První kolo MOL ligy o víkendu jen se třemi zápasy

Po několika týdnech, vyplněných tvrdou každodenní dřinou jak hráček, tak trenérů a dalších osob spojených s prací družstev a vrcholící řadou přípravných a přátelských zápasů a turnajů, se otevřela opět hlediště našich hal a diváci a odborníci začali sledovat, jak se který tým připravil, jak se podařilo klubům své hráčské kádry posílit, ve kterých družstvech nastal naopak možná třeba i  pokles výkonnosti. To všechno uvidíme hned od prvních minut a v několika předehrávaných utkáních jsme už i viděli. Už před týdnem jsme měli možnost sledovat oba mistrovské týmy Baník Most a Iuventu Michalovce, zejména slovenský mistr má už v termínu 1. kola interligy před sebou dvojutkání proti nizozemskému týmu VOC Amsterdam, když obě utkání odehraje v domovské Chemkostav aréně. To český mistr Baník Most byl nasazen přímo do 3. kola Poháru EHF, předehrávka měla tedy asi jiné, prozaičtější důvody. Naopak druhý český zástupce v Poháru EHF Slavia Praha bude své utkání v Evropské soutěži, hrát v rakouském Stockerau  v sobotu 8. září, musela tedy své utkání 1. kola MOL ligy v Plzni předehrát už ve středu 5. září 2018. 

        Letošní ročník interligové soutěže žen zaznamenal opět snížení počtu slovenských týmů, česká družstva tvoří dvou třetinovou většinu, tedy osmičku soutěžících, třetinu účastníků pak dodala slovenská družstva. Do propadliště dějin se postupně propadla tradiční slovenská družstva, po dvou letech se s účastí v elitní soutěži opět rozloučil zástupce bašty slovenské mládežnické házené z Trenčína, který během sezony a po ní doslova rozprodal celé interligové družstvo. Už druhý rok neúčasti si připíšou házenkářky Partizánskeho, které byly dosud po velikánech Michalovcích a Šaľe nejčastějším slovenským zástupcem v interlize, kde bude chybět teprve po třetí. Mezi českými zástupci se teprve po druhé objevily hráčky z města piva – DHC Plzeň, jednoroční účinkování jejich městského rivala HC Plzeň v interligové  sezoně 2015/16 bylo jen epizodní. Bohužel jeho příkladu po skončení minulého ročníku následovaly ambiciózní házenkářky Hodonína, pro které byla premiéra mezi elitou, současně také derniérou. Věřme, že se Slovácké družstvo v interlize opět objeví a stane se štikou soutěže, tak jak naznačoval v závěru loňské sezony, kdy sbíral body i od tradičních interligistů, na příklad Písku, Zlína, Poruby, nebo Trenčína.     

                  Víkendové zahajovací kolo MOL ligy bude mít na pořadu pouze trojici utkání. Dvě z nich budou sehrána v českých, resp. moravských halách, to první ve Veselí, kam zamíří Jihočeský Písek a půl hodiny později na Hané bude sehrána repríza loňského zahajovacího zápasu prvního kola kdy proti Hanačkám nastoupily také v Olomoiuci Sokolky z Poruby. Shodou okolností loňské utkání skončilo dělbou bodů po remíze 23:23. Vůbec prvním sobotním zápasem bude střetnutí na Slovensku, kde nastoupí HC Zlín v Bánovcích proti domácím Sokolkám.

 Sobota 8. září v 16:00 hod.: HK Sokol Bánovce – HC Zlín 

Jediné utkání víkendového kola mezi slovenským a českým zástupcem soutěže bude sehráno v sobotu v Bánovcích. Bánovce skončily v minulé sezoně se ziskem sedmi bodů na předposledním místě a v novém ročníku by chtěly zabojovat o lepší postavení v soutěži. Budou to však mít hodně těžké v konkurenci osmičky českých týmů, v níž ani jeden nebude chtít hrát o Černého Petra. O hráčském kádru Bánovců toho moc nevíme,  hovoří se o doplnění družstva o okolní mladé talentované hráčky z dorosteneckých soutěží. Družstvo Zlína by chtělo znovu bojovat o postup do českého play-off, zda se mu to podaří to je zatím velkým otazníkem. Vedení klubu spíš hovoří velmi opatrně. Známé je pouze to, že se zatím do družstva nepodařilo doplnit nějaké výraznější posily, spíš je potřeba hovořit o odchodech. Dlouhodobé zranění nepustilo do hry ani velkou oporu minulosti Michaelu Sobieskou, skončila i talentovaná Denisa Kamenářová a Andrea Očadlíková. Do Poruby zamířil velký zlínský talent Adéla Baumbachová. Posilami by měly být mladé talenty, z Kunovic přichází Grabcová, z Otrokovic Stuchlíková, na hostování z Otrokovic přišla i Sekulová, počítá se s doplněním mladých hráček z dorostu – Fiurášková, Gajdošíková, Polášková a Záhorová.     

 Sobota 8. září v 17:00 hod.: SHK Veselí – Sokol Písek

Druhéí ze sobotních soubojů uvidí příznivci na Slovácku, kam přijede Jihočeské družstvo Sokola Písek. Domácí celek bude v utkání favoritem. V minulém roce po několika letech družstvo postoupilo po velkém souboji na dálku s našimi děvčaty do českého play-off a získalo bronzové medaile. Domácí získaly pro letošní sezonu několik výrazných posil, mezi které musíme počítat i naši bývalou hráčku a nejlepší naši střelkyni Terezu Kubáčkovou. Další posily ulovily Panenky na Slovensku, z Bytče přichází Pastorková z Trenčína Žitňanová a zajímavá bude v prvním kole také konfrontace dlouholeté hráčky Písku Boorové, která přestoupila právě do Veselí. Trenér Hudák spoléhá také na několik mladých posil z dorostu (Hřebejková, Větříšková, sestry Klimešovy atd.). Jedinou, za to výraznou ztrátou bude odchod reprezentační spojky Jany Šustkové, která odešla do Mostu.   V družstvu Písku bude nejvýraznější posilou navrátilkyně ze Slavie reprezentantka Alena Šetelíková a Marta Krouská, která se vrací z tureckého angažmá. Z družstva se však vytratilo několik plzeňských hráček (Dominika Bullová a Vendula Šelajsová), které budou chtít hrát v plzeňském dresu.

 Sobota 8. září  v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – DHC Sokol Poruba

V sobotním utkání čeká Hanačky těžký zápas proti favorizovanému celku Sokola Poruba, který o svých vysokých kvalitách a výborné formě dlouhodobě přesvědčuje. Sokolky sice v minulé sezoně, s výjimkou první své účasti mezi elitou, tedy v ročníku 2010/11 teprve po druhé chyběly  v play-off a byly odsouzeny k netradiční účasti mezi českými družstvy v play-out. Vedení ostravského klubu se nemíní se situaci smířit a přijalo celou řadu kroků k tomu aby se neblahá situace z minulé sezony neopakovala. K družstvu byl přijat velezkušený trenér  Dušan Daniš a několik vynucených odchodů z družstva – Alica Kostelná odešla do Mostu, brankařka Markéta Mácalová se vrátila po letech do Plzně, jsou nahrazeny příchody mladých talentů – mladá Baumbachové ze Zlína a Smetková z Hodonína, do družstva byly zařazeny další odchovankyně z vlastního dorostu – Šmídáková, Prašivková a Kiršnerová. O kvalitách hráček soupeře nemusíme dlouze polemizovat, známe také dosavadní bilanci vzájemných zápasů obou soupeřů, který je ve prospěch Poruby vysoko aktivní. O změnách v našem dresu jsme informovali více v době přípravy, informace jsme poskytovali také před oběma turnaji kterých se družstvo zúčastnilo – v Šaľe a domácím a nutno připomenout že vítězném Poháru míru.

Výsledky předehrávek 1. kola:

Iuventa Michalovce – HK Slovan Duslo Šaľa   27:20  (14: 8)

DHK Baník Most – ŠŠK Prešov   35:24  (19:11)

DHC Plzeň – DHC Slavia Praha   30:34  (17:19)

 Autor textu: Václav Dobeš