Jubilejní 60. ročník turnaje házenkářek pořádaný ve dnech 24. – 26. 08. 2018 házenkářský klubem DHK ZORA Olomouc je minulostí. Máme radost, že po šesti letech se podařilo našim děvčatům prolomit čtyřletou nadvládu házenkářek Slovanu Duslo Šaľa a usednout znovu na pomyslný Hanácký trůn. Naše radost však trochu kazí nešťastný a troufám si napsat i nezodpovědný postup zástupců obou rakouských klubů, zúčastněných na turnaji. Vše bohužel začalo tím, že družstvo Wiener Neustadtu, se kterým nás pojily několikaleté přátelské vztahy, zvážil, že kvalita jejich družstva se kterým do Olomouce přijel nedosahuje úrovně ostatních soupeřů a dohodl se tedy s Hypem, že vzájemné utkání v neděli už pro ně nemá smysl. Bohužel rakouská výprava po sobotním utkání, po porážce od litevského mistra Žalgiris Kaunas odjela bez slůvka vysvětlení pořádajícímu klubu domů do Vídně, asi také zvážili, že pro ně tento turnaj nemá očekávaný přínos ? Olomoučtí příznivci, ale také hráčky se dlouho těšili na to zahrát si proti takovému soupeři , naposledy jsme tuto možnost měli před šestnácti lety, kdy jsme spolu s Hypem hráli česko-slovenskou interligu, kdy Hypo hrálo v soutěži jako host. Pro zajímavost – naše družstvo tenkrát jako jedno ze dvou interligových celků (tím druhým byl Inter Bratislava) dokázalo rakouský velkoklub v domácím prostředí, kdy se hrálo ve sportovní hale UP porazit – 25:24.
Hypo Noe sehrálo v rámci turnaje s oběma kvalitními týmy společné česko-slovenské soutěže Slovanem Duslo Šala a DHK ZORA Olomouc vyrovnané souboje, které oba po velkém boji a výborné házené skončily shodou okolností nerozhodně a s litevským mistrem Žalgiris Kaunas, Hypo dokonce jak už bylo řečeno po vyrovnaném boji prohrálo. Nechceme toto rozhodnutí dále rozebírat, myslíme si však že na kultivované sportoviště s vysokou sportovní a společenskou úrovní, hrané pod přímou záštitou olomouckého primátora a člena české vlády – ministra kultury doc. RNDr. Antonína Staňka, takové jednání rozhodně nepatří.
K vlastní sportovní kvalitě, turnaje, pomineme-li výšeuvedený exces za který jej považujeme, je třeba zhodnotit, že čtveřice družstev v zápasech předvedla velmi hodnotné kvalitní zápasy, které snesou srovnání s tou nejvyšší kvalitou ženské házené a to zejména spojených s účastí dvou mistrovských celků svých zemí hrajících pravidelně v Evropských pohárových soutěžích. Této tendenci a hodnocení se bohužel vymykal osmý celek rakouské nejvyšší soutěže – WHA (Women Handball Austria 2017/18) , tedy celek ZV Wiener Neustadt , který ve všech utkáních ve kterých nastoupil, utrpěl vysoké prážky rozdílem 12, 17, nebo dokonce 21 branek. Přesto i v tomto týmu jsme viděli několik velmi kvalitních idividuláních výkonů, na příklad švýcarskou brankařku Joy-Estelle Luchsinger, nebo střelkyni AnnuTeubl autorku 22 branek (ze tří utkání) .
Celek Hypo Noe, který do Olomouce přijel poté, co neuspěl na turnaji v Šaľe, přijel do Olomouce v téměř stejné sestavě, posíleno bylo pouze Ruskou brankařkou Olgou Sanko, výkon většiny hráček však byl v Olomouci nesrovnatelný. Uvedená brankařka byla výraznou osobností , ale zaujalo zejména vysoké nasazení většiny hráček, zejména rakouských reprezentantek Mirely Dedič, Klaudie Wess, nebo Stefanie Kaiser, velkými osobnostmi se ukázaly být na příklad Rumunka Teodora Magurean, nebo Litevka Sonata Vijunaité, vesměs zkušené harcovnice, své předpoklady ukázaly i obě mladé Maďarky implantované do družstva před touto sezonou – Krisztina Barany i Beatrix Elö. Přínosem trenéra Ference Kovácse se ukázalo být téměř ortodoxní využívání hry bez brankařky, kterou uplatňoval i při hře v plném počtu a nutno říci, že vedlo často k úspěchu.
Sympatický výkon a dojem zanechaly v Olomouci tentokrát Litevky ACME Žalgiris Kaunas které však bohužel přijely na Hanou v hodně okleštěné sestavě, trenér Antanas Skarbalius musel nechat doma ze zdravotních důvodů několik svých opor, síly tedy postupně ubývaly, což se projevilo zejména v posledním utkání turnaje, kdy měly Litevky na regeneraci sil pouze jedno utkání, tedy zhruba dvě hodiny času. Vynikající práci odvedla zejména brankařka Amanda Vareikiené, která byla dokonce vážnou aspirantkou na titul nejlepší brankařky turnaje. Další výraznou osobností byla zkušená pivotmanka Audinga Kniubaité, která nakonec byla vyhodnocena jako nejlepší hráčka turnaje, střelecky se dařilo také na spojce sřelkyni Klaudii Šidlauskyté, autorce 23 branek. Svůj nejlepší zápas sehrály Litevky proti Hypo Noe, byly také jediným celkem, který nad zkušeným rakouským mistrem vyhrál.
Čtyřnásobný turnajový šampion Slovan Duslo Šaľa si na obhajobu vítězství opět brousil zuby, před novou sezonou došlo v družstvu k poměrně velké hráčské obměně, trenér Lukačín vsadil tentokrát hodně výrazně na mládí, velmi významně na sebe upozornila zejména čtveřice devatenáctiletých v čele s brankařkou Soňou Furgalákovou, odchovankyně Bytčanské házené, která už zakotvila i v seniorské reprezentaci SR. Hodně byly vidět dvě mladé trenčanky Terezia Takáčová a Nina Ušiaková, jedničkou mezi nimi ale byla nejvyšší hráčka družstva Šaľy a její odchovankyně se 184 cm výšky, která se stala nejlepší střelkyní turnaje a během dvou let z ní vyrostla stálice slovenské reprezentace a kanonýrka par excellence . Tyto mladé daly zapomenout na hráčky takových kvalit jakými byly zejména rychlonohé Livia Klučková, nebo Réka Bizíková, které na našem turnaji zářily v minulých sezonách. V současnosti však mezi rychlonohé hráčky Šaľy nutno zařadit i další, na příklad Nikolu Ráckovou.
Vítězkami turnaje se po zásluze staly nakonec domácí házenkářky DHK ZORA Olomouc, které prokázaly své vysoké kvality, zarputilost a bojovnost, které je ctí a ctily i v předchozích zápasech zejména na turnaji v Šaľe před týdnem. Obavy z výrazného oslabení hráčského kádru po řadě odchodů, které trenéři zaznamenali se nepotvrdily, všechny odchody (Růžičková, Hvostaľová, Kubáčková, sestry Fryčákovy) vykompenzovaly změny v příchodech, kde zejména obě slovenské reprezentantky, brankařka Zuzana Haládiková a rychlé křídlo Annamária Patrnčiaková se ukázaly být velkými osobnostmi. Také Iva Závišková, mladá hráčka z Velkého Meziříčí má však veškeré předpoklady k růstu a uplatnění svých předností, které ve hře uplatňuje. Hanačky předvedly zejména v obou nerozhodných zápasech proti Hypu a Šaľe, že při plné koncentraci by mohly být vyrovnanými soupeřkami všem družstvům v česko-slovenské soutěži.
Trenéři mohou plně počítat s velmi silnou trojicí brankařek, kde interligovými boji prověřené Haládiková a Rašková by měly být velkými oporami je na nich vidět pohoda i herní vyzrálost, mladá Míša Polášková, bude čekat na svou šanci, která určitě přijde, i na turnaji se blýskla několika perfektními zákroky. Velký progres zaznamenává družstvo na pozici křídel. V čem je síla Annamárie jsme si potvrdili po jejím účinkování v minulé sezoně v dresu Hodonína, bleskový start do brejků snad neumí tak jako ona žádná z interligových hráček. Není však sama, i další křídla, Martina Salčáková, Chlandová, neb Denisa Krajčovičová prokázaly svou vysokou kvalitu. Hráčky hrající na pivotu se musely vypořádat s odstoupením Lucky Severové po zranění, dostaly tak vyšší herní podíl a obě jak Jansová tak i Sovová se prosadily. Spoky, kterých se na hřišti vystřídalo celkem devět, budou asi mít pozici nejsložitější. Nejpilnější z nich byla Tatiana Gajdošíková, která mohla útočit i na korunu střelkyń, bohužel v utkání s Hypem utržila bolestivý šrám a musela vynechat utkání proti Šaľe. Mladá Markéta Hurychová se lepšila zápas k zápasu, svůj nejlepší výkon předvedla v posledních zápasech proti Šaľe a Žalgirisu. Trojice spojek z rozehrávky Kapsová, Salašová a Trumpešová, mají každá jiný svůj herní styl, jejich přínos pro družstvo však bude určitě nezanedbatelný. Ostatní spojky – Kašpárková, Závišková, Žáčková a Řezníčková svůj potenciál budou muset ještě dále rozvíjet, aby se do družstva trvale prosadily.
Sestava a branky DHK ZORA na turnaji:
Haládiková, Rašková,, Polášková – Hurychová 13/1, Závišková 5, Trumpešová 3, Kapsová 8, Jansová 8, Sovová 8/2, Kašpárková 6, Salčáková 14, Krajčovičová 3, Severová 3, Žáčková 1, Salašová 4, Gajdošíková 22/1,Řezníčková 1, Patrnčiaková 25, Chlandová 10.
Autor textu: Václav Dobeš