V prvním utkání play-off v Praze porazila Slavia Hanačky jen těsně o dvě branky.

DHC Slavia Praha – DHK ZORA Olomouc 24:22 (16:11)

Průběh utkání: 1:0, 3:2, 5:3, 6:5, 7:6, 9:7, 10:8, 12:9, 14:11, 16:11 – 17:13, 17:15, 20:15, 20:17, 23:20, 24:21, 24:22.

Rozhodčí: Valášek, Vychodil    Bez diváků     7m hody: 3/3 – 2/1  Vyloučení:   3 – 1

DHC Slavia Praha: Šlejtrová, Michalská – Holečková, Franková 1, Studená, Vostárková, Holeňáková, Míšová 4, Jačková 3, Jelínková, V. Fryčáková 4, Svobodová 5, Zimová, Galušková 7/3, Koudelková.

Trenér: František Urban

DHK ZORA Olomouc: Haládiková, Polášková – Závišková 4/1, Kapsová 4, Jansová 2, Sovová, Potivánková, Kašpárková 3, Přikrylová 4, Krajčovičová 1, Kuxová, Možíšová, T. Fryčáková, Gajdošíková 1, Kubálková, Kubáčková 3.

Trenér: Libor Malínek

Tak už je to tady, vyvrcholení „koronavirové“ sezony, které pro házenkářky znamená zakončení dlouhodobé soutěže a vyvrcholení celé soutěže. Také obě první utkání play-off v Praze a  Ostravě  znovu potvrdla to, co se o play-off dlouhodobě prohlašuje, že totiž play-off je úplně jiná soutěž, než dlouhodobá pro kterou je pro nás, ale zejména pro všechny aktérky – hráčky každoročním vrcholem. Vezměme si jen na příklad druhé utkání hrané včera večer v Ostravě. Obě vzájemná utkání mezi Porubou a Mostem skončila v dlouhodobé soutěži jednoznačným rozdílem o osm v Mostě dokonce o 16 branek a včera český velkofavorit jen s vypětím uhájil doma hubenou výhru 21:23 za cenu sedmimetrového hodu v poslední minutě zápasu. Určitě se budeme mít i v dalších zápasech na co těšit a chceme jen doufat, že se s úspěchem představí i naše děvčata.

Libor Malínek – olomoucký trenér zhodnotil utkání v Praze takto:

Od úvodu zápasu se hrála z obou stran bojovná házená a odpovídal tomu i dlouho vyrovnaný výsledek. Domácí celek po většinu doby vedl o jednu či dvě branky, až v závěru poločasu odskočily Pražanky na rozdíl pěti gólů. „Nehrály jsme úplně ideální zápas. Možná nás trošku svazovala důležitost utkání. Cílem bylo uhrát co nejlepší výsledek, proto jsme si museli o přestávce pár věcí vyříkat a poradit se, jak pokračovat, aby se druhá půlka zlepšila,“ hodnotil kouč Zory Libor Malínek. A proslov pomohl, protože jeho svěřenkyně začaly hrát lépe a náskok protivníka stahovaly. Přesto měly problém s útočnou fází. Na branky jsme se hodně nadřeli. Připravovali jsme se, že budeme hrát rychlé protiútoky, ale moc jsme se k nim nedostávali. Hrály se dlouhé útoky Slavie a náš přechod do druhé vlny se nám moc nedařil. Nakonec se podařilo Olomoučankám stáhnout skóre na rozdíl dvou branek a mohlo být ještě lépe. V poslední půl minutě měly totiž možnost posledního útoku právě hostující hráčky, ale střela ze střední vzdálenosti další snížení díky zákroku slávistické brankářky nepřinesla. Ke konci jsem si bral oddechový čas, abychom si řekli, že už to musíme dohrát na jistotu. Ztráta dvou branek není žádná hrůza a výsledek je ještě dobrý.Do odvety, která je na programu v sobotu v Olomouci v 17.30, bude muset se svými hráčkami zapracovat na ofenzivě. „Obrana i brankářka fungovaly dobře. Ale útok ideální nebyl. Dvaadvacet branek není moc a po rozboru videa se na něj zaměříme. Budeme se snažit zlepšit i rychlé protiútoky, což je naše silná stránka.Pro postup do finále musí Zora zvítězit alespoň o tři góly. Soupeři jsou vyrovnaní, asi budeme mírnými favority, ale očekávám zase boj o každou branku.

„V této semifinálové sérii svou roli sehrála i menší zkušenost mladých hráček a to na obou stranách: „Zápas byl takový, jak jsme předpokládali. Urputný boj, možná i na úkor kvality. Pracují i nervy a holky na obou stranách nejsou natolik zkušené, aby si s tím poradily. Po první půli jsme prohrávali o pět branek, v poločase jsme si řekli, že takto hrát nechceme a druhá půle byla z naší strany pestřejší a kvalitnější. Rozdíl jsme stáhli na dvě branky. Za týden to ale bude opět urputný boj, týmy jsou vyrovnané a rozhodovat budou maličkosti.“

K průběhu pražského utkání tolik: První čtvrtina utkání byla naprosto vyrovnaná, zejména první minuty se odehrávaly v režií domácí Veroniky Galuškové a olomoucké Valentíny Kapsové, obě si připsaly po třech brankách, začátek se vydařil i nám dobře známé Vendule Fryčákové, naší odchovankyně,  v závěru poločasu se přidaly na domácí straně i Eliška Jačková a Áďa Míšová. Zatímco první polovina poločasu se ještě nesla v duchu pravidelného přínosu branek na obou stranách i proto byl stav vcelku srovnaný, poslední část deset minut před koncem poločasu se dařilo přece jen domácím prakticky reagovat vždy na jednu gólovou šanci hostů dvěma přesnými zásahy a to byly právě ty rozhodující rozdílové střely konce prvního poločasu. Druhý poločas se přece jen nesl více oboustranně ve vyrovnanosti obou týmů, hostující družstvo hned od prvních minut přepnulo na vyšší obrátky, na jedinou střelu domácích, odpovědělo hned čtyřmi přesnými zásahy a výsledek se dostavil v podobě snížení vedení domácích na dvoubrankový rozdíl (17:15).  Další vývoj utkání si jako by vybraly oddechový čas Hanačky, v čase 05,31 zaznamenala Tereza Kubáčková šťastnou branku ze sedmičky, když domácí gólmanka sice střelu Terezy zneškodnila, olomoucká střelkyně však přece jen odraženou střelu od brankařky se štěstím vrátila do domácí brnky.  Žel bohu to byla poslední trefa na dlouhou dobu v síti domácích. Zatím co domácím se přece jen dařilo daleko víc a v dalším průběhu se čas od času do branky trefily, zaznamenaly tři branky v tomto mezidobí, kdy se Hanačkám přestalo dařit. a domácí opět navýšily své vedení na pětibrankový rozdíl (20:15), což se podařilo v čase 13:57. Hostující hráčky se vzpamatovali až po dalších dvou minutách když se jim podařilo dvěma slepenými brankami snížit na rozdíl 21:18. Na začátku poslední desetiminutovky drama vyvrcholilo, nejprve domácí znovu navýšily své vedení na pětibrankový rozdíl (23:18), hosté dvěma brankami znovu snížily na 23:20, poslední slovo pak měla domácí Míšová, která upravila na 24:20 a poslední slovo pak nakonec  měla Závišková, která nejprve ze sedmičky snížila na 24:21 a necelou minutu před koncem  ještě znovu Závišková upravila na konečný výsledek 24:22, se kterým nakonec byly asi spokojenější  Hanačky, což však neznamená, že by mohlo být rozhodnuto. Za týden, příští sobotu bude souboj pokračovat a asi se rozhodne nakonec nikoliv ve prospěch lepšího, ale patrně toho více šťastného z obou naprosto vyrovnaných soupeřů. A věřme však, že to nakonec budou naše děvčata, budeme jim k tomu jistě držet všechny palce.

V brance dostala tenkrát přednost Míša Polášková a zhostila se jí více než dobře, když se blýskla 16 úspěšnými zákroky. Ve velkém stylu začala spolu se Slavistkou Galuškovou naše Kapsová, když v prvních minutách obě byly jedinými střelkyněmi, kdy každá se trefila třikrát, obě také vydržely v parádní a úspěšné střelbě i v dalším průběhu, Kapsová skončila na čtyřech brakách, Galušková dokonce na sedmi, z toho však byly tři sedmi metrové hody. Stoprocentní úspěšností se mohla pochlubit Nikola Jansová, která si připsala ještě další úspěšný zákrok, když, pro své družstvo získala výhodu sedmimetrového hodu (exekutorka Závišková). Úspěšnou střelkou se mohly pochlubit spojky, zejména Kapsová a Závišková  s úspěšností 75 %, Kašpárková a Gajdošíková  s úspěšností 50 %, Kubáčková  skončila se střelkou 8/3. Celkově se spojky na brankách  podílely 14 brankami, křídla zaznamenala 5 branek (Přikrylová 4 a Krajčovičová 1), pivoti (Jansová) 2 branky, dvě branky jsme zaznamenali ze 7 m hodů. Zarazila nulová úspěšnost střelby Terezy Fryčákové, věřme, že se do úspěšné střelby zapojí   v odvetě, Terezko, budeme na Tebe hodě spoléhat !!!.    Z domácího celku byly nejúspěšnějšími střelkyněmi Veronika Galuškvá 7/3, Magdalena Svobová, Vendula Fryčáková 4, Adriana Míšová 4 a Eliška Jačková 3