V dubnu půjde o Mistrovství světa ale i o play-off.

            Souboj s elitou, světovou špičkou a tři extrémně náročné zápasy. Češky se na Golden League utkaly s domácím nizozemským výběrem, Norskem a Dánskem a špatný dojem rozhodně nezanechaly. Turnaj byl hlavně přípravou na dvojutkání proti Švýcarsku, které nás čeká na začátku dubna, ve kterých půjde v kvalifikaci o postup na prosincové mistrovství světa. Měření sil s těmi nejlepšími ukázalo, v čem máme ještě rezervy. Do zápasů se Švýcarkami zbývá sehrát zápasy 20. kola, tedy Zora pocestuje do Prahy na Slavii (v neděli 26. března 2023), kdy předtím je v interlize ještě volný termín (18. a 19. 03.)  a po něm ještě volný termín (01., 02. dubna těsně před Velikonocemi, ten už ale bude zároveň kvalifikační). Na konci tohoto týdne pak pojede reprezentace do Švýcarska 07.04. k prvnímu utkání kvalifikace. Reprezentační přestávka v soutěži je tedy od 27. 03. do úterý 11.04. kdy se hraje odveta se Švýcarskem v Brně.

              Za námi je tedy zatím odehráno 19. kol interligy navíc s předehrávkou utkání Zlín – Michalovce (Iuventu čekají v termínech 18. a 26. 3. dvě utkání semifinále Poháru EHF proti tureckému týmu Antalya Konyaalti BSK). V předehraném zápase byla úspěšnější ve Zlíně hostující Iuventa, která vyhrála 23:34. Zajímavá situace se vyrýsovala po 19. kolech na čele interligové tabulky. V čele se utábořila slovenská trojice Dunajská Streda, Šaľa a Michalovce poté, co se Iuventa už zase vrátila do své bývalé pohody a po několika kotrmelcích českého mistra, se ani není co divit. Zdá se tedy, že Slovenky, pomineme-li poslední Stupavu, mají v čele tabulky zastoupení, které asi nehodlají hned tak opustit.  V dalších zápasech 19. kola se hrála v Česku už jen dvě utkání. Na Hané hostoval český úřadující mistr Baník Most a odvezl si domů jen plichtu, obdobně jako na podzim Hanačky, které tam obraly domácí Baník po plichtě 25:25. Tentokrát nebylo utkání tak bohaté na branky a skončilo jen 22:22, ale zase jen remízou. Druhé utkání v Česku bylo derby dvou Sokolských týmů Poruby a Písku a skončilo podle očekávání výhrou hostujících píseckých Sokolek, když ty porubské držely s favoritkami až překvapivě krok. Prvním slovenským soupeřem byl po dvou dnech, v nichž se střetla Iuventa ve Zlíně s domácím týmem, bylo ambiciózní západočeské družstvo DHC Plzeň. Iuventa se se svým druhým soupeřem střetla bez skrupulí a vyřídila ho se stejnou lehkostí jako před tím Zlín. Nic nepomohlo ani 16 branek sestřenic rodiny Galuškových, spíš asi chyběla ještě mladičká třeboňská dorostenka Schreibmeierová, která už běžně hrává interligu s ženami Plzně, ale ráda si zahraje ještě i s dorostenkami mateřské Třeboně. Někdy však jsou zápasy příliš vzdálené od sebe  a spolu kolidují. Když pak jeden má hrát současně v Michalovcích a s dorostenkami třeba v Třeboni, musí se to trenérsky skloubit. No a to se právě o víkendu nepodařilo.  Inu tak to někdy chodí.  Dalším slovensko-českým soubojem bylo v Šaľe utkání domácího Dusla proti Zlínu.  Současná kvalita obou týmů jen potvrzuje rozdíl výkonnosti a potvrzuje konstatování ze začátku článku o kralování slovenských celků nad českými. Další dvojici přivedly proti sobě dva soupeře z popředí tabulky, zatímního úřadujícího lídra tabulky Dun. Stredu a druhý nekvalitnější český tým pražskou Slavii. Slovenky v obou zápasech své pražské soupeřky přehrály. V Praze rozdílem tří branek 28:31, na jihu Slovenska byl však rozdíl nejméně více než jedné třídy a porážka o dvanáct branek je v podání dvou kvalitních soupeřů opravdu hrozivá. Posledním utkáním 19. kola byl zápas ve Stupavě, kam přijel Kynžvart, který Slovenky porazil víceméně rozdílem několika tříd. Svěřenkyně trenéra Sabadky povrdily, že jsou na vyvrcholení sezony dobře připraveny a předpokládají, že v Olomouci v předposledním kole si to s Hanačkami rozdají o všechno, tak říkajíc „na férovku“.

               Na rozdíl od minulého 19. kola, bude se 20. kolo odehrávat výhradně v Čechách a na Moravě. Pomineme-li předehrávku Zlín – Michalovce, budou se všechna zbývající utkání konat výlučně jen v Čechách a to v Písku, Kynžvartě, Plzni, Mostě a v Praze. V Písku nastoupí domácí proti Šaľe a budou chtít oplatit Duslu hrozivou porážku z podzimu 26:42. Také Kynžvart by chtěl smazat osmibrankovou porážku z podzimu v Dun. Stredě a asi by nepohrdl jakoukoliv výhrou, která by mu v boji o české play-off určitě přišla vhod. Plzeň určitě proti Stupavě počítá s dvoubodovým ziskem, nic jiného asi nebere. Bez většího náboje se i obejde zápas v Mostě, kde přivítají Porubu. Ani jednomu z obou soupeřů už vlastně o nic moc nejde, mohou hrát v úplném klidu a pohodě. Hodně vyhrocený může být naopak zápas v Edenu mezi Slavií a našimi děvčaty. Domácím sice už prakticky o nic nejde, mají své v českém play-off jisté. To Hanačky budou hrát určitě o všechno, musejí ještě bojovat tak jako v minulém kole a získat ještě nějaký ten bod do své sbírky. Každý bod se počítá a každý bodík by byl zlatý. Takže děvčata, hrrrrrrr na ně !!!!!

 

 

 

 20. kolo MOL LIGY

Sobota 25.03. 2023 v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – Slovan Duslo Šala             (Fialová – Sovová)

Sobota 25.03. 2023 v 16:00 hod.: Házená Kynžvart – DAC Dunajská Streda    (Barták – Hladký)

Sobota 25.03. 2023 v 17:00 hod.: DHC Plzeň – AHT Tatran Stupava                (Halada – Kosmák )

Sobota 25.03. 2023 v 17:30 hod.: DHK Baník Most – DHC Sokol Poruba          (Pražák – Šulc )

Neděle 26.03. 2023 v 16:30 hod.: DHC Slavia Praha – DHK ZORA Olomouc    (Blanár – Opava)

 

Autor textu: Václav DOBEŠ