Páté kolo MOL LIGY se slovenskou ozdobou

Velkou ozdobou 5. kola nejvyšší soutěže házenkářek, by se mělo stát slovenské derby dvou nejúspěšnějších družstev slovenských velkoklubů, které vládnou už minimálně 15 let slovenské ženské házenkářské scéně. Ano takovým utkáním by se mělo stát utkání na Zemplině, kde domácí Iuventa Michalovce přivítá Slovan Duslo Šaľu. Páté kolo MOL ligy je na pořadu celý prodloužený víkend, od pátku do neděle a zahájí jej páteční utkání v pražském Edenu, kde zatím s plným bodovým ziskem hrající domácí Slavia přivítá, se zatím s nulou na svém koně hrající slovenský tým HK AS Trenčín. Šlágrem kola ale bezpochyby bude sobotní střetnutí dvou slovenských favoritů na Zemplíně, o kterém píšeme na začátku článku, kam zavítá slovenský vicemistr Slovan Duslo Šaľa. Bude zajímavé sledovat, jak se na dvoubodové ztrátě utržené před dvěma týdny na Slovácku vypořádají slovenské mistryně z Iuventy. Jejich soupeřky ze Šaľy si zatím připsaly jedinou ztrátu a to v domácím prostředí od českého mistra Baníku Most, naopak z Veselí na rozdíl od Iuventy si přivezly týden před Michalovcemi cennou výhru i když jen o jedinou branku. Každopádně se v Michalovcích mohou v sobotu těšit na házenou té nejvyšší kvality a věřit, že Iuventa před dvěma týdny zakopla jen výjimečně a dál bude své soupeřky kosit v boji za dalšími úspěchy.

Všechna zbývající utkání 5. kola se hrají už jen v českých halách, třikrát v nich přivítají slovenské soupeřky, ve dvou jde o ryze české duely. Zajímavé bude střetnutí obou nováčků v Hodoníně, kam má namířeno slovenský tým HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou, ve kterém jde o to, kdo z obou si připíše první bodový zisk MOL ligy. Domácí v sestavě s početnou slovenskou enklávou pěti hráček, se pokusí získat dokonce historicky první bodový zisk z nejvyšší soutěže házenkářek. Zajímavost utkání umocní také skutečnost, že jej v přímém přenosu uvede nový slovenský sportovní kanál TV123. Český mistr Baník Most přivítá v sezoně druhého slovenského soupeře, kterým je tentokrát ŠŠK Prešov, pro který je utkání na severu Čech prvním výjezdem v této sezoně mimo Prešov. Favoritem střetnutí budou domácí Černí andělé.

Zajímavou podívanou nabídnou jistě i dva ryze české souboje. HC Zlín nastoupí v neděli podvečer doma ke svému druhému domácímu zápasu, když v tom prvním byl úspěšný, ziskem skalpu slovenského nováčka Sokola Bánovce n. Bebr. Zlíňačky budou určitě chtít napodobit bodový zisk z domácí haly, který se v souboji proti Porubě podařil jejich největšímu rivalovi v boji o play-off Hanačkám cennou remízou, nebo si budou chtít připsat dokonce oba body. Ani Poruba nebude chtít ze Zlína odjet s prázdnou, zatím má z venkovních hřišť příznivější bilanci než z utkání v domácí hale. Posledním utkáním bude zápas v Olomouci, kde domácí Hanačky přivítají družstvo Sokola Písek. Jihočešky měly v minulém kole volný los a na svém kontě mají jeden získaný bod za remízu doma proti Veselí. Jinak dvakrát prohrály v soubojích s oběma slovenskými velikány Šaľou a Michalovcemi. Dlouhodobé statistiky obou sobotních soupeřů pro utkání v Olomouci hovoří ve prospěch Hanaček, které ze 17 dosud sehraných vzájemných mistrovských utkání obou soupeřů jen jednou podlehly (v sezoně 2010/11 – 24:23), což je ale jen statistický údaj, o body budou muset domácí házenkářky tvrdě zabojovat a my věříme, že se jim to pořadí i po sedmnácté.

Utkání ZORA Olomouc – Sokol Písek patří mezi zápasy Olomoučanek proti soupeři, který zejména ve svém domácím prostředí haly v písecké „Obloukovce“ patři mezi ty méně oblíbené a nebude ani na Hané jednoduchým oříškem k rozlousknutí. Jihočešky, doplněné kvalitními hráčkami zejména ze Slavie, jsou vždy soupeřem, který „kouše“ a nenechává protihráčkám vůbec nic zadarmo. I když v minulé sezoně skončily Sokolky s pouhými šesti získanými body v dlouhodobé části předposlední, už v závěrečném play-out vystrčily drápky a skončily, před favorizovanými hráčkami Veselí. Trenéru Jordákovi, zdá se, se podařilo sestavit pro novou sezonu konkurence schopný tým, který uspěl i v dalším střetnutí proti Panenkám hned ve druhém kole této sezony a špatný dojem nezanechal ani na východě Slovenska v Michalovcích, kde sehrál vcelku vyrovnanou patii s vysokým favoritem. Brankařskou jedničkou je zatím Slavistka Kristýna Neubergrová, mezi nejúspěšnější střelkyně patří Nikola Palasová a Kristýna Kubišová. I když dlouhodobá bilance statistik úspěšnosti obou týmů hovoří dost jednoznačně ve prospěch našich děvčat, nic nelze samozřejmě podcenit, a i když roli favoritek utkání musí naše družstvo každopádně převzít, zadarmo od soupeře nic nedostanou a budou muset bojovat jako v předchozích utkáních o to, aby cenné body zůstaly na Hané.

Rozpis utkání 5. kola MOL LIGY:
Pátek 06. 10. 2017 v 17:30 hod.: DHC Slavia Praha – HK AS Trenčín
Sobota 07. 10. 2017 v 15:00 hod.: Iuventa Michalovce – HK Slovan Duslo Šaľa
Sobota 07. 10. 2017 v 15:00 hod.: HK Hodonín – HK Sokol RMK Bánovce n. Bebr
Sobota 07. 10. 2017 v 17:30 hod.: DHK ZORA Olomouc – TJ Sokol Písek
Sobota 07. 10. 2017 v 18:00 hod.: DHK Baník Most – ŠŠK Prešov
Neděle 08. 10. 2017 v 18:00 hod.: HC Zlín – DHC Sokol Poruba

Václav Dobeš