Český pohár žen dospěl do čtvrtfinále

Poslední osmička týmů v boji o Český pohár už bude jen reprízou zápasů nejvyšší soutěže, budou ale mít svá jistá specifika,  v poháru nebývá nouze o překvapení, i favorit může zaváhat, naopak také outsider může v samostatném souboji proti favoritovi uspět, každé utkání musí skončit výhrou jednoho z účastníků.  V osudí čtvrtfinále, které je na pořadu z větší části už v tomto týdnu,  zůstala pouze družstva MOL ligy, což tedy znamená, že v předchozích kolech nedošlo k žádnému překvapení a favorité si své pozice uhlídali.  Už v tomto týdnu budou sehrána dvě utkání, kdy proti sobě nastoupí soupeři, kteří nemají ve svých sestavách žádnou z hráček, které ještě hrají v Německu na MS. Ve výběru trenéra Jana Bašného hraje totiž  9 legionářek a sedm hráček domácí soutěže, čtyři z Mostu a tři ze Slavie.

Zajímavostí čtvrtfinálového losu je to, že poprvé v historii  jsou družstva striktně losována, bez ohledu na jejich postavení v aktuální tabulce. Tak se totiž přihodilo, že na příklad v utkání Poruba – Olomouc hraje aktuálně čtvrtý tým Českého pořadí doma proti našemu družstvu, které je momentálně  páté, stejně tak současně třetí Veselí hraje doma proti sedmému Hodonínu a první Most proti šestému Zlínu. Jedině v utkání Písek – Slavia je toto pravidlo respektováno, resp. bylo takto nalosováno. Pravidlo o hůře postaveném družstvu nasazené  jako domácí, totiž bylo bez udání důvodu zrušeno.

Prvním utkáním čtvrtfinále bude ve čtvrtek 14. 12. 2017 v 18:00 hod. Zápas Sokol Poruba – DHK ZORA Olomouc. Favoritkami utkání budou domácí obhájkyně Českého poháru z minulé sezony, které i letos míří hodně vysoko. Sokolkám sice bude chybět slovenská kanonýrka Alica Kostelná, která se chystá na operaci, roli nejlepší střelkyně družstva už převzala mladičká Sylvie Polášková, zapojují se i další mladé, na příklad Eliška Desortová. Trenéři jsou spokojeni zejména s výkonností pivotů Minarčíkové a Konečné, prosazují se i křídla Rechtorisová a Revajová. Naše děvčata pojedou do Ostravy s vírou ve vlastní síly a chtějí postoupit, přesto že nebudou v Ostravě ani zdaleka v nejsilnějším složení.

V pátek 15. 12. 2018 v 18:00 hod. SHK Veselí n. Mor. – HK Hodonín. Ve Slováckém derby nastoupí oba soupeři v hale lepšího ze dvojice, ale domácí si musejí dávat pozor na svého soupeře, který už v minulém roce ještě jako prvoligový, vyřadil třeba i naše družstvo.  V nedělním podvečeru 17. 12. 2017 v 18:00 hod. nastoupí v domácím prostředí český lídr Baník Most proti HC Zlín. Čtyři opory Černých andělů (Müllnerová, Jeřábková, Maňáková a  Zachová)  budou mít v nohách  těžké zápasy na MS a je otázka, zda alespoň některé nastoupí do čtvrtfinálového klání. Poslední čtvrtfinálové utkání se hraje v jižních Čechách až příští středu 20. 12. 2017 v 18:00 hod. Sokol Písek proti DHC Slavia Praha.  Favoritkami budou Slavistky, které patrně už nastoupí kompletní, včetně reprezentantek z MS – Kudláčkové, Šetelíkové a Galuškové.

Čtveřice postupujících týmů si prodlouží letošní házenkářský rok v posledních dnech letošního roku v Jindř. Hradci, kde ve Final Four nastoupí ve finálovém souboji o cennou trofej a také zajímavou finanční prémii. Novinkou bude utkání o třetí místo.

Autor textu: Václav Dobeš