Po reprezentační přestávce pokračuje MOL liga pátým kolem

               Čtyři kola mají za sebou házenkářky v nejvyšší soutěži a v čele jsou stále bez ztráty bodu oba úřadující mistři svých zemi Baník Most a Iuventa Michalovce. Od čtvrtého kola už uteklo hodně vody,  obě  ženské  reprezentace mají za sebou první vstupy do kvalifikace na EURO 2020, úspěšnější z tohoto pohledu byla k naší velké radostí ta česká, když silně oslabený celek pronásledovaný řadou zranění se vypořádal  bez větších problémů v Olomouci v hale UP s Portugalskem (31:20) aby po čtyřech dnech podobně obstál také na půdě severní Makedonie, když ve Skopje porazil  domácí tým 29:37.To naši interligoví slovenští  kolegové, vedeni novým trenérem Paľo Streicherem, který dlouhé roky působil ve Švýcarsku a  kteří měli mnohem těžší soupeře, ale v obou zápasech se jim nedařilo, když nejprve ve středu neuspěly v ruském  Rostově s  Olympijským vítězkám z Rusku  34:15 a v neděli pak v Hlohovci podlehly podobně silnému Srbsku, ale až po boji, kdy Srbky vyhrály až po uplynutí hracího času za stavu 26:26 a to  ze sedmimetrového hodu, takže si připsaly druhé dva body, takže Slovenky  mají po dvou odehraných zápasech  na svém kontě nula bodů a to je hodně nepříjemné. Zajímavý pohled je na současnou tabulku ve středu pořadí, kde jsou seřazena čtyři družstva se shodným počtem čtyř bodů a navíc je dělí jen velmi nepatrný rozdíl v poměru branek. Dvojici Veselí – Olomouc dělí    v počtu vstřelených branek jen dvě branky a u obdržených je rozdíl čtyřbrankový, dvojici Šaľa – Zlín dělí u vstřelených branek jen tři branky, stejně jako u obdržených je rozdíl také pouhé tři branky.

               Interligové kolo před dvěma týdny  mělo na programu dvě slovenská derby, když ve  Východňárském  derby v Prešově vyhrál slovenský mistr Michalovce bez problémů 17:28 a v souboji slovenských  nováčků si domácí Dunajská Streda zapsala své premiérové body po výhře nad Hlohovcem 33:26. Moravské derby se hrálo v Ostravě kde domácí Sokol Poruba porazil hladce Hodonín, od kterého se po předchozích kvalitních výkonech očekával daleko lepší výsledek. Na Slovensku si spravily chuť Veselské Panenky, které v Bánovcích deklasovaly domácí Bánovce. Jihočešky z Písku potvrdily, že to s útokem na přední pozice myslí vážně a obraly o body ve své „Obloukovce“ zatím nepříliš výraznou Šaľu. Dva moravsko – české souboje ze hrály ve Zlíně, kam cestovala po dvou střetnutích se slovenskými soupeři pražská Slavia a odvezla si domů zaslouženě oba body. Druhý souboj  Česko – Morava byl na pořadu v Mostě, kde hostovala naše děvčata, která se musela obejít  bez několika klíčových hráček ve své sestavě (Kašpárková, Gajdošíková a Patrnčiaková) a to už ani nepočítáme Salašovou, absentující už z přípravných zápasů. Naše družstvo však na severu Čech zanechalo velmi příznivý dojem, když bylo  úřadujícímu českému mistru vyrovnaným soupeřem, určitě podaly zatím v Mostě svůj nelepší výkon.

               Zajímavostí pátého kole MOL ligy bule start čtveřice moravských týmů v domácím prostředí, když pouze Poruba bude hrát na Slovensku a to přímo v šlágru kola, neboť souboj v Šaľe, která přivítá Porubu může být za šlágr kola směle považován.  Ani už uvedená čtveřice moravských celků v domácím prostředí to nebude vůbec mít jako procházku růžovým sadem, když zejména utkání ve Veselí, kde přivítají už ve středečním předehrávce Baník Most a v Olomouci, kam přijede pražská Slavia, budou jistě patřit mezi nejzajímavější střetnutí pátého kola. Ani další duely v Hodoníně, kam přijede zatím tápající Prešov, který určitě baží po prvních letošních bodech a ani ambiciózní hodonínský nováček, který má na kontě zatím také nulu, to nebude mít vůbec jednoduché. A nakonec kdo může s určitostí potvrdit, že by nechtěl nováček z Dun. Stredy už vzhledem k nabitému kádru pokračovat ve výlovu bodů třeba i ze Zlína. Zálusk na bodový zisk si bude nárokovat také Hlohovec, i když Jihočešky z Písku budou určitě po své spanilé jízdě, kdy poslaly domů bez bodů  i Šaľu zásadně proti. Takže asi jediným zápasem, kde se nečeká žádné převratné překvapení, bude asi na Zemplíně zápas mistrovské Iuventy proti zatím posledním Bánovcům.

 

Rozpis pátého kola MOL ligy  

Středa  02.10. v 18:00 hod.: SHK Veselí n. Mor. – DHK Baník Most

Pátek   04.10. v 17:30 hod.: HK Hodonín – ŠŠK Prešov

Sobota 05.10. v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – DHC Slavia Praha

Sobota 05.10. v 17:30 hod.: Iuventa Michalovce – HK Sokol Bánovce n.Bebr.

Sobota 05.10. v 18:00 hod.: HK Slovan Duslo Šaľa – DHC Sokol Poruba

Sobota 05.10. v 18:00 hod.: HK SPORTA Hlohovec – TJ Sokol Písek

Neděle 05.10. v 18:00 hod.: Handball PSG Zlín – MŠK Dunaj.Streda

 

Autor textu: Václav Dobeš