Žačky na Prague Handball Cupu

Ve čtvrtek 29. 3. 2018 odcestovaly dvě družstva starších žaček a jedno družstvo mladších žaček našeho klubu na Prague Handball Cup. V kategorii starších žaček (WC) startovalo celkem 102 týmů a v kategorii mladších (WD) 59 týmů. Holky odehrály spoustu zajímavých utkání a nabraly cenné zkušenosti do mistrovských utkání a žákovské ligy. Jedno z družstev starších žaček dokonce sahalo po medailích, které jim jen těsně unikly. Více informací o účasti konkrétních družstev na turnaji v komentáři od trenérů.

Starší žačky A
V pátek a sobotu čekaly na holky souboje v základní skupině s atraktivními a neznámými soupeři – Sokol Poruba II (výjimka 🙂 ), SV Union Halle Neustadt (DE), HVI Himmelev (DK), DUH/UH Esbjerg IV (DK) a Union Korneuburg (A). V pátečním programu jsme v hale na Barrandově narazili na soupeře z Poruby, Esbjergu a Himmelevu. S těmito soupeři si holky poradily s obrovským přehledem a všechny protivníky přehráli rozdílem třídy.

Poruba – Zora 14:25
Zora – Himmelev 17:8
Esbjerg – Zora 2:29

V sobotu jsme ke zbylým dvěma zápasům odcestovali až za Prahu do haly v Radonicích, kde nás čekaly nepříjemné Němky a Rakušanky. Holky ovšem nenechaly nic náhodě a soupeře doslova decimovaly. S velice nepříjemnými Němkami odehrály „prozatím“ skvělé utkání, kdy v poločase vedly 10:0!!!!! Konečné skóre Zora – Neustadt 18:3. I po prostřídání holky hrály skvělou dynamickou házenou s perfektní obranou. Proti Korneuburgu to bylo ovšem mnohem vyrovnanější. Celý poločas jsme se soupeři nemohli utrhnout na více jak dvougólový rozdíl. Zlom přišel v hned na začátku druhé půle, kdy jsme odskočili na rozdíl 5 branek. To soupeř neunesl a přišel brutální faul na Natku Kuxovou, následovala přímá červená a soupeř se zlomil a již nekladl velký odpor. Mohli jsme opět prostřídat a šetřit síly do nedělních bojů. Utkání skončilo výsledkem 11:16

Postupem do hlavní části turnaje z prvního místa, jsme si zajistili skupinu, která se odehrávala ve Strašnicích – 15 minut chůze od školy, kde jsme byli ubytovaní. V této skupině již není možnosti zaváhání – pokud chceme jít dál musíme vše vyhrát. Čeká nás klubový souboj proti našemu druhému týmu Zory a MHK Bytča. V klubovém derby jsme vyhráli v poměru 18:8. I přes výhru jsme museli holky důrazně upozornit, že s takovým přístupem a koncentrací nikam nedojdeme. Soupeř z Bytče opět kousal, ale utkání jsme dotáhli do vítězného konce v poměru 14:10.

Opět postupujeme do další části, teď už ovšem do play-off, konkrétně osmifinále. Čeká nás německý TSV EBE Forst United – velice těžký soupeř, který praktikuje agresivní obranné systémy 3-3 nebo 2-4. S těmito systémy se vůbec nesetkáváme, proto byla velice krátká taktická porada a náčrt možností, jak soupeře přehrát. Začátek utkání nám vůbec nevychází, prohráváme 0:3, 1:4, ale postupem času se holky srovnávají se soupeřovou obranou a začínají náskok soupeře smazávat. Na konci první půle prohráváme pouze 6:5. I druhá půle přináší urputný boj, ale nakonec holky soupeře přece jen udolají v poměru 11:9 a jsme ve čtvrtfinále. Tady nás čeká známý, ale přetěžký soupeř – Slavoj Žirovnice. Jejich hra je postavená na precizní souhře rozehrávky a pivota. Pokyny zněly jasně – vyřadit ze hry střední spojku a pohlídat si záběhy pivota. Ač už holky měly v nohách 3 zápasy ve velice rychlém sledu, na jejich hře to rozhodně nebylo znát. Soupeře deklasujeme rozdílem třídy 17:7, pol. 10:2. Jsme v semifinále. Přesunujeme se na halu do Vinohrad, kde nás ve 20.30 hod. čeká opět velice těžký soupeř (v této fázi již není lehkých soupeřů) – Slavia Praha. Holky opět předvádí skvělé výkony a jsou neustále ve vedení. 4 minuty před koncem vedeme 9:12. V této fázi ovšem do utkání vstupují dva pánové a posílají nás do 4. Minimálně jedno vyloučení bylo naprosto nesmyslné – čistý zákrok zepředu na rameno a ruku. Soupeř této výhody dokonale využívá a otáčí skóre ve svůj prospěch na konečných 13:12. Nedá se nic dělat, čeká nás boj o bronzovou medaili opět se známým a velice silným soupeřem DHK Baník Most.

K pondělnímu utkání zajíždíme na Výstaviště Letňany. Utkání je naprosto vyrovnané, bojovné, tvrdé, soupeři si nic nedarují, ale naprosto korektní. Doslova rozhoduje každá maličkost. V průběhu utkání se žádnému ze soupeřů nepodařilo odskočit na větší brankový rozdíl, vedení se přelévá ze strany na stranu a na konci utkání svítí na ukazateli remízový stav 12:12. Čekají nás nájezdy. 5 hráček z každého družstva jdou nájezd na brankařku soupeře. I toto skončilo nerozhodně, proto se jde na nájezdy náhlé smrti. Tady má soupeř bohužel více štěstí nebo možná pevnější nervy a nám nezbývá nic jiného než se smířit s nepopulární bramborou. Soupeři samozřejmě gratulujeme. Jak jsem zmínil na začátku, že holky odehrály „prozatím“ skvělé utkání, musím konstatovat, že odehrály nejen skvělé utkání, ale skvěle celý turnaj. Jejich výkon měl vzestupnou tendenci a musíme před nimi smeknout, jak enormní fyzickou a psychickou zátěž zvládly. Bramborová medaile je sice nepopulární, ale být na 4. Místě ze 102 týmů není rozhodně žádná ostuda. Jejich vystoupení na turnaji byla ukázková reprezentace klubu. Holky děkujeme. Jsme na Vás pyšní. Závěrem bychom chtěli poděkovat rodičům, divákům a hlavně klukům z Litovle, že nám během velice důležitých utkání vytvořili domácí prostředí.

Trenéři: Petr Habermann, Miloš Haloun

Starší žačky B
Po příjezdu do Prahy jsme se ubytovali ve škole v Kunraticích, převlékli se do modrých barev DHK ZORA, vzali vše, čím se dalo fandit a přejeli na halu Slavia Praha, kde hrál náš A-tým. Svým fanděním jsme holkám vytvořili skoro domácí prostředí, které bohužel nestačilo k jejich výhře.

V pátek starší žačky, které hrály ve skupině WC5 čekaly týmy 1.SC Bohumín 98 z Česka, HVI Himmelev II a Ajax Kobenhavn III z Dánska. Hned první hrací den jsme okusili, jak chutná prohra, výhra i remíza. Nejtěžším soupeřem se pro nás stal právě tým 1.SC Bohumín 98, se kterým jsme inkasovali prohru, a tak se vstup do turnaje nezdál zrovna lehký. Soupeř nás přehrál hlavně svojí rychlostí a herními kombinacemi, na které jsme nedokázali reagovat dostatečnou obranou. Bohužel se střelecky dařilo pouze Kláře Hlaváčkové, která z deseti gólů přispěla šesti. V dalším zápase proti HVI Himmelev II. se začalo dařit i ostatním holkám, a i když dánky měly váhovou převahu, skončil pro nás zápas výhrou 12:7, kdy se o počet našich vstřelených gólů zasloužily i mladší žačky, které na turnaji hrály za družstvo starších, a to Petra Marešová a Nikola Hynková. Poslední zápas pátečního dne proti týmu Ajax Kobenhavn III byl pro nás také celkem náročný, jelikož nám nepřálo štěstí, holky hodně střílely, nedařilo se nám proměňovat, a tak utkání skončilo stavem 6:6 a přitom se jednalo o hratelného soupeře. V sobotu jsme měli prostor se dobře vyspat, jelikož první zápas jsme hráli až po obědě. Tady musím poznamenat, že soupeř byl jeden z těch slabších v naší skupině a my jsme ho velmi podcenili, přizpůsobili jsme se jeho hře, a tak končíme utrápeným výsledkem 6:6. Poslední zápas v naší skupině hrajeme proti týmu Handball Wölfe Wien z Rakouska, kde výborný výkon předvedla Nikola Hynková, a tak zápas končí výsledkem 16:6 a my tak postupujeme z druhého místa ze skupiny.

Nedělní den jsme začali s úsměvem na tváři, jelikož ze 101 týmů, které jsme mohli potkat, nám los přiřadil náš A tým starších žaček, pozitivní na tom bylo, že víme, s kým budeme hrát. Holky nic nevzdaly a bojovaly do poslední minuty a všechny předvedly velice dobrý výkon. Tým MHK Bytča ze Slovenska nás přehrál svojí rychlostí a utkání tak skončilo 9:20. Tím naše herní účast na tomto turnaji končí. V pondělí jsme navštívili finálový den na hale

Chtěla bych všem holkám poděkovat za účast na tomto turnaji a za neskutečný kus práce, který na sobě v rámci hry udělaly. Jste úžasný tým i mimo hřiště a já velice hrdá trenérka, která se má od vás stále co učit. Speciální poděkování patří Jarkovi Lukešovi za společné vedení týmu a Lucii Polesové za fotodokumentaci.
PS: Píšťalku mám já, takže kupuji všem tatranky. 

Trenérka: Kateřina Hlaváčková

Mladší žačky
Tým mladších žaček A, doplněný třemi hráčkami z druhého týmu mladších žaček našeho klubu odjel do Prahy s hlavním cíle a to si turnaj užít, zapojit všechny hráčky do hry a nasbírat spoustu zkušeností. Tohle vše se týmu podařilo splnit. Golově se prosadily úplně všechna děvčata, což vnímáme jako velké pozitivum. V základní skupině holky narazily na družstva: AJAX KØBENHAVN I, WAT ATZGERSDORF, 1. SC BOHUMÍN, 98, SOKOL PÍSEK II, SV STUTTGARTER KICKERS. Ze skupiny nakonec holky postoupily z prvního místa. Ke každému zápasu jsme přistupovali jednotlivě a nehleděli na skóre v tabulce. Dělat nějaké velké průzkumy soupeře je v této kategorii podle nás úplně zbytečné, každý zápas je naprosto jiný a to jsme si také potvrdili. Na utkání má určitě svůj vliv časté cestování a přesuny po Praze a únava děvčat. Ve většině zápasů měl soupeř viditelnou výškovou převahu, kterou holky kompenzovaly svojí bojovností a týmovostí.

V neděli po postupu nám byly nalosovány do mini skupiny týmy: HC MILEVSKO, HBC STRAKONICE 1921. Obě dvě utkání, při nichž už byla hodně znát únava se holkám podařila vyhrát. Jelikož však v základní skupině měli oproti ostatním o soupeře méně stejně jako skupina WD6-WD9 čekalo je malé osmifinále proti HC Zlín. Utkání proti Zlínu bylo krásným herním zakončením turnaje v podání mladších žaček, přesto, že kádr Zlína byl ročníkově a herně na tom lépe, i přes všechny okolnosti se naše družstvo postavilo k zápasu bez strachu a holky hrály do poslední minuty, neohlížely se na výsledkovou tabuli a hrály svojí hru, jako celý turnaj.

Výsledky jednotlivých utkání najdete na: https://phc.cz/vysledky/tym/702. Holky si zaslouží pochvalu hlavně za jejich přístup k celému turnaji a plnění pokynů trenérů. Jak jsme již zmiňovali, jejich bojovnost a týmovost byla hlavním receptem na soupeře a my doufáme, že tohle holky zúročí i ve zbytku sezóny. Žádný ze zápasů nevypustily a všechny daly minimálně jednu důležitou branku, viděli jsme také krásné individuální akce a to i od těch nejmladších, které byly na takovém turnaji poprvé. Holky se střídaly snad na všech postech a vždycky se snažily předvést to nejlepší. V bráně celý turnaj odchytala Anička Niklová, která tým mnohokrát podržela svými zákroky a proměnila s jistotou některé sedmimetrové hody. Za trenérskou dvojici děkujeme také rodičům, kteří nás podporovali během turnaje přímo na místě nebo u online přenosů z domova a družstvu starších žaček B za podporu při dramatickém utkání s Bohumínem. Gratulujeme také oboum týmům starších žaček za jejich skvělé výkony. Těšíme se na další ročník. 

Trenéři: Klára Sovová, Alois Sedláček