Všechna moravská družstva jsou v první šestici tabulky MOL ligy

           Po dvou odehraných kolech nejvyšší soutěže házenkářek se v čele tabulky vytvořila zajímavá konstelace družstev. V čele je s plným bodovým ziskem moravská dvojice  týmů Veselí – Zlín mezi nejlepšími šesti pak jsou všechna čtyři moravská družstva, která v soutěži startují, naopak tabulku uzavírá dvojice slovenských týmů. V minulém kole došlo k několika překvapujícím výsledkům, ve střetnutí dvou družstev, která v minulých ročnících sváděla líté bitvy, využily tentokrát domácí Sokolky z Poruby zranění několika hráček Slavie a po vyrovnaném poločase se zakously do Pražanek a po několika letech, kdy byly v Ostravě úspěšnější Slavistky, získaly v domácím prostředí dva cenné body. Druhý nečekaný úspěch jsme zaznamenali v Šaľe, kde domácí Duslo zaslouženě získalo skalp českého mistra Baníku Most, i když až po velkém boji nejtěsnějším poměrem branek 26:25. Třetí trochu nečekaný výsledek se zrodil na Hané, naše děvčata držela po většinu zápasu krok s favorizovaným slovenským mistrem Iuventou Mchalovce. Ty sice byly po většinu hrací doby střelecky úspěšnější, když taktovku držely zejména zkušená Patricie Wollingerová a mladá levoruká Veronika Habánková. Olomoucké střelkyně Gajdošíková a Hurychová však v závěru vyžily několik slabších chvilek obou zahraničních brankařek v dresu Iuventy Ukrajinky Yablonské i Srbky Petkovičové, která chytala v závěru utkání a drama ukončila Tatiana Gajdošíková několik sekund před závěrečným signálem a zařídila zisk cenného bodu, který měl pro Hanačky cenu zlata. V dalších utkáních druhého kola už k takovým dramatům nedošlo, v jižních Čechách domácí Sokol Písek snadno porazil Bánovce, stejně jako Zlín, který si v domácím prostředí poradil s nováčkem soutěže DHC Plzeň. Veselanky potvrdily, že je letošní sezona zastihla ve výborné formě, několik výrazných posil, stejně jako zařazení mladých talentů do týmu udělalo ze Slováckého týmu vážného uchazeče o nejpřednější pozice. Naši příznivci se tedy mají na co těšit, vždyť Veselské panenky budou po zápase našich děvčat v Mostě a krátké reprezentační přestávce na začátku října v Luhačovicích a dvou přípravných zápasech se Slovenskem v Púchově, dalším domácím soupeřem našich děvčat.

          Další kolo před reprezentační přestávkou se bude hrát od pátku do neděle  a opět budou  příznivci mít možnost shlédnout několik zajímavých utkání. Už v pátek  21. září nastoupí proti sobě úřadující lídr tabulky Veselí, proti přemožiteli českého mistra z minulého týdne – Slovanu Duslo Šaľa. Další dramatický zápas se dá očekávat na Zemplíně, kam zamíří Sokol Poruba, který nastoupí proti Iuventě Michalovce. I když se našim děvčatům na rozdíl od Michalovců ve vzájemných zápasech v minulosti moc nedařilo, chtěli by zkusit potrápit po slovenském, také českého mistra a konečně začít stahovat a vylepšovat zatím nedobrou vzájemnou bilanci zápasů proti Baníku Most. Od postupu Mostu do interligy naše družstvo nastoupilo proti Baníku v interlize v 16 utkáních, navíc 6 zápasů jsme odehráli v semifinále play – off a bohužel jsme byli zatím úspěšní ze 22 pokusů pouze jednou a to je bilance, kterou se musíme pokusit zlomit. V dalších utkáních dojde k vzájemnému duelu v Plzni, kam na hřiště nováčka přijede Sokol Písek a pokusí se opět zabodovat. Slovenské derby v Bánovcích bude soubojem dvou soupeřů bez bodového zisku, zisk prvních bodů v nové sezoně bude tedy nábojem tohoto střetnutí. Jediné nedělní utkání se bude hrát v Praze, Slavia která přes malé zaváhání má za sebou úspěšnou opravu v Poháru EHF a postoupila do dalšího kola, Zlín by naopak rád prodloužil svou vítěznou sérii, ale v Edenu to nebude mít vůbec lehké. Uvidíme tedy, jak se bude všem družstvům ve víkendových utkáních dařit

 

Pátek 21. září v 18:30 hod.: SHK Veselí – Slovan Duslo Šaľa

Momentální lídr tabulky interligy – Panenky z Veselí narazí na slovenského vicemistra, tedy tým se kterým tři roky po sobě nevyhrály doma ani venku, ve Veselí v posledních třech sezonách shodou náhod prohrál vždy o jedinou branku, postupně 27:28, 26:27 a 22:23, Veselanky tedy víc než s kýmkoliv jiným prahnou po tom, aby neblahé prokletí prolomily, zejména, budou-li nastupovat doma v roli lídra soutěže. Je fakt, že dosavadní soupeři Veselí v prvním a druhém kole nepatřily k TOP týmům, Jihočešky se v minulé sezoně zachraňovaly v interlize na poslední chvíli a Prešov je soupeřem, který v minulé sezoně Veselanky také dvakrát porazily. Naopak Šaľa má sice jen polovinu získaných bodů než soupeř, ale prohrála sice v Michalovcích ale českého mistra před týdnem doma porazila, hrála tedy s jinými kalibry než Veselí. Nicméně se můžeme těšit na kvalitní házenou v podání obou soupeřů a dá se předpokládat vyrovnaný souboj a vyloučena nemusí být ani dělba bodů, i když v současné pozici budou domácí hrát v roli favorita.

Sobota 22. září ve 14:00 hod.: DHC Plzeň – Sokol Písek

Domácí nováček bude hrát už své čtvrté utkání, potřetí nastoupí v domácím prostředí, které mu evidentně svědčí. Svůj premiérový vstup do soutěže obstaral souboj se silnou Slavií, Západočešky sice prohrály (30:34) ale zanechaly velmi dobrý dojem, hrály bez bázně a zle Slavistkám zatápěly. Své první interligové body pak získaly opět v domácím prostředí, když po vyrovnaném boji porazily slovenský Prešov i když pouze dvojbrankovým rozdílem. Nováčkovskou daň si vybraly asi ve svém třetím vystoupení ve Zlíně, odkud odjely s šestigólovou porážkou. Uvidíme jak se bude Plzeňačkám dařit v dalším domácím duelu. Jejich soupeřky po debaklu ve Veselí si spravily chuť v domácím zápase proti Bánovcům, které vyprovodily domů s devítibrankovým nákladem. V Plzni se dá očekávat vyrovnaný a zajímavý zápas, favorita si v tomto utkání jen těžko dovolíme tipovat.

Sobota 22. září v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – DHC Sokol Poruba     

Jedno z utkání předpokládané první skupiny, které za normálních okolností patří do absolutní špičky, se bude hrát na Zemplíně. Michalovce odjížděly v sobotu z Olomouce jen s jedním bodem, který pro ně znamenal ztrátu, nikoliv však s pocitem křivdy, neboť se jednalo o nadprůměrně kvalitní zápas a to od obou soupeřů a konečný výsledek nebyl v žádném případě dílem pochybností o výsledku, ale spíš selhání jednotlivců v případě Iuventy a naopak kvalitní a odvážné hry domácích děvčat i když s troškou štěstí na naší straně. V sobotním utkání v Olomouci jsme viděli výborný výkon především od Slovenských hráček Iuventy (Wolligerová, Habánková, Bajčiová, Kišíková a Trúnková), trochu v jejich stínu hrály obě zahraniční brankařky, ale i další zahraniční hráčky, včetně naturalizované Ukrajinky Fiľkové. Přesto však Iuventa patří a bude patřit k absolutní špičce MOL ligy. Také kvalitu Poruby jsme měli možnost posoudit, shodou okolností oba soupeři byli zatím družstvy proti kterým naše družstvo hrálo. Nový trenér Poruby Dušan Daniš spoléhá především na mládí, které se důrazně prosazuje. Nejen ty z nich, které už hrají v interlize několik roků Polášková, Konečná, Múčková, Andrýsková ale i ty, které jsou ještě v dorosteneckém věku Desortová, Baumbachová, nebo dokonce hráčka ročníku 2001 Smetková. Hodně se prosazuje také Slovenka Michalíková (1998), která přišla z Trenčína a nikdo o ní před příchodem moc nevěděl. Ty všechny se prosazují  a ještě o nich hodně uslyšíme.

Sobota 22. září v 18:00 hod.: Sokol Bánovce – ŠŠK Prešov

Zatím bez bodového zisku hraje dvojice slovenských týmů, která se proti sobě postaví v sobotu v Bánovcích, co překvapuje zejména u reprezentantek Šariše. Ty už absolvovaly tři utkání a po dvou vystoupeních neuspěly ani před týdnem v domácím prostředí proti Veselí. Sice před sezonu odešlo několik klíčových hráček, (brankařka Gubíková, Gajdošová do Šaľy, Kakaščíková do Michalovců Vagaská do Slavie, kariéru přerušily Bačíková a Bernátová), do Prešova přišel mladý trenér Vikartovský, naopak se do Prešova přesunula jedna z nejrychlejších hráček interligy Lívia Klučková ze Šaľy, která se po třech utkáních usídlila na čele interligových kanonýrek s 23 brankami. Pravdou asi bude i to, že těch odchodů z Prešova bylo až přespříliš. Utkání Bánovců by nás měla o pravém stavu v družstvu přesvědčit.

Sobota 22. září v 18:00 hod.: DHK Baník Most – DHK ZORA Olomouc

Úřadující český mistr v minulém kole sice klopýtl v Šaľe, stále ale myslí na nejvyšší příčky. Také Mostečanky opustilo několik hráček základní sestavy, zejména Markéta Jeřábková, odešla do Maďaska, norskou ligu bude hrát Simona Szarková a Španělskou, brankařka Eva Bezpalcová. Naopak družstvo posílily mladé kanonýrky Alica Kostelná z Poruby a Jana Šustková z Veselí, navíc trenér Peter Dávid signalizoval před sezonou příliv dalších mladých z vlastních dorostenek a hodně se očekává od návratu slovenské reprezentantky Lucie Mikulčik po dlouhodobém zranění. Naše děvčata vstoupila do nové sezony pravou nohou, jsou zatím bez porážky a zatím naplňují snad ještě více, než se od nich před sezonou čekalo. Vždyť první zápasy sezony vzbuzovaly hrůzu a děs a očekávalo se spíš dohánění manka po porážkách v prvních kolech. Do Mostu však mohou jet naše děvčata bez velkých obav, mohou se dokonce pokusit zaútočit na zatím nepříliš radostnou bilanci vzájemných zápasů v soubojích proti českému mistru. A kdyby se to nakonec snad nepovedlo, nemusejí klopit hlavy, ale naopak se zvednutým hledím bojovat o co nejlepší výsledek. Vždyť po zápase v Mostě přijdou další výhry ale i porážky a snahou našeho družstva bude, aby těch výher bylo víc než porážek a abychom se trvale zařadili mezi nejlepší týmy soutěže. S tímto cílem jeďte holky pod Krušné hory s vědomím, že jste pro úspěch udělaly všechno na co máte, tak hodně zdaru a štěstí !!!!!

Neděle 23. září v 15:00 hod: DHC Slavia Praha – HC Zlín

Jediné utkání kola, které se hraje v neděli je zápas na Slavii v Praze, kam přijede HC Zlín. Favoritem utkání bude jednoznačně pražská Slavia, která v neděli složila úspěšný reparát za své selhání v prvním kole Evropského poháru v rakouském Stockerau. Odvetu v Edenu vyhrála Slavia bez problémů, když vyhrála 32:23. Nejlepší střelkyní utkání se stala Tereza  Pokorná, autorka 11 branek. Slavia tak i když s trochou problémů zvládla vstup do Evropské soutěže a nyní začne sbírat potřebné body v domácí soutěži, když za zaváhání v minulém týdnu v Ostravě, bude pykat ztrátou obou bodů, které naopak získaly s nadšením bojující domácí Sokolky. K utkání do Edenu pojedou hrčky Zlína v pohodě, když nezaváhaly před týdnem v utkání proti nováčkovi soutěže DHC Plzeň a připsaly si oba důležité body. V nedělním utkání však v roli favorita bude hrát domácí Slavia Praha.

 Autor textu: Václav Dobeš