V pohárové řeži interligové týmy táhly krátkou

            V minulé pozvánce před šestým kolem jsme obšírněji informovali o účasti družstev interligy v Evropských pohárech. Nyní je třeba podívat se pravdě do očí a zhodnotit uplynulé vystoupení. Před týdnem jsme plni euforie hodnotili jak úspěšně vstoupily mezi elitu hráčky Mostu. Ano výhra na cizím hřišti má v Evropě vždy pozitivní ohlas a Černí andělé se zapsali do Poháru EHF výhrou v Lublani opravdu nesmazatelně. O to víc mrzí výsledky obou českých zástupců plynulý víkend. Most dostal pořádnou facku od úřadujícího vítěze Champions League Györu, když v Chomutově, před vynikající diváckou kulisou zaplněné Roczknet areny před téměř třemi tisícovkami příznivců podlehly Maďarkám vysoko 21:46. Ano, pro domácí určitě sprcha, ale mějme stále na paměti, že Györ je absolutní špičkou a vládne celé Evropě. A pražská Slavia nedopadla v měření s Evropou nijak lépe, i když i proti ní stál také  špičkový tým ze země bývalých mistryň světa a trojnásobných mistryň Evropy dánského Odense Håndbold a Pražanky odjížděly domů po porážkách 25:34 a 14:28 a pouť Evropou pro ně pro letošek skočila. Neúspěšně vstoupil do stejné soutěže také celek Iuventy Michalovce, která v domácím prostředí podlehla zástupci francouzské házené OGC Nice Cote d Azur Handball  23:21 a o víkendu ho čeká na Azurovém pobřeží Středozemního moře odveta.

               Pokud jde o utkání pokračující interligové soutěže, v té se dařilo více českému mistru, který porazil v domácím prostředí svého slovenského soka Michalovce jen nejtěsnějším rozdílem, ale získal dva cenné body do tabulky interligy. Černí andělé jsou nyní už jen jediným interligovým týmem, který pokračuje bez ztráty bodu. Na opačném pólu tabulky se podařilo vymazat nulu na svém kontě Hodonínu který nezaváhal v souboji posledních dvou  družstev  tabulky a odsoudil do role Černého Petra – Bánovce, které tak zůstávají jediným týmem bez bodového zisku.  V pohodě hraje Poruba, které se daří zejména v utkáních proti českým družstvům, kde si připsala čtyři vítězná utkání, zatím co na druhé straně prohrála v obou zápasech proti slovenským soupeřům, kterými ale byly Michalovce a Šaľa, odkud se body vozí jen velice těžko. Dobrou formu Ostravských Sokolek odnesly jejich Jihočeské jmenovkyně, které tak přišly o svou neporazitelnost. Očekávané slovenské derby na Šariši z minulé sezony, kde měly u Šaľy vroubek domácí Šarišanky v podobě uzmutí tradičních stříbrných medailí, se staly kořistí Šaľy, takže se zdá, že na Slovensku je všechno ve starých kolejích.  Trojice utkání na Slovensku, kam přijeli Moravské týmy v pozici favoritů, očekávaní naplnila. Zcela suverénně   si vedl Zlín, který nedal vůbec šanci Hlohovci aby si pomyslel na bodový zisk. Podobně si vedl i Hodonín, který konečně naplnil očekávání o bodovém zisku, i když  jak doma proti Šaľe, tak i v Písku už  k tomu měl hodně blízko. Hanačky se už podruhé v řadě hodně zapotily a natrápily. Stejné konečné výsledky (výhra 26:25) byly potěšitelné, na oba se nakonec naše děvčata asi nadřela úplně stejně.  Hodně se pod ně podepsala mladá juniorka Míša Polášková v brance Zory, které se asi v posledních minutách dramatů hodně líbí ale také se jí daří. V obou utkáních byla hlavní protagonistkou dramatů se šťastným koncem pro Hanačky.

               Sedmé kolo MOL ligy začíná už ve středu, kdy se představí ve dvou utkáních čtveřice úspěšných aktérů šestého kola. To však není tím hlavním důvodem, zkrátka to tak vyšlo. Hlavní příčinou jsou předehrávky, v Hodoníně se představí český mistr Baník Most, kterého čeká znovu v chomutovské Roksnet Aréně v neděli 20. října  střetnutí se čtvrtým účastníkem Champions League, švédským IK Sävehof. Favoritem interligového duelu bude bezpochyby Baník Most. Naopak v Michalovcích se střetnou dva účastníci Poháru EHF, domácí slovenský mistr Iuventa Michalovce, nastoupí proti Slavii Praha. Oba soupeři svá pohárová utkání o víkendu prohráli, takže jediným středečním cílem bude uspět  v interligové předehrávce. Favority tohoto duelu bude domácí Iuventa.

               Zbývající pětice zápasů sedmého kola se bude hrát s výjimkou střetnutí v Šaľe, kde nastoupí ve slovenském derby poslední družstvo soutěže Bánovce n., Bebr., všechna v moravských halách. A ještě jedna zajímavost kola, v soutěží hraje celkem čtveřice moravských družstev a všechna v sedmém kole nastoupí na domácím hřišti, tři z nich budou mít za soupeře slovenské týmy a ve Zlíně nastoupí v patrně největším šlágru kola, domácí Zlín proti zatím jednomu z největším překvapení dosavadního průběhu soutěže Sokolu Písek. Zajímavým duelem může být také střetnutí v Ostravě, kam míří Prešov, který zatím nenaplňuje předpoklady, které do něj všichni vkládali a vkládají. Jedenácté místo v tabulce a pouhé dva body na kontě je určitě pro ambiciózní tým ze Šariše určitě málo. Další dvojicí moravsko-slovenských soupeřů je ve Veselí zápas proti Dunajské Stredě. Slovenky, nebo chcete-li „Maďarky“ ukázaly před týdnem Hanačkám, že dovedou kousat a Olomoučanky si body odvezly asi jenom proto, že je podržela tak jako před týdnem proti Slavii, v závěru utkání  mladičká gólmanka Polášková. Hanačky mají před sebou v sobotu dalšího Slovenského soupeře Sportu Hlohovec, jehož kvality si vyzkoušely v polovině srpna na svém turnaji o Pohár míru. Největšími oporami nováčka jsou Martina Tulipánová, která ještě loni hájila barvy pražské Slávie  a ex reprezentantka Sofia Demajová, která se vrátila z Prešova.

 

Rozpis sedmého kola MOL ligy:

Středa   16.10.  v 17:30 hod.: HK Hodonín – DHK Baník Most

Středa   16.10.  v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – DHC Slava Praha

Sobota  19.10.  v 17:00 hod.: DHC Sokol Poruba – ŠŠK Prešov

Sobota  19.10.  v 17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – MŠK Dunaj. Streda

Sobota  19.10.  v 17:3o hod.: DHK ZORA Olomouc – HK Sporta Hlohovec

Sobota  19.10.  v 18,00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HK Sokol Bánovce n. Bebr.

Sobota  19.10.  v 18:00 hod.: Handball PSG Zlín – TJ

 

Autor textu: Václav Dobeš