17. kolo MOL ligy bude plné očekávaných šlágrů

         Několik zajímavých zápasů se dá očekávat z programu 17. kola, největší z nich shlédnou příznivci opět už ve středu, v předehrávce Baníku Most, který přivítá Sokol Porubu, družstvo, které chytilo v novém roce výbornou formu a má za sebou sérii tří výher, z toho jednu se Slavií v Praze. Také druhá, tentokrát páteční předehrávka na Zemplíně, svede soupeře z čela tabulky, kam přijede Veselí, které před týdnem vyšlo na prázdno v Šaľe. Naše družstvo čeká další nepříjemný soupeř – Trenčín, na kterého nemají holky dobré vzpomínky, když naposledy před rokem si Slovenky odvezly domů dva cenné body, za výhru 27:28. Ani zbývající duely, Zlín – Šaľa, Slavia Praha – Hodonín, ani slovenské derby Bánovce – Prešov, nebudou bez zajímavých nábojů.

         Uplynulé kolo nepřineslo příliš vzruchu, obě očekávaná střetnutí hraná na Slovensku, nepřinesla očekávaný souboj na ostří nože. Na Šariši si Slavia Praha v poklidu pohlídala náskok, který si vybojovala už v prvním poločase a vůbec si nepřipustila problémy se soupeřem, který před rokem z Prahy odjížděl s dvoubodovým  ziskem 29:25, podobně jako před týdnem Slavii obraly o body doma, Sokolky z Poruby. Prešov asi zažívá menší výsledkovou krizi, když nebodoval už čtyři zápasy po sobě. Druhé utkání hrané na Slovensku také žádné drama nepřineslo, domácí Šaľa si vytvořila šestibrankové vedení už v prvním poločase a i když v průběhu vedla už i jedenáctigólovým rozdílem, povolila Panenkám snížit na přijatelný, ale nic moc neřešící rozdíl šesti branek. V poklidu se hrála i předehrávka ve Zlíně, kde Černí andělé stále ještě bez zraněné Jeřábkové vyhrály bez problémů, hlavně zásluhou střelkyň Szarkové a Kovářové, které samy nastřílely 19 branek a uhrály zápas s šesticí teenagerek v sestavě. Zápasy dvou celků ze závěru tabulky, v Písku, kde hostoval slovenský mistr Iuventa, ale také v Hodoníně, kde hrála naše děvčata, zpočátku stále ještě trochu pod hrozbou ztráty bodů z více než rok staré porážky v Hodoníně, se v obou případech postupem času změnil v exhibici, když Michalovce dosáhly na další „čtyřicítku“, druhou v řadě a třetí celkově v sezoně a naše holky se na svou první, přiblížily už na dvoubrankový rozdíl. Obávaný soupeř Bánovce hrál v sobotu v Ostravě proti Porubě, ale ta žádné drama nepřipustila,  pouze potvrdila, že se v novém roce dostala do parádní pohody. Pro úplnost uveďme ještě výsledek Mostu v Poháru EHF, který hrál své poslední domácí utkání a zápas se mu vůbec nepodařil, když se Švédkami z Höörsu podlehl vysoko 19:31.

         Jak už jsme uvedli v úvodu, 17. kolo nabízí dvě předehrávky, ta první středeční, je opět vyvolána startem Mostu v Evropském poháru a také jsme ji označili za jeden ze šlágrů kola, protože na sever Čech míří po třech výhrách v řadě Sokol Poruba. Na páteční termín se dohodli Michalovce s Veselím a také toto utkání je možno považovat za jeden ze šlágrů, výsledek bude zajímat také adepty na české play-off, o které bojuje zatím úspěšně také Veselí. Bodovou ztrátu si však nepřipouští ani Iuventa, která má na Veselí navíc „pifku“ za podzimní bodovou ztrátu na Slovácku, odkud odjela s porážkou  27:29.  Trojice dalších zápasů se hraje v sobotu, zajímavý souboj slibuje hned ten odpolední ve Zlíně, kam přijede Šaľa s cílem udržet si minimální bodovou ztrátu na absolutní špičku tabulky, domácí zase naopak ještě čekají na zaváhání ostatních i když se zdá, že desetibodová ztráta na postupovou pozici se zdá být skoro nedostižná.  Ve slovenském derby bude sice papírovým favoritem hostující Prešov, ten však má za sebou hrozivou, čtyřzápasovou šňůru porážek, takže bez šance na úspěch nemusejí být ani domácí Bánovce, s dvojicí posil z Partizánskeho – Michnová, Hollá.

         Naše družstvo nastoupí v tradičním čase proti slovenskému soupeři, který tak jako před týdnem Hodonín nemá příchuť příjemného soupeře. Před rokem totiž mladý slovenský nováček zaskočil naše družstvo a odvezl si z Hané oba body po výhře 27:28. Trenčín v průběhu sezony opustila jeho nejúdernější spojka Katarína Kostelná a proti minulému roku navíc před sezonou odešla do zahraničí druhá ze sester Rajnohových, naopak velkou posilou Slovenek se stala pivotka Pastorková, která pod hrad Matúše Čáka přišla z Veselí. Slovenkám se v této sezoně nedaří vůbec na hřištích soupeřů, své čtyři získané body má pouze z domácích zápasů (proti Bánovcům a Písku) ale pozor, má na svém kontě i dvě utkání, ve kterých prohrál o jedinou branku a to opět proti našemu družstvu a navíc před dvěma týdny proti Veselí. Z toho plyne takový závěr, že mladý trenčínský tým nelze za žádných okolností podcenit. Naše družstvo musí k utkání přistoupit zcela koncentrovaně, nesmí připustit ani náznak podcenění a po celých šedesát minut musí hrát s plným nasazením a důsledně jít za svým cílem, kterým není nic jiného, než plný bodový zisk. Slovenky nemají za sebou ani povedený víkend, když v neděli předehrávaly utkání se Slavii Praha a prohrály doma vysoko  21:40.

Autor textu: Václav Dobeš