Se skládáním dvojic pro play-off bude lepší počkat

Předposlední kolo dlouhodobé části soutěže MOL ligy bylo vcelku bohaté na zajímavé situace, nejdůležitější však byla ta, která rozhodla o zlatých medailích pro českého mistra Baník Most. Po pěti letech se opět podařilo vyrvat prvenství Iuventě Michalovce která nejvyšší soutěži kralovala poslední čtyři roky. Přejme českému mistru zisk tohoto vavřínu.  Svěřenkyně trenéra Dávida přesvědčily, že interligový  titul bude ve správných rukách. Jinak z pohledu našich děvčat, ty zanechaly pod Krušnými horami určitě dobrý dojem, sehrály proti domácím utkání, za které se nemusejí stydět. Chtělo to více klidu při střelbě a snad i více štěstí, které jim při zakončování mnohdy chybělo. Zajímavostí dalších zápasů bylo zejména drama v Ostravě, kde domácí Sokolky bojovaly o postup do českého play-off jako lvice a to hrály „jen“ o získání lepšího vzájemného postavení mezi Porubou a naším družstvem. Drama to bylo opravdu převeliké a přestože už v průběhu druhého poločasu prohrávaly s Iuventou doma rozdílem šesti branek, přesto dokázaly ještě stáhnout na rozdíl jediné branky a rozdat si to v závěru na „férovku“.  Poslední minuty byly v Ostravě hodně napínavé a konečný výsledek visel dlouho na vážkách. Ano tak se bojuje o play-off. I když Sokolky nakonec podlehly, stále ještě živí jiskřičku naděje, protože ještě budou čekat na případné klopýtnutí našich děvčat. Naše holky musejí potvrdit příslušnost k elitě ještě ziskem nejméně bodu v posledním zápase v sobotu doma se Zlínem, tak aby se zásluhou lepšího vzájemného utkání s Porubo mohly vyšvihnout do play-of. Každopádně to však ještě bude pěkná fuška. Velké drama a překvapení na úkor favorita se rodilo pod hradem Matúše Čáka. Domácí děvčata po sérii neslaných, nemastných vystoupeních, ve kterých od začátku soutěže získaly pouze čtyři body jakoby pokropeny živou vodou, vlétly na druhé nejúspěšnější slovenské družstvo současnosti Duslo Šaľa  jako uragán a po 30 minutách svítilo na ukazateli skóre vedení domácích čtyřbrankovým rozdílem (19:15). Patrně až po důrazném budíčku od bouřliváka – trenéra  Lukačína o poločase se favorit vzpamatoval a výsledek obrátil. Poslední měření sil na Šariši, kde proti Prešovu nastoupily hráčky Veselí a kde odlišně od zažitých pravidel předchozích ročníků se nehrálo ve stejném čase jako ostatní zápasy, ale až v neděli  po odehrání všech ostatních zápasů kola, skončil tak jak jsme všichni předpokládali – výhrou domácích, kterým v podstatě v zápase prakticky o nic nešlo na rozdíl od hostů, kteří potřebovali nutně získat navrch v souboji na dálku proti našim děvčatům. 

 V posledním kole, které by mohlo proběhnout bez z větších emocí by se měla pozornost asi obrátit zejména na poslední, ještě nedokončený souboj o postup do českého play-off. Oba kandidáti, jak naše děvčata, tak i Veselské panenky, musejí potvrdit ziskem bodu, že jim postup do českého play-off právem patří. Oba ale musí nejméně bod do pokladnice svých bodů přinést, naše děvčata tedy musejí získat o bod  víc než má v současné době Poruba, tedy alespoň remizovat, čímž by se dostaly na počet 29 bodů a měly by o bod více než Poruba, která už má všechna svá utkání odehrána. Veselanky naopak ještě mají k dobru jedno své utkání proti Hodonínu na domácím hřišti a zisk jakéhokoliv bodu jim zaručuje postup do play-off. V ostatních utkáních jsou již karty rozdány, vítězem je už Baník Most, Slavia Praha potřebuje k zisku stříbra získat alespoň bod v souboji s Mostem, pokud prohraje a naopak Iuventa vyhraje s Prešovem, obhájí Michalovce druhé a na Slavii by zbyly jen bronzové medaile. V případě, porážky Iuventy s Prešovem by do hry vstoupila také Šaľa, která by při rovnosti bodů s Iuventou měla lepší vzájemná utkání a získala by tak cenný bronz.            

 V každém případě bude nejrozumnější vyčkat až do úplného konce a až po něm, kdy budou známy všechny výsledky a všechny varianty začít kalkulovat a skládat si dvojice, které proti sobě nastoupí jak v obou play-offech (českém i slovenském) i v českém play-out. Všechny soutěže totiž mohou mít zcela nečekané obsazení. Jasné a neotřesitelné pozice jsou pouze u českého semifinále play-off, kde je jasné, že jedničkou bude Baník Most a dvojkou Slavia Praha. Zajímavá varianta se rýsuje i u českého play-out. Tam totiž Sokol Písek může v případě výhry doma s Trenčínem, zaútočit na třetí pozici v play-out, protože má lepší vzájemná utkání s Hodonínem. Prakticky to však nic neznamená, protože v play-out se hraje tak, že všichni soupeři se střetnou dvakrát doma a dvakrát venku, mění se jen pořadí zápasů.   

 

Rozpis utkání posledního kola MOL ligy:

Čtvrtek 19.dubna 2018 v 18:00 hod.: DHK Baník Most – DHC Slavia Praha

Sobota 21.dubna 2018 v 15:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – HK Sokol Bánovce

Sobota 21.dubna 2018 v 18:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC Zlín

Sobota 21.dubna 2018 v 18:00 hod.: Sokol Písek – SK AS Trenčín

Sobota 21.dubna 2018 v 18:00 hod.: Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov

Sobota 2119.dubna 2018 v 18:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – HK Hodonín

 

Autor textu: Václav Dobeš