Vyrovnaná vítězná bitva Hanaček s Dunajskou Stredou

DHK ZORA Olomouc – HC DAC Dunajská Streda  29:28 (14:15)

Průběh utkání:  3:0, 4:2, 4:4, 6:5, 8:8, 9:9, 10:9, 12:11, 13:14, 14:15 – 16:15, 19:17, 18:17, 18:19, 22:21, 24:23, 27:25, 28:28, 29:28.

Rozhodčí: Kilchner – Vacula       Diváci:  100             7 m hody:   7/6 – 3/2             Vyloučení: 3 – 5

Přímá červená karta  Anette HUDÁKOVÁ  (Dunajská Streda) za stržení protihráčky v proskoku

Sestavy a branky:

DHK ZORA Olomouc: Polášková, Haládíková – Kapsová, Jansová 4/2, Sovová 4/4, Kašpárková 3, Přikrylová 1, Roupcová, Machačová 2, Fryčáková 4, Kuxová 4, Hejlová 1, Kubálková 1, Kubáčková 5.

Trenér: Libor MALÍNEK

DAC Dunajská Streda: Noémi – Pencés, B. Bizík 2, Kucserová, Hornyák, Juhos 2, Meszáros, Sári 4/3, Virág, Hudáková 5, Rajnohová 5,  R. Bizík 6, Élö 4.

Trenér: Viktor DEBRÉ

Naprosto vyrovnané a bojovné utkání sehrála v nedělním podvečeru interligová družstva domácího  DHK ZORA  Olomouc se slovenským favorizovným celkem HC DAC Dunajská Streda. Oba soupeři vstoupili do zápasu nažhavení, o poznání lépe začaly domácí hráčky, které v brzku vedly už v začínající čtvrté minutě zápasu 3:0. Ze strany soupeřek začala střelecky a aktivněji Anette Emma Hudáková, která vstřelila první branku hostujícího celku. Jedna z klíčových střelkyň družstva DAC Beatrix Élö pak neuspěla při střelbě první sedmičky. Do černého se hráčky z maďarsko-slovenského pomezí, kde se spíš než slovensky dohovoříte maďarsky, která je pro většinu místních rodnou řečí, trefily až v začínající desáté minutě. Druhou branku přidala až v začínající desáté minutě stejná autorka první branky – Hudáková. Teprve až potom, v dalších minutách se rozstřílela a to hned dvakrát další kanonýrka – Erika Rajnohová. Na hřišti se poté dlouho jakoby nic nedělo, ale jen z povzdálí. Útoky totiž střídaly útoky, pohledné akce na obou stranách potvrzovaly, že se zde hraje opravdu vrcholová házená. Útoky se střídaly na obou stránách, nechyběly ani střelecké pokusy, ale obě brankařky byly většinou na místě a připraveny. Pohledných akcí byla celá řada. Jen vzpomeňme jak se měnil průběh zápasu: 4:4, 5:5, 6:6,8:8,10:10,12:12 a v závěru 12:14,13:15, 14:15 a pak už byl odpískán poločas. Podobný ráz měl zápas i po přestávce jen s tím rozdílem, že se ve více než z poloviny střídali střelci obou týmů pravidelně  vždy po dvou vstřelených brankách a tento rytmus se zachoval prakticky až do konce utkání, kdy se kupodivu neustále více dařilo našim děvčatům, které se několikrát dostaly do dvoubrankového vedení. Soupeřky však vždy dokázaly nebezpečí eliminovat a vývoj zažehnat. Chleba se lámal až v posledních pěti minutách zápasu. Nejprve dvě naše juniorky Machačová a Kuxová dvěma trefami krátce po sobě navýšily na 27:25, soupeř odpověděl střelou Rajnohové a vzápětí po “time team outu“ ze sedmičky Barbara Sari vyrovnala na 27:27. V čase  57:50 po faulu na pronikající Moniku Machačovou byl nařízen 7 m hod proti DAC, který Klára Sovová proměnila ve vedení 28:27, ale ihned po zisku míče však soupeř vyrovnal Boblárkou  Bizik na 28:28. Poslední a rozhodující akcí zápasu byla přihrávka Natálie Kuxové na křídlo Tereze Fryčákové, která šanci proměnila a zajistila tak vítězný výsledek zápasu.

Pokud jde o výkony některých našich hráček, brankařka Míša Polášková absolvovala  13 úspěšných brankařských pokusů a byla tak jak v předchozích zápasech oporou našeho týmu. Velmi kvalitní výkon předvedla Tereza Kubáčková, která zaznamenala  50% střeleckou úspěšnost, což  je na spojku nadprůměrný výsledek, ale byla i v počtu vstřelených branek nejúspěšnější střelkyní. V našem týmu se zaskvěla stoprocentní střeleckou úspěšností sedmiček Klára Sovová. Dalšími čtyř golovými střelkyněmi se staly Nikola Jansová, Tereza Fryčáková a Natálie Kuxová. Velmi potěšitelná byla střelecká statistika, vždyť mezi střelkyněmi  jsme zaznamenali celou desítku autorek branek, což je výsledek vysoce nadprůměrný.  Mezi nejlepšími střelkyněmi soupeřek se objevila především Anette Hudáková s pěti  brankami, statistiku si však pošramotila svou červenou kartou.  Dalšími střelkyněmi byly Réka Bizik se 6 úpěšnými střeleckými pokusy, 5 krát se trefila Erika Rajnohová, 4 krát Betrix Élö a také Barbara Sári, která tři branky vstřelila ze sedmiček.

Zora zvládla přetahovanou s Dunajskou Stredou a stále bojuje o play-off

AUTOR  TEXTU: David Kubatík – „Olomoucký Deník“

Házenkářky olomoucké Zory prokázaly v koncovce utkání 23. kola házenkářské Mol ligy žen o trochu větší bojovnost než jejich soupeřky z Dunajské Stredy a po těsné výhře v poměru 29:28 si stále drží celkem dobrou naději na postup do vytouženého play-off. „Myslím, že to bude drama až do posledního kola,“ řekl po zápase domácí kouč Libor Malínek.Chtěli jsme za každou cenu vyhrát, což se nám podařilo. Hrálo se naprosto vyrovnané utkání, skóre se přelévalo z jedné strany na druhou a my jsme v závěru byli šťastnější,“ říkal po zápase s úlevou olomoucký kouč Libor Malínek. A bylo tomu skutečně tak. Kromě úvodního olomouckého tříbrankového vedení totiž až do konce žádný z celků nevedl o více než dvě branky. Tomu také odpovídal poločasový stav v poměru 14:15 ve prospěch Slovenek. A ani v druhé půli tomu nebylo jinak. Skóre se postupně rozrůstalo a do poslední minuty se vstupovalo za nerozhodného stavu 28:28. S tím se však nesmířila domácí Tereza Fryčáková a v čase 29:03 vsítila rozhodující branku. Hanačky se tak mohly radovat z druhého vítězství v řadě. „Možná, kdybychom dokázali využít více šancí, tak závěr nemusel být až tak infarktový. Je z toho ale výhra a to je nejdůležitější. Body teď vážně potřebujeme,“ řekl olomoucký kouč. „Ve druhé polovině jsme prokázali větší bojovnost a touhu po vítězství. Přesně takhle by to v těchto typech zápasů mělo chodit,“ dodal ještě.Olomoucké házenkářky si i díky tomuto vítězství stále udržují poměrně slušnou naději na postup do play-off. Aktuálně jim v tabulce patří šestá příčka a na pátou Slavi Praha disponují pětibodovým náskokem. Příští zápas navíc odehrají na palubovce beznadějně poslední Stupavy.

Autor textu: Václav DOBEŠ