Čtyři kola před závěrem postup do play-off – nerozhodnuto

          Už jen poslední čtyři kola odehrají házenkářky v dlouhodobé části soutěže, což zajímá především ty týmy, které jsou ještě ve hře  na postup do play-off. Jej jich ještě hodně, většina však už jen doufá v postup který se u mnohých pohybuje už jen v oblasti sci fi. Za reálné situace má z českých týmů jistý postup do play-off pouze Baník Most. Aktuálně druhá Slavia mohla už mít také jistotu postupu, sobotní porážka v Olomouci ji však v jejím rozletu trochu přibrzdila. Nyní jí čekají dvě utkání pravdy, bude hrát sice doma, ale s oběma mistry Iuventou a Mostem a do třetice doma s málo oblíbeným soupeřem Veselím. Musí tedy v trojutkání získat nějaké body, v posledním kole by už body z Bánovců nemusely stačit. Druhý adept postupu,  který má 21 bodů –  Veselí  má nepoměrně lehčí los, nesmí ztratit body v Bánovcích a doma s Plzní a pokusit se získat body v Praze se Slavií, protože v posledním kole doma Zlín je velmi ošemetný soupeř na derby, ktrému v podstatě už o nic nejde.  Porubá má nyní 20 bodů a bude hrát třikrát na Slovensku v Prešově, Bánovcích a v Šaľe, kde musí získat čtyři body a pohlídat si v posledním kole doma nevyzpytatelnou Plzeň, ta  však získává body hlavně doma. Naše družstvo má na svém kontě zatím 17, bodů každá bodová ztráta však už může být smrtící, hraje dvakrát venku (Zlín a Prešov) a dvakrát doma s Pískem a s Šaľou. Zlín má dnes už jen teoretickou šanci na postup, i při plném bodovém zisku doma se Zorou o tomto víkendu ho čekají v příštích dvou kolech dva soupeři (Michalovce a Most), kteří jsou při vší úctě nad síly družstva Zlína. Podobně to platí pro družstvo Plzně, přestože získalo jako nováček úctyhodný počet bodů (14), přesto už ani teoreticky nemůže dosáhnout na potřebný počet nutný pro postup do českého play-off.

          Minulé kolo přineslo tak jako už mnohé předchozí několik zajímavých a možno říci nečekaných výsledků. Zejména výsledek utkání na Hané se nečekal už předem, zejména po zjištění situace se zraněním brankařek, když po dlouhodobé absenci Slovenky Haladikové, která družstvu chybí už osm zápasů, vypadla před utkáním proti Slavii klíčová žena v brance Zory Lucka Rašková, tak že do branky zůstala jediná, dorostenka Michaela Polášková. Ta se však za podpory družstva zhostila svého úkolu se ctí a přispěla značnou měrou k nečekané výhře domácích děvčat Druhým trochu nečekaným výsledkem byl záípas na Šariši, kde si Písek připsal svou druhou výhry na venkovním hřišti, když porazil v Prešově domácí celek. Jihočešky po výměně trenéra, když žezlo převzala dlouholetá hráčka Písku a později pražské Slavie Katka Keclíková, už vyhrál dvakrát v řadě a hodně si polepšil v očekávaném souboji o udržení. Plzeňský nováček zůstal věrný tradici a z východu, kde hrál v týdnu dvě utkání v Michalovcích a v Prešově odjel domů bez bodového zisku. Baník Most si připsal další dva body, když se vyrovnal s Bánovci. Zlín hrál v Šale, kde kladl nečekaně tuhý odpor favorizovanému Duslu, důležité body pro souboj do play-off si připsaly Sokolky z Poruby, které doma porazily Veselí a snížily jeho náskok na další adeptky.

          Nastávajících 19. kolo bude hodně zajímat především Hanačky a jejich Zlínské soupeřky. Bude to souboj kdo z koho, i když  Zlín už bez větších ambicí, ale určitě ani tak nedá svou kůži lacino a při nejmenším bude chtít Hanačky hodně potrápit.   Zajímavý duel slibuje také zápas v Prešově. Kde musí Poruba bodovat. Zajímavý bude také návrat Dušana Daniše „na místo činu“, současný kormidelník Poruby totiž do Ostravy zamířil právě z Prešova, který je jeho bydlištěm a možná i rodištěm. Zatím co Poruba si bude muset asi na Prešov dát pozor, to Panenky by mohly na Slovensko cestovat zcela v poklidu, vždyť Bánovce získaly za celý ročník zatím jen jediný bod (proti Porubě), ale to ještě měly v kádru Michnovou i Obstovou, těch se ale vedení klubu v průběhu roku zbavilo. Pohodové utkání se předpokládá odehrát v Plzni, kde je velmi málo pravděpodobné, že by český mistr zaváhal proti nováčkovi, když ví o tom, jakou šlamastiku umí nováček soupeřům doma připravit, o čem se už řada renomovaných celků mohla přesvědčit. Zajímavou podívanou naopak nabízí Jihočešky, které před týdnem přivezly body z Šariše a nová trenérka Katka Keclíková by se chtěla znovu vytáhnout i na domácí scéně. Jediný duel z předchozích zápasů minulých let na nejvyšší úrovni, kdy o překvapení nebývala nouze, nabízí program na nedělní podvečer do Prahy  kam přijede slovenský mistr Iuventa Michalovce.

Sobota 09. 03. v 17:00 hod.: HC Zlín – DHK ZORA Olomouc

            Jedno z nejsledovanějších zápasů 19. kola už sice asi ztratilo svůj předpokládaný náboj, nicméně alespoň hostujícímu celku ještě teoreticky ale prakticky jde i o play-off, musejí však asi všechna utkání vyhrát, což se samozřejmě týká i toho proti letitému rivalovi ze Zlína. Ten má navíc u Hanaček vroubek z podzimu, kdy v té  době  Zlín figurující na předních místech tabulky pomýšlel a vcelku oprávněně a reálně o play-off. Porážka byla v té době pro Hanačky ranou proti ambicím, porážka je hodně mrzela a po pravdě i zaskočila. Olomoučanky měly v té době za sebou úspěšnou sérii, kdy se vezly na vítězné vlně, porazily doma Veselí a Plzeň přivezly body z Bánovců, ale po porážce v Praze se Slavií následovala porážka se Zlínem. HC Zlín disponuje mladým hráčským kádrem složeným převážně z vlastních odchovankyň. Střeleckými oporami týmu jsou Monika Křičková, hrající na pivotu, spojka Lenka Hradilová, další mladá spojka Gabriela Nygrýnová a na rozehrávce hrající Míša Kolářová. V družstvu je ještě několik dalších hráček, převážně těsně za hranicí přechodu z dorostenecké kategorie, nebo ještě mladších, na příklad Hubová, Jagodič, Mizerová, Polomíková atd. Před několika týdny se ze Sokola Poruba vrátila odchovankyně Otrokovic Michaela Sekulová, která by se měla stát vítanou posilou týmu s využitím množství zkušeností. Sobotní utkání ve Zlíně bude podle očekávání hodně bojovné, obě družstva preferuj moderní trendy, tedy rychlost variabilitu nejrůznější formy zakončení, včetně preference rychlého útoku.

Rozpis 19. kola MOL ligy

Sobota 09. 03. v 17:00 hod.: HC Zlín – DHK ZORA Olomouc                                                                                               Sobota 09. 03. v 18:00 hod.: ŠŠK Prešov – DHC Sokol Poruba                                                                                               Sobota 09. 03. v 18:00 hod.: HK Sokol Bánovce n. B. – SHK Veselí n. Mor.                                                                    Sobota 09. 03. v 18:30 hod.: DHC Plzeň – DHK Baník Most                                                                                                 Neděle 10. 03. v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – HK Slovan Duslo Šaľa                                                                                Neděle 10. 03. V 17:00 hod.: DHC Slavia Praha – Iuventa Michalovce

Autor textu: Václav Dobeš