Zora se bez porážky drží ve špici tabulky

DHK ZORA Olomouc – Sokol Písek 25:23 (13:12)

Vývoj skóre: 0:1, 3:1, 4:5, 6:5, 7:7, 8:9, 11:10, 11:12, 13:12 – 15:12, 19:16, 20:17, 22:18, 22:21, 23:22, 25:22, 25:23.
Rozhodčí: Brzósková, Pavelová, 180 diváků, 7 m hody: 3/3 – 3/3, vyloučení: 4–3

Sestavy a branky:
DHK Zora Olomouc: Rašková, Polášková – Hurychová, Růžičková 4/1, Kapsová, Jansová 1, Sovová 1, Kašpárková, Salčáková 3, V. Fryčáková 1, Krajčovičová, Severová, Kubáčková 4, Gajdošíková 6/2, T. Fryčáková 5.
Trenér: Jan HEGAR

Sokol Písek: Preslová, Neubergová – Boorová 2, Kubišová 4, Michková 2, Novotná 3, Talafousová, Benešová, Kalčíková 1, Palasová 7/2, Šelaisová, Součková 1, Pešková 3/1.
Trenér: Vladislav JORDÁK

Velmi vyrovnané a bojovné utkání viděli diváci v souboji domácího celku a hostujícího družstva v Olomouci. Obě družstva nastoupila do utkání s odhodláním navázat na svá předchozí vystoupení. Domácí družstvo se zatím drží v popředí soutěže, po pěti zápasech ještě ani z jednoho neodešlo bez bodu, jejich bodové zisky se však rodily většinou po boji, chyběla lehkost a výkon byl hodně upracovaný. Děvčata jsou schopna si vytvářet tlak i množství brankových příležitostí, ubíjí je však na druhé straně vysoký počet technických chyb, kterých jsme jim v sobotním utkání napočítali 19, z toho 14 po nepřesných přihrávkách a které pak rychlonohý soupeř využíval k brejkům, kterých Jihočešky zakončovaly v osmi případech, naštěstí jich také celou řadu zahodily, k čemuž přispěla i Lucka Rašková jejich likvidací.

To byl také hlavní důvod vývoje utkání v prvním poločase, kdy se soupeř držel neustále na dostřel a domácí děvčata nebyla schopna si vytvořit větší náskok, aby se jejich hra zklidnila a mohly tak v klidu produkovat svou hru. V desáté minutě vedlo domácí družstvo 3:1, soupeř však během dalších pěti minut otočil vývoj střetnutí a další minuty se hrály v jeho režii, když si vytvořil ale pouze jednobrankový náskok, který vydržel až do úplného závěru poločasu, v poslední minutě nejprve Gajdošíková ze sedmičky vyrovnala a Martina Salčáková zajistila domácím jednobrankové poločasové vedení. Po změně stran se domácím podařilo navýšit na tříbrankový náskok, který pak s minimálními obměnami vydržel až do 18. minuty, kdy se domácím děvčatům podařilo navýšit své vedení na čtyři branky. Jihočešky se však nevzdaly a během dvou minut opět snížily na jednobrankové vedení domácích a poslední pětiminutovka tak slibovala velké drama. V čase, kdy do konce zbývalo odehrát pět minut se podařilo domácím dvěma góly navýšit na 25:22, za tři minuty snížil Písek na rozdíl dvou branek a tento výsledek už byl konečným a také vysvobozením nejen pro hráčky, ale i jejich příznivce.

Prapor domácích tentokrát držely především spojky Gajdošíková Kubáčková a Růžičková, které zaznamenaly 14 branek včetně všech tří úspěšných exekucí sedmiček. Také křídla, především Tereza Fryčáková a na přelomu obou poločasů také Martina Salčáková se podílely na brankové bilanci. I přes některé vady na kráse lze hodnotit utkání jako kvalitní, hrála se vyrovnaná, rychlá házená, zejména Jihočešky znovu potvrdily, že se s nimi musí počítat, proti minulé sezoně, která byla v podání družstva hodně nepovedená je znát určitý progres a posun ve výkonnosti směrem nahoru. Naše děvčata zaslouží tentokrát pchvalu za bojovnost a nasazení v celém utkání a to i tehdy, kdy se jim hra nedařila podle představ. Důležitý úkol, který před nimi stál – zisk obou bodů hráčky splnily beze zbytku.

Václav Dobeš
Foto: Radek Heloňa – olomouc.cz