Vyhodocení sezony starších dorostenek

          První ročník nejvyšší soutěže starších dorostenek má za sebou nově vytvořená soutěž v klasickém formátu – celostátní 1. liga jako nejvyšší soutěž  dané kategorie  + jedna druholigová skupina. V této podobě se naposledy hrála soutěž v tomto formátu před šesti lety v sezoně 2012/13. Poté začaly nejrůznější experimenty, nejčastěji ve formátu čtyř skupin na podzim a poté nadstavba za účasti 8, příp. 7 celků. Naposledy v posledních třech sezonách se hrálo ve dvou skupinách západ – východ po 9 – 10 družstvech a závěr finálová utkání 1. – 4. vždy jen dvoukolově vítězové obou skupin  o 1. a 2. místo a  druhá družstva z obou skupin o konečné umístění na 3. a 4. místě. Letošní ročník je tedy po šesti letech znovu v klasickém formátu nejvyšší celostátní první liga  a jedna druhá liga s podmínkou  řídícího svazu, klesne – li počet přihlášených družstev starších dorostenek pod 20, bude v ročníku 2019/20 1. liga snížena na 10 družstev. Z 1. ligy by v takovém případě sestoupila poslední tři družstva a vítěz 2. ligy by postoupil přímo do 1. ligy. Protože se nepodařilo schválit konečnou podobu soutěže starších dorostenek se systémy postupů a sestupů (podobně jako je tomu u mladších dorostenek), je třeba skončený ročník považovat za jakousi formu „nultého“ ročníku, jak je vedeno výše. Důvodem je stále ne zcela optimální počet družstev hrajících v kategorii starších dorostenek, kde je za minimum počtu startujících družstev této kategorie možno považovat počet dvaceti družstev.

           Soutěž nakonec byla odehrána bez větších problémů, jediným „kazem na kráse“  byly dva kontumační výsledky na podzim  v utkání Jindř. Hradec – Veselí n. Mor. a v jarní části Olomouc – Veselí n. Mor., oba v neprospěch družstva Veselí n. Mor.  Vítězem soutěže se stalo bez ztráty bodu suverénně  družstvo DHK Baník Most, které stoprocentně využívalo startu hráček širokého interligového týmu družstva žen Černých andělů, většinu mistrovských zápasů  starších  dorostenek odehrálo družstva s hráčkami hráčského kádru družstva žen, kterých jsme napočítali nejméně osm, a až na výjimky se jednalo o hráčky, které nastupovaly pravidelně v interligovém družstvu žen s vice než dvaceti starty, na příklad Tesařová, Dvořáková, Stříšková, Mikulášková, nebo brankařka Sabrina Novotná, nebo Veronika Šípová, která se v polovině soutěže vrátila po zranění. To se to pak trenéru Sabadkovi s takovým hráčským materiálem hraje !!!

          Dalšími družstvy, která obsadila medailové pozice bylo nám dobře známe družstvo Ivančic,  z nichž několik hráček před dvěma lety absolvovalo část přípravy s našimi děvčaty. Kromě osvědčených hráček týmu, brankařky Šiplové sester Krejčíkových, Vavrouškové, Olšové, zaujala také Veronika Studená, hostující v týmu z Havl. Brodu. Je otázkou, jak se v klubu vypořádají s odchodem děvčat silného ročník 2000, kterých v minulé sezoně nastupovalo v zápasech devět a to je síla, kterou budou v Ivančicích jen těžko nahrazovat. Zcela v opačném gardu se jeví situace v Jižních Čechách, kde bronzový tým Jindř. Hradce, který má v družstvu převážně hráčky ročníku 2001 a mladší a pouze dvě jsou ročníku narození 2000 a budou tedy končit, i když jedna z nich (Plucarová) patří mezi TOP střelkyně soutěže. Dá se tedy předpokládat, že  Jihočešky budou patřit určitě k černým koňům soutěže.

          U ostatních celků se dá předpokládat, že dojde tu k větším, jinde zase menším k měnám v sestavách, což se ukáže až na začátku soutěže. Každopádně lze očekávat, že k favorizovaným celkům budou opět patřit družstva Mostu, Jindř. Hradce, Slavie a Zlína, které mají dá se říci až nepřeberný hráčský potenciál, z něhož nebude velký problém sestavit kvalitní družstva. Poměrně silný odchod roč. narození 2000 se očekává v družstvu Poruby, ale také u našeho družstva, pokud jde o odchody hráček roč. 2000 z našeho družstva. Dorostenecký věk opouštějí obě brankařky  Míša Polášková a Barbora Švábová, dále pak Adéla Protivánková, která se zapojí do interligového týmu žen, na odchodu je trojice křídel Tereza Veselá, Monika Molíková a Michaela Juřičková a dvojice spojkových hráček Markéta Dobrovská a Julie Rožková, tedy poměrně vysoká míra fluktuace odcházejících děvčat z dorostu.

          Rád bych se ještě krátce zmínil o přístupu našich děvčat k přípravě jako celku, ale také v návaznosti na již zmiňovaný rozsah onemocnění a výskyt zraněných hráček v průběhu celé sezony. Faktem je že ke zraněním u kontaktních sportů docházelo a bude docházet. Nechtěl bych ani hodnotit zda dochází ke zraněním  našich hráček ve vyšších počtech než by bylo únosné, nebo jejich výskyt byl abnormálně vyšší. Faktem však zůstává, skutečnost, že zejména v už citovaném období, krátce po začátku soutěže, se nakumulovalo těch zraněných mnohem víc než by bylo zdrávo, když na příklad po utkáních se Slavií, se zrnily tři hráčky základní sestavy – Roupcová, Rožkova Dobrovská, takže do utkání v Mostě bylo nutno nasadit trojici mladších dorostenek a Roupcová s Rožkovou chyběly družstvu až do konce pod zimní části, Rožková nakonec ani nedohrála sezonu. Přes tyto zdravotní nepříjemnosti, které se opakovaly ještě v jarní části, kdy do družstva zasáhla chřipková epidemie a utkání v Jidř. Hradci jsme dohrávali až po několika týdnech je třeba vyzvednout bojovného ducha děvčat a bojovnost kterou v řadě utkání prokázaly, některá utkání zlomily i přes nepřízeň, která je často při utkáních provázela. Zmínit musíme především vynikající výkon při utkání v podzimní části v Mostě, obě utkání proti Porubě, i nadstandardní výkon ve Zlině. Pochvalu za přístup a výkon třeba přisoudit také děvčatům mladších dorostenek, které většinou v utkáních do nichž nastupovaly hrály většinou už své druhé utkání, přesto se na ně mohli trenéři spolehnout. Prokázaly, že v nich roste pro naše družstvo starších dorostenek rovnocenná náhrada.

          Nevyšší soutěž starších dorostenek se tedy hrála za účasti 11 družstev, takže jak už bylo uvedeno dvě utkání skočila kontumačními výsledky, znamená to tedy, že naše družstvo sehrálo pouze 19 plnohodnotných zápasů. V našem družstvu se vystřídalo celkem 22 hráček. Poměrně vysoký počet hráček, která se na hřišti vystřídalo byl způsoben v některých fázích až abnormálně vysokým výskytem nejrůznějších onemocnění a několika závažnými zraněními, zejména v první části soutěže, které musely být nahrazeny děvčaty z mladšího dorostu. Složení družstva tedy bylo někdy až netypické, tvořilo je 11 hráček základního kádru, 4 hráčky hostující  z klubu Lesana Zubří (Polášková, Krůpová, Juřičková a Palátová),  jedna hostovala z klubu SK Žeravice (Možíšová) a  šest děvčat se vystřídalo z družstva mladších dorostenek (Š. Spurná, Foretová, Kl. Kubálková, Krejzlíková,  Kuxová  a Hejlová). Družstvo hrávalo pravidelně ve čtvrtečních terminech přípravná utkání s družstvem  UP Prior Olomouc, hrajícího v letošní sezoně v prvoligové soutěži, ale nejčastějšími soupeřkami pak byl tým druholigové SK Velká Bystřice žen. Navíc všechna děvčata hostující z Lesany hrála pravidelně za svůj mateřský klub ve druhé lize žen, stejně jako Anička Možišová v družsvu žen SK Žeravice, takže herní zatížení většiny děvčat bylo vcelku na dostatečné úrovni.

          Jednotlivé hráčky nastoupily k utkání v těchto počtech: 19x Barbora ŠVÁBOVÁ, Tereza VESELÁ, Adéla PROTIVÁNKOVÁ, Monika MOLÍKOVÁ, Bětka KRŮPOVÁ, 18 x Michaela  POLÁŠKOVÁ, Markéta GROFKOVÁ, Anna MOŽÍŠOVÁ, 17 x Veronika KRISTKOVÁ, 15 x Markéta DOBROVSKÁ, 14 x Claudie ROUPCOVÁ, Tereza PALÁITOVÁ, 9 x Nikol DUŠKOVÁ, 6 x Magdaléna FORETOVÁ, 5 x Julie ROŽKOVÁ, Eva BRÁZDILOVÁ, Michaela JUŘIČKOVÁ, 4 x Klára KUBÁLKOVÁ, 2 x Eliška KREJZLÍKOVÁ., Natálie KUXOVÁ, 1 x Šárka SPURNÁ, Štěpánka HEJLOVÁ.

Desítka TOP střelkyň soutěže a střelkyně Olomouckých hráček:

 1. Simona BŘEZINOVÁ (Jindř. Hradec ) 159
 2. Klára ŽŮRKOVÁ (Otrokovice)    147
 3. Barbora KREJČÍKOVÁ (Ivančice) 123
 4. Adéla VELKOVÁ (Sokol  Písek)   112
 5. Kristýna PLUCAROVÁ  (Jndř. Hradec)   111
 6. Nikola ŠVIHNOSOVÁ (Baník Most)   110
 7. Markéta PRAŠIVKOVÁ (Sokol Poruba)   105
 8. Adéla STŘÍŠKOVÁ (Baník Most)   104
 9. Barbora TESAŘOVÁ (Baník Most)   109
 10. Alžběta KRŮPOVÁ (ZORA Olomouc) 99

 

 1. Anna MOŽÍŠOVÁ   (ZORA Olomouc)   56
 2. Claudie ROUPCOVÁ (ZORA Olomouc)  54
 3. ereza  Veselá  (ZORA Olomouc)   39
 4. Monika MOLÍKOVÁ  (ZORA Olomouc)   39
 5. Adéla PROTIVÁNKOVÁ ((ZORA Olomouc)   36  
 6. Tereza PALÁTOVÁ (ZORA Olomouc)   18
 7. Markéta DOBROVSKÁ (ZORA Olomouc)   16
 8. Veronika  KRISTKOVÁ (ZORA Olomouc)   13
 9. Markéta GROFKOVÁ (ZORA Olomouc)   13
 10. Magdalena FORETOVÁ  (ZORA Olomouc)   7
 11. Julie ROŽKOVÁ (ZORA Olomouc) 6
 12. Michaela JIŘIČKOVÁ (ZORA Olomouc)     5
 13. Klára KUBÁLKOVÁ (ZORA Olomouc)      5
 14. Michaela POLÁŠKOVÁ (ZORA Olomouc)   2
 15. Štěpánka HEJLOVÁ (ZORA Olomouc)      2
 16. Natálie KUXOVÁ (ZORA Olomouc)     1
 17. Nikol DUŠKOVÁ (ZORA Olomouc)      1
 18. Eliška KREJZLÍKOVÁ (ZORA Olomouc)   1
Z V R P skóre B
1 DHK Baník Most 20 20 0 0 632 : 416 40
2 HK Ivančice 20 17 1 2 587 : 470 35
3 Házená J.Hradec 20 13 1 6 545 : 451 27
4 Slavia 20 11 2 7 500 : 481 24
5 Olomouc 20 11 1 8 434 : 409 23
6 Zlín 20 11 0 9 556 : 503 22
7 DHC Plzeň 20 9 0 11 487 : 568 18
8 Poruba A 20 5 1 14 512 : 539 11
9 Písek 20 5 1 14 478 : 646 11
10 SHK Veselí n.M. 20 3 1 16 395 : 503 7
11 TJ Jiskra Otrokovice 20 0 2 18 449 : 589 2

Autor textu: Václav Dobeš