Míša Polášková, která si připsala 4 úspěšné zákroky včetně zlikvidované sedmičky. Prim mezi tyčemi však hrála domácí brankařka Viktorie Oguntoe, které jsme napočítali 29 úspěšných zákroků proti střelám našich děvčat. Pokud jde o střeleckou úspěšnost, vězte, že se do střelecké listiny zapsalo opět až neuvěřitelných 12 hráček našeho týmu. Nejvíc se snažily Tereza Kubáčková autorka pěti branek, z osmi střeleckých pokusů, pilnou střelkyní byla dále Magda Kašpárková, ještě s jedním střeleckým pokusem navíc (9), úspěšnost však tentokrát měla nižší. Další dvě spojky se trefily do černého třikrát, Gajdošíková z pěti a Kuxová ze šesti pokusů, 100% úspěšnost svých střeleckých pokusů opět zaznamenala  Klára Sovová, poměrně nízkou úspěšnost na křídlo měla tentokrát Tereza Fryčáková (5/2).

Pokud jde o střelkou úspěšnost domácích, zde jednoznačně kralovala Reka Bizik s devíti úspěšnými střelami, Élö zaznamenala dokonce 10 úspěšných střel, dvě však byly ze sedmiček. Zbývající domácí sřelkyně v porovnání se svými „hvězdami“ pouze paběrkovaly.

Trenér Libor Malínek před play-off:

Před olomouckými házenkářkami jsou dvě poslední utkání v základní části, v nichž budou bojovat se Slavií o čtvrtou pozici. Ta má k dispozici už jen poslední zápas. Soupeři Olomouce budou Prešov a Most. „Nabízí se zvládnout zápas v Prešově, protože Most je určitě kvalitnější tým. Na druhou stranu jsme v sobotu viděli, že se dá hrát s každým. Je to jen o motivaci a přístupu. Musíme dostat holkám do hlav, že můžeme vyhrát a nesmíme se dívat na tabulku, nebo si říkat, že musíme,“ dodal Malínek. Nyní je už jisté, že právě pražská Slavia bude soupeřem jeho celku v prvním kole play-off. To bude formou poháru, kdy se hraje systémem doma, venku. V posledních kolech se rozhodne pouze o tom, kdo začne na domácí palubovce. „Chceme být čtvrtí, abychom začínali na hřišti soupeře a odvetu hráli doma. Ale nevím, jestli je to výhoda,“ uzavřel Malínek.

Autor textu: Václav DOBEŠ