Baník Most kráčí za sedmým titulem

               Za svým sedmým mistrovským titulem má po sobotě nakročeno úřadující český mistr Baník Most, který v sobotu v Praze Edenu udělal rázný krok k obhajobě titulu. Slavistky, které se do českého play-off protlačily doslova až na poslední chvíli a uspěly pak v semifinále v souboji proti Porubě si brousí zuby třeba i na titul. První utkání sehrály netradičně v sobotu v pražském Edenu, ale po vyrovnaném boji odjely na sever Čech úspěšnější Černí andělé, kteří si vytvořili výbornou výchozí pozici k tomu, aby už za týden v prvním sobotním duelu své snažení naplnili ziskem svého  sedmého mistrovského titulu v řadě. Naopak v souboji o bronzové medaile zabojovaly Panenky z Veselí n. Mor., i když si situaci ve vyrovnaném souboji s Porubou trochu zkomplikovaly v závěru, když za vedení 21:20 ztratily pár sekund před koncem míč a Sokolky v poslední sekundě utkání srovnaly na plichtu. Po ní následovaly sedmimetrové hody, když hostující trenér prostřídal všechny tři své brankařky, Roháčkovou, Krebs a Múčkovou ale nebylo mu to nic platné, když rozhodující sedmičku proměnila Eva Veselková a zajistila tak Panenkám první bod  do odvety, která se bude hrát o víkendu v Ostravě, kde domácí doufají, že se rozhodne až v nedělním utkání.

               V slovenském play-off nenechal obhájce titulu Iuventa Michalovce nic náhodě, pustil se do svého překvapivého soupeře ŠŠK Prešov s plnou vervou a nasypal mu ve dvou utkáních na nedaleký návrat  na Šariš  hned 94 branek, což je patrně absolutní rekord. Žádný z pamětníků si nepamatuje, a ani historické  prameny nehovoří o tom, že by v play-off o titul mistra jeden ze soupeřů vstřelil ve finálovém utkání 50 branek. Na Šariši patrně zavládla spojenost a euforie po vyřazení favorizované Šaľy z play-off. Chemičkám totiž zbyly jen oči pro pláč, souboj o bronzové medaile jsou pro klub jako je Šaľa doslova potupou a všichni se s tím jen těžko smiřují.  A správní rada klubu zareagovala tak jak tomu v podobných případech bývá – odvoláním trenéra Michala Lukačína z funkce. Duslo už si našlo i náhradu, do Šaľy nastoupí reprezentační trenér, který povede i Duslo Šala – Ján Packa. Utkání o třetí místo ve slovenském play-out se podle předpokladu stalo pouze nutnou epizodou, v utkání hraném na dvě utkání se začínalo v Bánovcích a domácí tam podlehly Šaľe 24:33 a dá se očekávat, že série skončí v Šaľe už v sobotu.

               Zajímavý závěr a rozuzlení připravil pro házenkářskou veřejnost scénář nadstavby o 5. – 8. místo v interlize, znamenající pro poslední tým nepříjemný sestup do nižší soutěže.  Sympatický výkon a řada překvapivých výsledků, které předvedl nováček soutěže DHC Plzeň v průběhu interligové sezony si proto možná víc  lidí přálo setrvání Západočešek v soutěží, když další „adept“ na Černého Petra Sokol Písek ztratil asi část svých sympatizantů poté, co se posilnil o exslavistku Hanu Kvášovou, která se stala v závěru soutěže hlavní tváří Jihočeského týmu, když za 12 utkání která za Písek odehrála nastřílela více než 70 branek. Řada lidí, zejména však Plzeňáků to nesla jako křivdu a nefér jednání proti nim. Tak už to ale ve sportu bývá, funkcionářsky šikovnější a zkušenější využijí možností a ti jich také využili. Je třeba vzít tyto skutečnosti na vědomí, smířit se s nimi a pokusit se svůj postup mezi absolutní elitu zopakovat za rok znovu. Vraťme se ale k uplynulému kolu nadstavby, abychom zhodnotili odehraná utkání, připravili se na sehrání zbývajících zápasů a celou sérii dohráli se ctí. Naše děvčata hrála ve středu utkání v Písku, kam odjely oslabeny o své dvě klíčové spojky Hurychovou a Kašpárkovou, utkání se jim vůbec nepodařilo a odjely domů s porážkou rozdílem devíti branek. Zcela jiné bylo potom sobotní pokračovaní ve Zlíně, kam už s oběma uzdravenými hráčkami odjely v dobrém rozpoložení a domácí celek rozebraly bez větších problémů. Domácí  absolvovaly utkání po té, kdy po utkání v Plzni potvrdily svou záchranu v soutěži. V neděli se v Plzni střetla dvě nejvíc ohrožená družstva a zprvu to vypadalo na bezproblémovou selanku, když Písek vedl v poločase  8:17 a dálo se být rozhodnuto. Západočešky však posbíraly zbytky sil a dokázaly takřka nemožné, minutu před koncem byl stav 25:25 a šťastnou závěrečnou branku Písku zaznamenala Pešková. Utkání se dohrávalo plné emocí, výsledkem byly tři červené karty v obou týmech. Utkání tedy rozhodlo, že Písek obhájil svou sounáležitost k elitě a Plzeň sestupuje do 1. ligy.

            České play-off o první místo a titul má tedy za sebou první kolo, před týdnem z něj vítězně na sever Čech z Prahy dopluli Černí andělé. Odveta se očekává s velkým zájmem, přesto se však očekává, že si domácí zisk sedmého titulu pohlídají už v prvním sobotním zápase. Souboj o bronzové medaile, naopak lépe rozjely Panenky z Veselí, ty ale čeká strastiplná cesta do Ostravy, kde jsou domácí nažhaveny konečně po dvouletém půstu získat alespoň bronz. Dva roky po sobě vyšly Sokolky naprázdno, v roce 2017 jim bronz vyfoukly Olomoučanky v minulém roce Veselanky. Uvidíme budou-li Sokolky po třech letech konečně znovu úspěšné ?  Na Slovensku se očekávají jednoznačné konce ze strany favoritů, Iuventa rozhodne o svém dalším titulu s pravděpodobností, hraničící s jistotou v Prešově už v sobotu a ani Šaľa nebude chtít sérii proti Bánovcům zbytečně prodlužovat. Minulý týden se rozhodlo vše i v nadstavbě, smutek se rozhostil na tváře a do duší Západočešek, kterým ani na nováčka nevídaný 18 bodový zisk napomohl, aby po roce znovu opustil elitní soutěž. Naše družstvo si už s předstihem zajistilo konečné 5. místo mezi českými interligovými týmy, na které si brousily zuby děvčata Zlina. Nakonec jediný zajímavý souboj lze očekávat v jihočeském Písku, kde se zřejmě na poslední chvíli zachráněný domácí tým pokusí ještě poskočit o jedno místo před Zlín, což by určitě v Písku brali jako až nečekaný úspěch zasloužící si bujaré oslavy.

 

Rozpis utkání play-off a nadstavby:   

České play-off:            

Sobota 18. 05. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – DHC Slavia Praha

Neděle 19. 05. v 19:00 hod.: DHK Baník Most – DHC Slavia Praha – hraje se za stavu 1:1

 

Sobota 18. 05. v 17:00 hod.: DHC Sokol Poruba – SHK Veselí n.Mor

Neděle 19. 05. v 15:00 hod.: DHC Sokol Poruba – SHK Veselí n.Mor.– hraje se za stavu 1:1

 

Slovenské play-off:   

Sobota 18. 05. v 16:00 hod.: ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce

Neděle 19. 05. v 16:00 hod.: ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce – hraje se za stavu 1:1

 

Sobota 18. 05. v 18:00 hod.: Slovan Duslo Šaľa – Sokol Bánovce

Neděle 19. 05. v 11:30 hod.: Slovan Duslo Šaľa – Sokol Bánovce –  hraje se za stavu 1:1

 

Česká nadstavba o 5. – 8. místo:

Sobota 18. 05. v 15:00 hod.:  TJ Sokol Písek – HC Zlín

Sobota 18. 05. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – DHC Plzeň

 

Autor  textu: Václav  Dobeš