Risk zatím vycházel

Olomoucké mladší dorostenky se dostaly v posledních kolech do nezáviděníhodné situace, kdy oba pražské kluby, které bojují spolu s našimi děvčaty o to, aby se  vyvarovaly sestupové pasti a uchovaly si jediné nesestupové místo, zaručující setrvání v nejvyšší soutěži také pro příští sezonu, jako mávnutím kouzelného proutku začaly získávat cenné body. Tak HC Háje, které ještě před dvěma týdny byly bez jediného vítězství v tabulce na sestupové pozici, když dosud jen čtyřikrát remizovaly se po dvou výhrách vyhouply před naše družstvo. Sokol Vršovice se zase pochlubil vítězstvím nad Jindř. Hradem, který tak ztratil teprve své druhé dva body.  Každé odehrané utkání a každý získaný bod do tabulky začínal mít cenu zlata, i proto tedy dvě z hráček, které pravidelně hrávají za starší dorostenky odjely s mladšími do Plzně, aby se pokusily vybojovat cenné body i za cenu rizika porážky starších v Ostravě proti družstvu Ostravy Zábřehu. Mise se podařila, obě družstva se svých úkolů zhostila a zapsala si po dvou bodech, mladší za výhru v Plzni 20:23 a starší po výhře v Ostravě 20:25.

Starší dorky

V minulém kole se zrodily dva zajímavé výsledky, dosud vedoucí družstvo soutěže HC Zlín, prohrál doma s Porubou a v souboji o poslední postupové místo do 1.ligy pro příští ročník, vyhrálo družstvo Otrokovic ve Veselí a za pomoci hostující Valerie Smetkové z Hodonína, která nastřílela v dresu Otrokovic 11 branek, dopomohla Otrokovicím k výhře 27:25 a prakticky tak pomohla Otrokovicím k postupu do nově se tvořící nejvyšší soutěže. Na porážce Zlína bylo zajímavé to, že domácí nastoupily bez jakékoliv posily z ostatních zlínských týmů (interliga a 1.liga žen) a nebyla posílena tak jako proti našim děvčatům, Ivančicím a v dalších klíčových utkáních, kdy vždy hrávaly nejméně čtyři a více hráček ze zlínských družstev žen, které do jisté míry rozhodovaly o výsledcích.

Na 1. máje byla sehrána trojice utkání, ve kterých se zrodil jeden dost překvapivý výsledek. Děvčata Veselí v něm remizovala doma se Sokolem Poruba 27:27 a Poruba si tak zajistila prakticky první příčku v tabulce, protože v posledním kole bude hrát doma s Bohunicemi a při vší úctě k Bohunicím se dá jen těžko předpokládat, že by si Poruba svou pozici neuhájila. V tabulce tedy pravděpodobně Zlín skončí na druhém místě a bude hrát o medaile, ale jen o třetí místo, pravděpodobně s poraženým z duelu DHC Plzeň – Baník Most, jehož vítěz se stane také vítězem skupiny západ a nastoupí o titul proti Porubě.

Poslední kolo soutěže starších dorostenek bude na pořadu o víkendu a všechna utkání se budou hrát v neděli, pouze dohrávka Zlína ve Vel. Meziříčí bude na pořadu v sobotu. Jedno z utkání bylo už předehráno (Vel. Meziříčí – Ostrava-Zábřeh) a jedno se dohrává z termínu 1. máje (Ostrava-Zábřeh – Otrokovice). Jedno z nejzajímavějších utkání posledního kola  bude zápas Ivančice – Veselí, ve  kterém by ještě mohlo Veselí sesadit z postupového místa Otrokovice, protože ty musejí v Ostravě vyhrát, musejí samozřejmě hrát se Smetkovou, protože  bez ní by mohly v Ostravě s mnohými podceňovaným družstvem Tomáše Bárty prohrát, každopádně to ale nebudou mít vůbec lehké. Naše děvčata hrají své poslední utkání sezony doma proti zatím bez bodového zisku hrajícího celku HC Hlučín a chtěly by sezonu zakončit „bez ztráty kytičky“. Žádné zázraky se už ani nečekají, na čele tabulky se asi nic nezmění, Poruba bude hrát s vítězem skupiny západ o titul, Zlín z druhého místa s druhým ze skupiny západ, a naše děvčata skončí asi na třetím místě a zajistily si tak bezproblémový postup mezi elitu pro příští ročník, takže i u našeho družstva převládá spíš spokojenost z dobře odvedené práce..

Rozpis posledního kola 1.ligy starších dorostenek – východ:               

Sobota 05.05.2018 v 13:00 hod.: Sokol Velké Meziříčí – HC Zlín

Neděle 06.05.2018 v 13:30 hod.: HK Ivančice – SHK Veselí n. Mor.

Neděle 06.05.2018 v 15:30 hod.: Sokol Poruba – Tatran Bohunice

Neděle 06.05.2018 v 15:30 hod.: Sokol Ostrava-Zábřeh – Jiskra Otrokovice

Neděle 06.05.2018 v 16:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC Hlučín

Mladší dorky

Do konce pro naše mladší dorostenky napínavé a dramatické koncovky o které píšeme v úvodu článku zbývá odehrát ještě poslední tři kola a tabulka soutěže je zajímavá, nejen z pohledu našeho týmu, hlavně na konci. Podíváme-li se na první tři místa a tím boj o medaile, tři kola před koncem už prakticky není co řešit. Na čele je Slavia Praha s plným počtem bodů a pětibodovým náskokem a nemůže tedy přijít o zisk titulu, když do konce jí zbývá odehrát poslední dvě kola, sice s oběma nejsilnějšími soupeři. Také stříbrné medaile už mají jistého majitele v podobě Jindř. Hradce, který má před třetím Zlínem také pětibodový náskok a ani případné porážky v posledních dvou zápasech, kdy nastoupí ve Zlíně a na Slavii na tom nemohou nic změnit. Také poslední – bronzová medaile už visí pomyslně na krku majitelů, Zlín má před čtvrtým v pořadí už náskok dokonce sedmibodový. To situace pro všechna zbývající družstva je stále ještě napjatá. Každý z šestice ohrožených ještě může teoreticky spadnout do sestupové pasti, která se každým kolem bude prosívat, některá z družstev z ní vyklouznou a ta, která v posledních kolech budou prohrávat budou mít stále složitější pozici. Těch variant je však ještě stále moc, počkejme si tedy raději na to, jak se bude komu v dalších kolech dařit.

Čtvrteční dohrávka mezi Zlínem a Jindř. Hradcem bude asi jedinou selankou dvou týmů, které už mají jisté medaile. Obě nedělní střetnutí budou naopak hrána s plným nasazením, Pražanky přijedou na Hanou po posledních dvou vítězných duelech, když dokázaly o gól vyhrát v Plzni a poté doma porazit druhého z pražských soupeřů Vršovice, zajímavostí je, že to po hříchu  byly první dvě výhry Hájů v sezoně. Olomoucké střetnutí tak bude prvním ze zápasů pravdy, vítěz duelu se přiblíží na dosah záchraně, zisk obou bodů pro oba však bude nutnou podmínkou. Druhé nedělní utkání se hraje v Mostě, kam přijede Plzeň. Ta neměla v posledních zápasech příliš důvodů ke spokojenosti, hrála třikrát doma a všechna utkání byla proti družstvům akutně ohrožených sestupem, v prvním ještě o branku vyhrála nad Vršovicemi a po něm prohrála jednogólovým rozdílem s Hájemi a tříbrankovou porážku utrpěly od Hanaček. Nedělní zápas v Mostě bude utkáním jistoty, protože v případě porážky by se ještě mohla nebezpečně přiblížit do pásma sestupu, což ale platí i pro domácí Baník Most. Úterní sváteční dohrávka v Praze bude důležitá hlavně pro Vršovice, které by si mohly zachránit svou kůži.

Rozpis 20. kola 1. Ligy mladší dorky

Čtvrtek 03.05.2018 v 17:00 hod.: HC Zlín – Házená Jindř. Hradec

Neděle 06.05.2018 v 14:00 hod.: DHK ZORA Olomouc – HC  Praha Háje

Neděle 06.05.2018 v 14:30 hod.: DHK Baník Most – DHC Plzeň

Úterý    08.05.2018 v 14:00 hod.: Sokol Vršovice – HC Zlín

 

Autor textu: Václav Dobeš