Třinácté kolo se bude hrát opět tři dny

        První kolo odvetné poloviny interligové soutěže se neslo ve stínu derby dvou nejúspěšnějších slovenských týmů, Šaľy a Iuventy, které se hrálo za asistence kamer  slovenské televize a téměř devítistovek natěšených  diváků  kteří hnaly v městské hale v Šaľe své příznivci do boje. Domácí mohli litovat především neproměněné sedmičky, kterých domácí „vyrobili“ celkem tři a přispěli tak velkou měrou k tomu, že si Iuventa odvezla oba body. Utkání to bylo kvalitní, bojovné, plné dramatických situací a hrané v plné rychlosti. Také další utkání hrané na Slovensku, které svedlo na Šariši českého mistra Baník Most,  který si až nečekaně snadno poradil s domácím Prešovem, chystajícího se  ukrajovat z domácího dluhu, poněkud lépe, než se jim podařilo. V domácím prostředí odehrají o sedm zápasů více, neboť na podzim hráli většinou svá utkání na hřištích soupeřů. Poslední utkání se slovenským soupeřem před týdnem odehrál Zlín, který přivítal poslední tým soutěže Sokol Bánovce. Ten se „zbavil“ své nejúdernější hráčky Klaudie Michnové, někdejší nejlepší střelkyně soutěže (ještě v barvách Partziánského). Klaudia odešla do Veselí, jakoby domácí družstvo poněkud rezignovalo na své postavení na úplném chvostu tabulky. Zbývající trojice  soupeřů  byla složena jen z čistě českých celků. Na jih Čech do Písku přijelo družstvo Veselí, kterému domácí dovolily téměř všechno a přestože ani  Panenky nepředvedly kdovíjakou kvalitu, bohatě to na domácí stačilo. V pražském Edenu, kam přijel nováček z nedaleké Plzně se hrálo také pouze  utkání jen průměrné kvality, oba soupeři jako by sev novém roce ještě nedostali do otáček, věřme, že v dalších kolech se dočkáme mnohém vyšší kvality hry. Poslední utkání přece jen alespoň nasazením a bojovností a  dramatičností hry uspokojilo příznivce.  Oba soupeři – domácí Sokol Poruba a Hanačky ve vzájemných duelech vždy hrají nadoraz, k vidění bývá rychlá házená, obě družstva těží svými rychlostními  předpoklady k tomuto způsobu hry. Domácí mají v sestavě řadu kvalitních teenagerek (Desortová, Smetková, Andrýsková atd.) které táhnou většinu akcí, Hanačky zase naopak více těží ze zkušeností většiny svých hráček. Bylo to utkání plné zvratů a nakonec tentokrát nevyhrálo lepší, ale jen šťastnější družstvo.

          Dvanácté kolo  interligy se bude hrát od pátku do neděle a zahájí jej dva velcí čeští rivalové, jejichž velkým cílem je postup do nejlepší české čtveřice pro play-off. Po odehraných jedenácti kolech je na tom mnohem lépe Poruba, která je v tabulce na čtvrtém místě se 16 body, Slavia Praha je osmá a ztrácí na Porubu o čtyři body více. V sobotu  budou na programu tři utkání, ve všech se střetnou vždy české a proti nim slovenské družstvo. Dva zápasy se budou hrát v Česku jedno na Slovensku. Od 17:00 hod. se ve Veselí n. Mor. střetnou domácí Panenky, jejich soupeřem bude družstvo Prešova. V podzimním měření sil na Šariši vyhrálo družstvo Veselí 23:32 a bude v roli favorita také v odvetě ve Veselí. Od 18:00 hod. v Mostě dojde k největšímu šlágru kola, kdy proti úřadujícímu českému mistru nastoupí slovenský vicemistr Slovan  Duslo Šaľa. V podzimním utkání v hale v Šaľe vyhrálo domácí družstvo nejtěsnějším rozdílem 26:25. Také v odvetě se očekává vyrovnaný souboj, mírným favoritem bude v domácím prostředí družstvo Baníku Most. Třetím sobotním utkáním bude od 18,00 hod. utkání z konce tabulky, ke kterému nastoupí Sokol  Bánovce n. Bebr. proti Sokolu Písek. Na podzim v písecké Obloukovce  vyhrály domácí Sokolky proti svým slovenským jmenovkyním  35:26. Vypadá to tak, že po odchodu Michnové do Veselí, budou mírnými favoritkami i tentokrát české hráčky i, když ale ani na podzim v Písku Michnová ještě nehrála. Jedním ze dvou nedělních zápasů bude od 16:00 hod. utkání v Plzni. Nováček soutěže se pokusí zaskočit  favorizovaný Zlín, který se potýká se zdravotními problémy několika hráček. V podzimním  utkání ve Zlíně  vyhrálo domácí družstvo 27:21. V Plzni se očekává vyrovnaných průběh, vyloučen není ani nerozhodný výsledek-

 

Rozpis 13. kola MOL ligy házenkářek

Pátek   25. 01. v 17:00 hod.: DHC Slavia Praha – DHC Sokol Poruba

Sobota 26. 01. v 17:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – ŠŠK Prešov

Sobota 26. 01. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – HK Slovan Duslo Šaľa

Sobota 26. 01. v 18:00 hod.: HK Sokol Bánovce v Bebr. – TJ Sokol Písek

Neděle 27. 01. v 16:00 hod.: DHC Plzeň – HC Zlín

Neděle 27. 01. v 18:00 hod.: Iuventa Michalovce – DHK ZORA Olomouc

 

Neděle 27. 01. V 18:00 hod.: Iuventa Michalovce – DHK ZORA Olomouc

V televizním utkání v Chemkostav Aréně v Michalovcích bude hrát domácí družstvo v domácím prostředí přesně po deseti  týdnech, naposledy hrála Iuventa doma 3. listopadu proti Slavii, mezi tím hrála samozřejmě ve Zlíně, Prešově a před týdnem v Šaľe. Na Zemplíně tedy bude určitě velký hlad po házené          a to může spolu s TV přenosem být impulsem nejen pro domácí hráčky, ale také pro naše děvčata. K každém  případě je třeba připomenout ještě i to, že náš soupeř ztratil svůj jediný bod právě v naší hale při utkání druhého kola MOL ligy, tedy chci  tím jednak připomenout, že i náš tým je schopen při shodě okolností porazit také každého a že tedy nemusí cestovat na Zemplín se svěšenými  hlavami, ale  se vztyčeným hledím, vědom si své síly, už se jim to totiž několikrát i na horké michalovské půdě podařilo. Na příklad už třikrát se našim děvčatům podařilo odjíždět z Michalovců se dvěma body naposled v sezoně 2009/10, a soupeře jsme poslali domů bez bodů na příklad šestkrát z Olomouce a navíc dvakrát s plichtou a to zase není až tak moc dávno. Samozřejmě jsme si dobře vědomi kvality družstva Iuventy, jsou nám  dobře známa jména na příklad: Tetyana Fiľková, Irina Kompaniets, Dijana Mugosa, mladičká Slovenka Veronika Habánková, Nikoleta Trúnková, nebo Patricia Wolingerová, nebo brankařské duo Milena Petkovič nebo Irina Jablonska – Bobal a řada dalších, zkrátka co jméno to pojem. V každém případě i hráčky soupeře jsou zranitelné, budou si muset určitě dát pozor i na příklad na poslední výsledky, třeba na podzimní loňský výsledek z Olomouce 27:27, nebo výsledky v sezone 2017/18 24:23 v Olomouci, nebo těsná porážka 29:28 z Michalovců. Určitě je na čem stavět a strach a obavy mohou naše holky klidně  nechat doma.

 

Autor textu: Václav Dobeš