Páté kolo přiválo body na Hanou, šesté kolo se dvěma předehrávkami

                Páté kolo interligy přineslo několik zajímavých výsledků mezi nimi určitě příznivce olomoucké házené mile překvapily dva body získané na úkor favorizované Slavie Praha a o to víc těší, že se cenný výsledek obou soupeřů v prospěch Hanáckého klubu zrodil už dvakrát za sebou, zatím sice pouze dvakrát si body připsaly Hanačky jen na domácím hřišti, v minulém roce to bylo po dlouhé osmileté přestávce, kdy jsme vyhráli doma nad Pražankami hned pětibrankovým rozdílem 33:28, letos sice jen nejtěsnějším rozdílem o jedinou branku a to ještě v posledních vteřinách souboje. Že by konečně Hanačky našly recept proti soupeři, na kterého to dlouhodobě po dlouhé roky jaksi neuměly ? Věřme že ano, a že nepůjde zase jen o epizodu, ale o trvalý návrat mezi špičku, teď jen to potvrdit v dalších utkáních a neztrácet body zbytečně tam, kde to nebude potřeba, už třeba hned v dalších dvou střetnutích proti oběma slovenským nováčkům jednak u maďarských hranic v Dun. Stredě a o týden později  doma proti Hlohovci. Velký krok do super velké házené  se podařil hned v prvním utkání na horké slovinské půdě Černý andělům. Naprosto suverénně vstoupily mezi elitu a vypořádaly se v Lublani s ostříleným týmem, který už toho má hodně za sebou. Můžeme s napětím očekávat další vystoupení Mostu ve skupinové fázi Champions League a věřme, že skalp Krimu Mercator nebude jediným a brzy se přidají i věhlasnější soupeři.

                Oba vedoucí týmy interligy a úřadující mistři svých zemí Iuventa a Baník Most vládnou tabulce, Hanačky se postaraly v sobotu také o to, že se vymazala další nula v tabulce, kde zůstávají dvě nuly u obou mistrů, ale hodně překvapivě také u Jihočeského Písku a to má na svém kontě nejen bod z Prahy, ale také dvoubodový zisk proti Šaľe. Na druhém pólu zatím s nulou zůstávají Bánovce a Hodonín, který si hodně sliboval od zápasu proti Prešovu. Hodně se čekalo od souboje kvalitních a vyrovnaných soupeřů v Šaľe, vyrovnané utkání vydrželo první poločas, pak se ale podařilo domácím odskočit a zápas dotáhly do konečného vítězství. Hodně se na vývoji podepsal také poměrně úzký hráčský kádr Poruby (12), navíc se brzy vyfaulovala jedna z klíčových střelkyň týmu Eliška Desortová. Snad se na této situaci trochu podepsala i situace souběžného utkání interligy a starších dorostenek Poruby v Olomouci, když ze šesti hráček z hráčského kádru Dušana Daniše, hrajících v starších dorostenkách odjela jediná (Šmídáková) do Šaľy, ostatní hrály za dorostenky. V ostatních česko-slovenských zápasech byla úspěšnější česká družstva jak Písek v  Hlohovci, tak i Zlín doma proti Dun. Stredě. Z Českých týmů tedy neuspěla jen obě Slovácká družstva, Hodonín neuhrál ani bod už ve svém pátém zápase, když podlehl doma Prešovu, Veselí sice nehrálo proti Slovákům ale neuhrálo přijatelný výsledek ani proti Mostu.

               Šesté kolo interligy zahájí dvěma utkáními zástupců Evropských pohárů ve středu 9. října, kdy dojde k největšímu šlágru celé interligy, když v severních Čechách přivítají Černí andělé slovenského mistra Iuventu Michalovce. Pokud si obě družstva nerozdělí body a utkání neskončí remízou, umaže se další nula z tabulky, komu se to podaří toť otázka, oba týmy hrají rychlou dynamickou házenou, domácí Baník hraje nyní ve velké euforii, podařil se mu získat  po postup mezi elitu v Champions League už také první skalp v soutěži, takže z tohoto pohledu trochu budeme asi favorizovat domácí. Ale pozor, kdo zná Černé anděly nejlíp ? No přece jeho předchozí trenér Peter Dávid, který teď sedí na lavičce soupeře – Iuventy Michalovce. Takže tipovat takový zapeklitý problém by asi byl velkým rizikem. Ještě pro úplnost: Baník Most po středeční lahůdce bude hrát doma (v Chomutovské Rocknet Aréně) proti Györi Audi ETO KC, tedy v Chomutově čekají ještě o level větší lahůdku. Soupeř Iuventy Michalovce čeká o víkendu v o stupeň nižší soutěži – Poháru EHF utkání druhého kola doma v Chemkostav aréně utkání proti francouzskému OGC Nice Cote d Azur Handball. Druhé středeční utkání interligy bude jen o fous méně atraktivní. Do Edenu proti pražské Slavii cestuje SHK Veselí, vzájemná utkání obou soupeřů vždy srší emocemi a elektrizující atmosférou, doplněnou známými veselskými bubeníky, dotvářející ráz celkové atmosféře. Také Slavistky čeká o víkendu start  v Evropském poháru, soutěži stejného kalibru, v jakém hraje Iuventa, navíc ale Pražanky musejí cestovat do Dánska kde o víkendu budou hrát obě utkání už v pátek a sobotu 11. a 12. října s v dánském Odense. Po nedělním návratu do Prahy pak za pět dní čeká další dlouhé cestování na východ Slovenska, kde v sobotu 19. 10. nastoupí proti domácí Iuventě.

               Zbývající pětici utkání šestého kola uvidí příznivci o víkendu, kdy v sobotu  bude sehráno velice atraktivní a zajímavé utkání  v Písku, kde přivítají jmenovkyně a kolegyně v Sokolském derby proti Porubě.  Zbývající čtveřice utkání se bude hrát na Slovensku, tři v sobotu a program kola ukončí v neděli v Dunajské Stredě utkání domácích proti našemu týmu. Nejzajímavější z nich bude repríza loňského semifinálového slovenského play-off obou soupeřů Prešova a Šaľy, když Šaľa z duelu odešla poražena 3:1 na zápasy a přepustila dlouhodobou stříbrnou pozici celku ze Šariše. Trojice moravských družstev změří síly se zatím nejhůře postavenou trojicí slovenských týmů. V Bánovcích dojde v trochu kurioznímu střetnutí dvojice družstev, které zatím jsou bez bodového zisku. Blíž k bodovému zisku zatím byly dvakrát Moravanky z Hodonína, které držely krok v Písku odkud odjížděly nakonec s dvougólovou porážkou, nakonec jen jediná branka je dělila v utkání doma v Hodoníně, když byla blízko senzačnímu bodovému zisku se Šaľou. Oba týmy svorně tvrdí, že tentokrát už právě ony dosáhnou na premiérové body, tak uvidíme !! Zajímavostí posledních dvou duelů šestého kola bude, že na jedné straně hřiště budou hrát jak v Hlohovci, tak i v Dunajské Stredě slovenští nováčci soutěže. Na druhé polovině hřiště pak budou dvě moravská šestibodová družstva, která mají také podobou strukturu soupeřů: Olomouc – Porubu, Prešov, Bánovce, Most, Slavii  a Zlín –  Prešov, Bánovce, Most, Slavii a Dun. Stredu, takže mnohé nás spojuje, oba však budou chtít přivést domů dva body. Takže uvidíme v neděli.

Rozpis utkání šestého kola MOL ligy:

Středa  09.10. v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha – SHK Vesel n. Mor.

Středa  09.10. v 18:00 hod.: DHK Baník Most – Iuventa Michalovce

Sobota 12.10. v 15:00 hod.: TJ Sokol Písek – DHC Sokol Poruba

Sobota 12.10. v 17:30 hod.: ŠŠK Prešov – HK Slovan Duslo Šaľa

Sobota 12.10. v 18:00 hod.: HK Sporta Hlohovec – Handball PSG Zlín

Sobota 12.10. v 18:00 hod.: HK Sokol Bánovce n.Bebr. – HK Hodonín

Neděle 13.10. v 16:00 hod.: MŠK Dunaj. Streda – DHK ZORA Olomouc

Autor textu Václav Dobeš