Zkrácený souhrn turnaje házenkářek o Pohár Míru v Olomouci

Subjektivní hodnocení účastníků:
Slovan Duslo Šaľa:
Obhájce prvenství na turnaji v Olomouci své postavení lídra bez problémů potvrdil, ve všech utkáních jednoznačně své soupeře převyšoval. Projevuje se dobrá a systematická práce náročného trenéra Lukačína, který staví na herní vyzrálosti svého týmu, jehož základní osa hraje pohromadě řadu sezon, v některých momentech hraje až strojově, bez zbytečné kreativity, vše je propracované a nacvičené, dá se říci až na slepo. Hráčky jsou běhavé a rychlé, silově a technicky výborně vybavené. Hlavními protagonistkami této hry je základní sestava a v ní především velezkušené spojky Bujnochová, Bahýlová, Blehová, na pivotu Trochtová a bleskurychlá a jen těžko udržitelná křídla Klučková a Pocziková. To vše pak zaštiťují zkušené brankařky Haládiková, Ladicsová, ale také vrátivší se Ukrajinka Krebs, která měla sice namířeno do Maďarska, ale kontrakt se nakonec nekonal.. V Šaľe však nezapomínají ani na mládež obě družstva mladších i starších dorostenek skončila na čelných místech slovenské ligy a už dnes se některá jména z vlastní líhně objevují ale také prosazují v družstvu žen a začínají vystrkovat růžky.. Na turnaji v Olomouci jsme na příklad viděli už ostřílenou levačku Tisajovou, nebo urostlé mladičké spojky Némethovou a Škoricovou a další. O budoucnost nemusejí mít v Šaľe žádné obavy.

ŠŠK Prešov
Na stříbrnou příčku turnaje se vyhouply v Olomouci svěřenkyně Dušana Daniše a je s podivem, jak se tvář družstva změnila oproti vystoupení na turnaji v Šaľe před dvěma týdny, kde sice nastoupily se svou reprezentační brankařkou Gubíkovou, která v Olomouci chyběla, ale bez čtveřice kadetek hrajících v tu dobu na ME v Michalovcích. Na turnaji v Šaľe skončily bez bodu poslední a od našich děvčat na příklad schytaly debakl 36:27. V Olomouci už dvě z kadetek hrály a zejména Popovcová se vůbec neztratila. Hlavní tíha zápasů však ležela na ostřílených bojovnicích, zejména na rtuťovité univerzálce Martině Bačíkové, nebo kanonýrkách Tatianě Šutranové a Daniele Harčarufkové, z nichž první jmenovaná byla dokonce vyhodnocena jako nejlepší hráčka turnaje. Utkání s našimi děvčaty nakonec skončilo plichtou a druhé místo připadlo Prešovu pouze díky o jedinou branku lepšímu celkovému rozdílu branek ze všech utkání. Zápas byl pro oba celky pikantní také v tom, že už za dva týdny se potkají znovu, ale to už o body v ligové soutěži, když Hanačky zamíří k zápasu.na Šariš proti silnému soupeři, v jehož dresu už budou samozřejmě i reprezentační brankařka Gubíková, nebo Ukrajinka Liebiedieva, které na turnaji v Olomouci chyběly.

DHK ZORA Olomouc
Naše družstvo si proti loňskému ročníku turnaje o Pohár míru o stupínek polepšilo, loni v podobné konkurenci obsadilo až poslední čtvrté místo. Bohužel musíme trochu po pravdě konstatovat, že výkon družstva jako celku měl v průběhu turnaje spíš klesající úroveň, lehkost a technická vybavenost a zejména úspěšné zakončování připravených kombinací mnohdy vázla. To v prvních dvou utkáních proti rakouskému i litevskému vicemistrovi podaly výkon podle představ trenérů.. Nemůžeme ale jen tvrdě kritizovat, i v dalších utkáních se hrála kvalitní házená a už na příklad ve druhém utkání proti Žalgirisu si naše děvčata vypracovala až pětibrankový slibný náskok, o který však v průběhu zápasu přišla a v koncovce musela tvrdě o vítězství zabojovat. Je pravdou, že trenéři dávali ještě více méně víc příležitostí širšímu hráčskému výběru, takové herní výkyvy však pro konečný výsledek zápasů nejsou žádoucí a mohou být nepříjemné. Holky ale přesto potvrdily, že umějí zabojovat, zejména v zápasech se svými slovenskými soupeři, proti Prešovu, kdy se utkání nevyvíjelo v náš prospěch, dokázaly v závěru zabojovat a uhrát cennou remízu. Ještě větší dávku bojovnosti prokázaly v klíčovém duelu s pozdějším vítězem Šaľou, kdy na začátku druhého poločasu jsme prohrávali už dokonce osmibrankovým rozdílem, když se vůbec nedařilo některým naším klíčovým hráčkám, ale závěr jsme stáhli až na nejtěsnější rozdíl, takže i favorit se musel o konečný výsledek začít obávat a dohrával utkání pod velkým tlakem. Nakonec smolně pro Hanačky dopadl i konečný výsledek turnaje, kdy o druhém místě Prešova rozhodl před naším celkem rozdíl v celkovém poměru o jedinou branku lepším

ACME Žalgiris Kaunas.
Litevský vicemistr, který v minulé sezoně neohájil po páté svůj mistrovský titul, startoval na našem turnaji letos už potřetí a dosáhl zde svého nejhoršího výsledku. V družstvu došlo k částečné „výměně stráží“ družstvo viditelně omládlo a šestice litevských seniorských reprezentantek ještě nestačila zacelit odchody nejzkušenějších. Přesto však dokázalo družstvo potrápit nejen naše družstvo, když podlehlo jen dvoubrankovým rozdílem, ale také suveréna Šaľu, když zdramatizovalo závěr a v poslední pětiminutovce dokonce tahalo za delší konec, když čtyřikrát v průběhu šlo do vedení a dvě minuty před koncem ještě drželo vedení, ale nakonec zkušenější soupeř uhrál nejtěsnější výhru (37:36). V souboji o „ Černého Petra“ nakonec Litevky přehrály své rakouské protějšky a odvezly si čtvrté místo. Střelecky se nejvíce prosadily Klaudija Śidlauskytė a Audinga Kniubaitė, se stejným střeleckým výsledkem jako nejlepší střelkyně turnaje, o pořadí rozhodoval počet branek ze 7 m hodů. Herně zaujala také velmi kreativní a technicky vybavená Inesa Verbovik.

MGA Fivers WIEN
Výkon rakouského vicemistra byl pro příznivce, ale i soupeře určitě zklamáním. Škoda, že družstvo nepřijelo na Hanou v nejsilnějším složení, citelně chyběla sestra jejich nejlepší střelkyně na turnaji Karly Ivančok – Ines, která je v kádru rakouské reprezentace a jednou z nejlepších hráček a střelkyň Rakouska. V dobrém světle se v brance představila naše dobrá známá z W. Neustadtu – Natascha Schilk, ta však na všechno sama nestačila. Každopádně se dá předpokládat, že v plné síle by byl Fivers určitě důstojným soupeřem všem ostatním družstvům startujícím na turnaji.

Přehled a výsledky všech zápasů:
MGA Fivers Wien (AUT) – DHK ZORA Olomouc (CZE) 24:31 (11:16)
ACME Žalgiris Kaunas (LTU) – ŠŠK Prešov (SVK) 25:30 (10:15)
Slovan Duslo Šaľa (SVK) – MGA Fivers Wien (AUT) 32:23 (15:16)
DHK ZORA Olomouc (CZE) – ACME Žalgiris Kaunas (LTU) 34:32 (20:15)
ŠŠK Prešov (SVK) – MGA Fivers Wien (Aut) 29:17 (17: 7)
ACME Žalgiris Kaunas (LTU) – Slovan Duslo Šaľa (SVK) 36:37 (16:19)
ŠŠK Prešov (SVK) – DHK ZORA Olomouc (CZE) 24:24 (11: 9)
Slovan Duslo Šaľa (SVK) – ŠŠK Prešov (SVK) 34:26 (16:10)
MGA Fivers Wien (AUT) – ACME Žalgiris Kaunas (LTU) 20:25 (11:12)¨
DHK ZORA Olomouc (CZE) – Slovan Duslo Šaľa (SVK) 21:22 ( 8:15)

Konečná tabulka turnaje:

Pořadí Tým Z V R P Skóre B
1 Slovan Duslo ŠAĽA 4 4 0 0 125:106 8
2 ŠŠK PREŠOV 4 2 1 1 109:100 5
3 DHK ZORA OLOMOUC 4 2 1 1 110:102 5
4 ACME Žalgiris KAUNAS 4 1 0 2 118:121 2
5 Mga Fvers WIEN 4 0 0 4 84:117 0

Individuální ocenění:
Nejlepoší hráčka: Tatiana Šutranová (ŠŠK (Prešov).
Nejleoší střelkyně: Lívia Klučková (Duslo Šaľa)
Nejleoší brankařka: Lucie Rašková (Zora Olomouc)

Sestava a branky družstva DHK ZORA Olomouc:
Rašková, Polášková, Beranová – Hurychová 6, Růžičková 2/1, Kapsová 7, Jansová 6, Hvostaľová 9/2, Kašpárková 3, Salčáková 6, V. Fryčákoá 7, Krajčovičová, Severová 11, Kubáčková 10/1, Salašová 4, Gajdošíková 16/1, Řezníčková, Chlandová 3, T. Fryčáková 20.
Trenér: Jan HEGAR

Zúčastněná družstva:
Slovan Duslo Šaľa (SVK) – česko-slovenská interliga – stříbrná medaile vicemistr
ACME Žalgiris Kaunas (LTU) – první liga Litvy – stříbrná medaile – vicemistr
MGA Fivers Wien (AUT) – účastník nejvyšší soutěže Rakouska WHA – stříbrná medaile za Hypo NÖ – vicemistr
ŠŠK Prešov (SVK) – česko-slovenská interliga – bronzová medaile za 3. Místo v SR
DHK ZORA Olomouc (CZE) – česko-slovenská interliga 6. Místo – Play-off ČR třetí místo a bronzová medaile

 
Václav Dobeš