Hanačky dohrály podzim pouze s jednobodovou ztrátou na lídra

DHK ZORA Olomouc – Sokol Velké Meziříčí  29:19  (16:10)

Průběh utkání: 0:1, 3:2, 6.3, 10:5, 10:7, 14:7, 15:10, 16:10 –  25:16, 27:18, 29:19.

Rozhodčí: Valášek, Kubis         65 diváků         7 m hody: 4/3 – 2/2            vyloučení 1/0 .

Sestavy a branky:
DHK ZORA Olomouc: Hašlarová,Švábová – Gazdíková 1, Pšenicová 5/1, Veselá, Protivánková 2, Molíková 4, Kristková 1, Glogarová 1, Juřičková 2, Konvičná 3, Dobrovská 3, Rožková 5/2, Krůpová 2.
Trenér: Mgr. Lubomír KREJČÍŘ

Sokol Velké Meziříčí: Šabacká – Špinarová 2, Pospíšilová 2, Rymešová 7, Šmídová, Cahová 4, Blažková, Pacalová  4/1.
Trenér: Ing. Vincenc ZÁVIŠKA

Poslední mistrovské utkání v letošním kalendářním roce, postavil proti našemu družstvu soupeře z konce tabulky, děvčata z Vysočiny, která ukončila první polovinu soutěže s dvoubodovým ziskem. Úkolem Hanaček tedy bylo v posledním utkání získat plný počet bodů do konečného hodnocení podzimu. Cíle bylo dosaženo, Olomoučanky bez velkých problémů své soupeřky přehrály, když po prvních nesmělých, víceméně vyrovnaných, minutách získaly do desáté minuty tříbrankový náskok (6:3), který v dalších minutách neustále navyšovaly, v polovině prvního poločasu vedly 10:5 a první půlku  dohrály s výsledkem 16:10.  Domácí děvčata měla také po celou druhou třicetiminutovku otěže zápasu pevně v rukách, po prvních deseti minutách navýšila své vedení na 24:12 a o jejich výhře nebylo vůbec žádných pochyb. Soupeř, který do Olomouce přijel tak jako obvykle pouze s osmi hráčkami a úplnou možnost vystřídat ztratil hned na začátku druhého poločasu, kdy se zranila Veronika Špinarová, která byla po dlouhém přerušení utkání převezena rychlou záchrankou do nemocnice. Hostujícímu družstvu postupně ubývaly síly, což se projevilo zejména na přesnosti jejich střelby.

Domácí družstvo mělo tak možnost prostřídat celou svou sestavu, kterou také trenér Krejčíř využil, všechna děvčata si zahrála v utkání větší časový prostor než obvykle i proto se hra trochu vyrovnala, částečně ale také vlivem trochu smolné střelby, když jsme napočítali šest nastřelených tyček, ale hodně toho pochytala také hostující brankařka Šabacká. Olomoucké brankařky odchytaly každá jeden poločas, soupeřky zaznamenaly v utkání poměrně nižší počet střeleckých pokusů (jen 39), své útočné akce dohrávaly až na hranici pasivity. Střelecky se v našem družstvu nejvíc dařilo Kačce Pšenicové, zejména její čtvrthodinový střelecký koncert v polovině druhého poločasu byl úchvatný, nastřílela v něm všech svých pět branek a představení zakončila proměněnou sedmičkou. Výborný zápas také odehrála Monika Molíková, čtyři vstřelené branky v jednom utkání bylo letošním maximem. Jinak  se utkání hrálo v poklidu, žádné extra skvělé výkony, ale ani nějaké propadáky k vidění nebyly, na aktérkách bylo trochu znát, že se blíží konec sezony a hráčky potřebují načerpat nové síly.

Na to v jakém počtu svěřenkyně trenéra Závišky na Hanou přicestovaly, podaly velmi dobrý výkon, v družstvu je několik kvalitních házenkářek, tak jak jsme v pozvánce před utkáním předpokládali. Zejména vysoká spojka Andrea Rymešová je hráčkou, která by se určitě uplatnila ve vyšší soutěži.

Po skončení utkání se v klubovně ke krátkému posezení sešel kompletní hráčský kádr starších dorostenek. Trenér Krejčíř děvčatům poděkoval za přístup k přípravě a utkáním v podzimní části, poděkoval realizačnímu týmu, ale také panu Radimu Krůpovi, který velmi obětavě cestoval s děvčaty Lesany Zubří na tréninky a zápasy Trenér dále zhodnotil vystoupení děvčat velmi kladně, vždyť po hráčské obměně, ke které před touto sezonou došlo, bylo cílem družstva udržet pokud možno kontakt s nejlepšími a v jarní části zabojovat na postupu mezi nejlepší čtveřici, který by znamenal postup do tvořící se 1. ligy starších dorostenek, která by se měla podle vedení sportovního úseku ČSH určitě pro novou sezonu vytvořit. Prozatímními adepty postupu z východní skupiny se zdají být týmy Sokola Poruba, který, ale v dohrávce poprvé v sobotu klopýtl v Ivančicích, když tam prohrál 24:19. Zatím dalšími horkými favority jsou naše děvčata, HC Zlín a Ivančice, o postup se určitě ještě porvou také Veselanky a flintu do žita jistě ještě nebudou házet Otrokovice ani Bohunice, tedy vesměs družstva o kterých jsme hovořili jako o kandidátech postupu už na začátku sezony. No, prostě jaro bude hodně horké a my v boji o postup nechceme zklamat a být při tom. Pro úplnost ještě snad doplňme, že ve druhé skupině – západ, jsou zatím kandidáty na postup DHC Plzeň, Baník Most, Slavia Praha a Házená Jindř. Hradec. Další možní adepti Sokol Písek a Vršovice ještě mohou do souboje zasáhnout, vše se dozvíme v pondělí, kdy budou zkompletovány všechny podzimní dohrávky.

Naše děvčata sobotní výhrou potvrdilay také postup do Final Four, turnaje nejlepších týmů starších dorostenek po podzimu, který se uskuteční na závěr roku, 29. a 30. prosince 2017 v Jindř. Hradci, jako součást závěrečných bojů semifinále a finále Českého poháru žen. Už dnes je jasné, že v Jindř. Hradci narazí naše děvčata na lídra západní skupiny DHC Plzeň a lídr východní skupiny Sokol Poruba, nastoupí proti druhém celku skupiny západ Baníku  Most, nebo Slavii Praha. Každopádně půjde o zajímavou konfrontaci kvality družstev starších dorostenek, hrajících v obou skupinách nejvyšší soutěže.

Víkendová  utkání 1.ligy starších dorostenek – východ  udělala pořádný průvan mezi favority. Především v dohrávce  6. kola do Ivančic si lídr tabulky Sokol Poruba přijel pro svou první a jedinou bodovou ztrátu, když podlehl domácím děvčatům  24:19. Také svěřenkyně trenérky Lenky Černé, neunesly už potřetí v podzimní části sezony roli vysokého favorita do které byla zlínská děvčata pasována již před zahájením sezony a podlehly ve Veselí domácímu týmu 31:26, přestože domácí tým nastoupil bez jedné ze svých nejlepších střelkyň  Natálie Větříškové. Čelo tabulky se po dvou nečekaných a překvapivých porážkách favoritů vyrovnalo a do jarních soubojů se dají očekávat další překvapivé výsledky a souboje na ostří nože, protože v sázce bude opravdu hodně.

Autor textu: Václav Dobeš